Каква е истината за руската икономика след санкциите и войната?

Неофициално Русия признава за дълбоки и дълготрайни щети от войната
7 сеп 2022 21:02, Анисия Иванова
318
Каква е истината за руската икономика след санкциите и войната?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Русия може да се сблъска с по-дълбока и продължителна рецесