Дълбоките промени в Русия след трите месеца война

Обикновени руснаци са зашеметени от ударите върху поминъка и чувствата им
25 май 2022 22:22, Елка Василева
181
Дълбоките промени в Русия след трите месеца война
Снимка: архив, БГНЕС

Когато руският президент Владимир Путин обяви нашествието в Украйна, войната изглеждаше много далеч от руска територия. И все пак, само за няколко дни конфликтът дойде и у дома, не с крилати ракети и минохвъргачи, а под формата на безпрецедентните и неочаквано обхватни залпове от санкции на западните правителства и от икономическите наказания на корпорации.

Три месеца след нахлуването на 24 февруари много обикновени руснаци са зашеметени от ударите върху поминъка и чувствата им. Огромните търговски центрове в Москва се превърнаха в зловещи пространства с витрини със спуснати кепенци, заемани преди от западни търговци на дребно, пише Асошиейтед прес.

Още по темата
"Макдоналдс", чието влизане в Русия през 1990 г., беше културно явление, бляскаво и съвременно удобство, появило се в потисната от ограничените възможности за избор мрачна страна, сега изцяло се изтегли в отговор на инвазията в Украйна. ИКЕА, която беше олицетворение на достъпния модерен комфорт, също преустанови дейността си. Десетки хиляди работни места, които преди бяха сигурни, сега внезапно и за много кратко време се оказаха под въпрос.  

Големи индустриални играчи, сред които петролните гиганти „Бритиш петролиум“ и автомобилният производител „Рено“ напуснаха, въпреки огромните си инвестиции в Русия. „Шел“ изчисли, че ще загуби около пет милиарда долара в опитите си да разтовари руските си активи.

Докато международните компании напускаха, хиляди руснаци, достатъчно заможни, за да го направят, също заминаваха, уплашени от новите сурови действия на правителството, свързани с войната, които възприемаха като затъване в пълен тоталитаризъм. Някои млади мъже също избягаха от страх, че Кремъл ще наложи задължителна мобилизация, за да захрани военната си машина.

Но излизането стана много по-трудно от преди. Двайсет и седемте членки на ЕС, наред със САЩ и Канада, забраниха полетите до и от Русия. Естонската столица Талин по-рано беше лесно достъпна дестинация за дълги уикенди на 90 минути полет от Москва, изведнъж се превърна в 12-часово пътуване, и то по маршрут през Истанбул.

Дори и виртуалните пътешествия по интернет и социалните медии бяха ограничени за руснаците. През март Русия забрани „Фейсбук“ и „Инстаграм“, въпреки че това може да се заобиколи чрез използването на виртуални местни мрежи (VPN), и спряха достъпа до сайтовете на чуждестранни медии, сред които Би Би Си, финансираните от правителството на САЩ Радио „Гласът на Америка“ и Радио „Свободна Европа“/ "Свобода", както и до германската електронна медия „Дойче веле“.

След като руските власти приеха закон, който предвижда до 15 години затвор за разпространението на текстове, съдържащи „фалшиви новини“ за войната, много значими независими новинарски медии спряха или преустановиха дейността си. Те включваха Радио „Ехото на Москва“ и вестник „Новая газета“, чиито главен редактор Дмитрий Муратов беше един от лауреатите на тазгодишната Нобелова награда за мир.

Психологическата цена на репресиите, ограниченията и свиващите се възможности вероятно е висока за обикновените руснаци, но е трудно да бъде измерена. Въпреки че според някои изследвания на общественото мнение украинската война среща голяма подкрепа в Русия, резултатите вероятно са изкривени от респонденти, които запазват мълчание, предпазливи да изразят истинското си становище.

Андрей Колесников от центъра „Карнеги“ в Москва написа в коментар, че руското общество сега е обхванато от „агресивна покорност“ и че упадъкът на социалните връзки ще се засили.

„Дискусията става все по-широка. Може да наречеш своя сънародник „съгражданин“, но ако се окаже, че някой е на различно мнение - „предател",  и да го смяташ по-низш. Можеш свободно и напълно необезпокоявано да размишляваш за перспективите за ядрена война, както правят повечето високопоставени представители на държавната власт. (Това е) нещо, което никога не е било позволявано през съветската епоха, по време на „Пакс атомика“, когато двете страни разбираха, че последващите щети ще са напълно немислими“, пише той.

„Сега това разбиране е започнало да избледнява и това е още един знак за антропологичната катастрофа, пред която се изправя Русия“, заявява още Колесников.

Икономическите последици все още не са се проявили напълно.

През първите дни на войната руската рубла загуби половината от стойността си. Но усилията на правителството да я закрепи всъщност повишиха стойността ѝ повече, отколкото беше преди инвазията.

Но от гледна точка на икономическата активност „това е съвсем друга история“, каза Крис Уифър, дългогодишен анализатор на руската икономика от компанията за стратегическо бизнес консултиране „Макро-Ъдвайзъри“.                    

„Наблюдаваме влошаване на икономиката в широк спектър. Компаниите предупреждават, че изчерпват запасите си от резервни части. Много компании прехвърлят служителите си на непълно работно време, а в други ги предупреждават, че ще се наложи изцяло да спрат работа. Така че има реален страх, че безработицата ще се увеличи през летните месеци, че ще има голям спад в потреблението и търговията на дребно и инвестициите“, каза той за АП.

Сравнително силната рубла, колкото и обнадеждаващо да изглежда, създава и някои проблеми за държавния бюджет, отбеляза Уифър.

 „Те получават ефективно приходите си в чуждестранна валута от износители, а плащанията им са в рубли. Това означава, че колкото по-силна е рублата, толкова по-малко пари всъщност трябва да похарчат“, каза той. „Това прави руските износители и по-малко конкурентноспособни, понеже техните стоки са по-скъпи на световния пазар“, обясни той.

Възможно е, ако войната се проточи, още компании да напуснат Русия. Уифър предположи, че тези компании, които само временно са спрели дейността си, може да я възобновят, ако бъдат постигнати прекратяване на огъня и мирно споразумение за Украйна. Но той предупреди, че в даден момент вратата може да се затвори.

„Ако се разходите из моловете в Москва, ще видите, че много от магазините за дрехи на западните компании просто са пуснали кепенците. Лампите им все още светят, рафтовете са пълни, просто магазините не са отворени. Така че те все още не са се изтеглили. Изчакват, за да видят какво ще последва“, каза Уифър.

Скоро тези компании ще бъдат притиснати да разрешат проблемите, пред които е изправен бизнесът им в Русия.

„Сега навлизаме в етап, през който времето на компаниите започва да изтича, а освен това е възможно и тяхното търпение да се изчерпи“, заключи икономическият експерт.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


181
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
18
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не говорете глупости. Без помоща на САЩ , Съветския съюз щеше да загуби втората световна война. Какво значение има дали е безвъзмездна или е под формата на заем. Важното е че е била в нужния момент. Повече от половината барут използван от СССР през първата година на войната е американски тъй като техните заводи през това време са били в процес на преместване. Ако не им бяха давали вагони , Вагоностроителния завод в Нижни Тагил ,нямаше да е в състояние да произвежда същите количества Т34.
111
15
 
62
 
! Отговори
За съжаление преди 2 години
Русия е Една тъжна, мрачна, корумпирана и изостанала страна !
110
14
 
12
 
! Отговори
дО 133 преди 2 години
Русия приема плащането по Ленд-лийза, ясно е че тя не е СССР но се търсят всички пари от нея. Прави си че подрепата за СССР най-вече за товарни автомобили Studebaker изиграа важна роля за предвижването на войските, и постяването на катюшите на тях. Но всичко друго е старо въоръжение, не са предоставяени новите бомбардировачи а само леки изтребители в ограничено количество. Тоест зпращана е само стара техника.
109
18
 
15
 
! Отговори
дО 133 преди 2 години
Ленд-лийза е заем, не е безвъзмездна подкрепа СССР трябваше да изплати от дадените11, 3 милиарда 180 милиарда към 2008 г. Тоест през цялата война американската икономика си е работела давайки пари на своите предприятия и са пращали стоки закоито после искат плащане по цени които те кажат....Големи съюзници....20 милиона жертви на колко пари се равняват?
108
37
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западната пропаганда ни залива като тсунами. ---- Най-досадната пропаганда е в България... от всеки 10 статии поне 4 или 5 са за "злите" руснаци... Няма нищо чудно че Българите подържат Русия ... Български герб да се замени с хипопотам затънал до шия в кал. В превод до шия сме затънали в беднотия корупция предателства на национални интереси но за сметка на това устата ни е огромна като на Хипо.
107
4
 
0
 
! Отговори
Шопо преди 2 години
Долното беше за 133
106
11
 
32
 
! Отговори
Шопо преди 2 години
До 136. Само няколко факта за процентното съотношение в лендлиза - 94% от телешкото е от САЩ, всеки трети патрон е с американски "барут", получени са 13 000 км железопътни релси, за цялата война руснаците са направили 4 локомотива, над 2700 получават от САЩ. В края на войната няма нито една Катюша на руско шаси, всички са на американско. Руското производство е с американски суровини - всички автомобилни гуми са са от САЩ. Сталин благодарейки казва, че без лендлиза не биха спечелили във войната.
105
34
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
всеки ден поне по 5 статии срещу Русия, колко боло зле, как Путин бил болен, как рублата незнам си какво. Западната пропаганда ни залива като тсунами.
104
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Ако не е била укрепената линия Манерхайм" - Линията е един голям мит, плод на военната пропаганда и от двете страни. Самата линия не е довършена и не е проектрана да спре настъпление, а само да го забави. Руснаците много я възвеличават, за да оправдаят собствените си неуспехи.
103
17
 
41
 
! Отговори
хахаха преди 2 години
Едно е да се кичиш с орденчета значки и униформи и да маршируваш с портрет на Путин Друго е да получаваш близките си в ковчези или урни .Войната не е победоносен парад както се внушава на руснаците а смърт и болка.Сега е техен ред да изпитат болката която причиниха на украинците.
102
12
 
23
 
! Отговори
до 125 преди 2 години
Малий колко си прав.Така е било през финската война 1939-та и през 1941-ва.Надутите пуяци са ошмулени от далеч по-малочислени войски.Ах да, победа будет за нами, но за ценой мы не постоим.
101
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 130, със всеки следващ пост си противоречиш все повече.
100
14
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 128, русийката май ти е повече на сърце дори от България, прав ли съм? Неслучайно казах, че вече не мога да нарека русофилите българи и не ми обяснявай колко по-хубаво щяло да бъде в евразийския съюз, ок?
99
12
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 126, върви колко да върви. Русия може да предложи само полезни изкопаеми и аграрни продукти, голямата търговия става да знаеш.
98
13
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Алекс, всъщност целия проблем е, че руснаците се мислят за по-силни, по-умни и по-добри от всички останали, но дори на подсъзнателно ниво разбират, че за нищо не стават. Оттам идват всичките им проблеми, включително и калпавата операция в Украйна. Заради високото си его Путин стартира войната, но реалистично бяха тотално неподготвени. Разминаване между реалността и руските мечти за величие!
97
8
 
27
 
! Отговори
Алекс преди 2 години
До Анонимен 119 СССР руши ли, руши прогнилия капитализъм и накрая се сгромоляса.Същата съдба я очаква и Русия.Всеки,който е наблюдавал рухването на СССР,го знае.
96
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 122, кво си се заинатил бре авантаджия, все към авантата гледат кой на кого колко дал. Аз и хора от моята компания не се интересуваме от никакви давания от ЕС към България, нас ни вълнува че можем да си работим като част от Световната Икономика. А както знаеш, Русия скоро ще спре да бъде част от Световната Икономика. За клиенти от САЩ и ЕС да забравят, а ако се помолят някой китаец може нещо да наеме някой руснак да му напише малко код на половин цена примерно.
95
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Комунистите 45 години все се молиха, и техните синове и щерки си мислят и че в 2022г. нещата стават с молитви и коленичене. Направо ме е срам да се нарека Българин като знам на какво ментално дередже е русофилията в България. Направо не издържам заклевам се!
94
7
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Алекс, то от 1917г. капитализма ЩЕ се срути, ама все не се срутва, а Русия прогресивно обеднява. Верно рублата държи, но това е защото предприеха всички мерки да я подържат, с цената на всеки възможен частен бизнес в Русия. СССР-2 се гради и да си гонабият отзаде, нас в Западноевропейска България не ни интересува.
93
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бих си платил, за да не карам МАсквич, ВАЗ, даже и Волга.Дядо ми на времето си беше купил руски (СССР) инструменти, опитва се да ги ползва и си мърмори "Прайл, прайл руснака, ръцете си устайл"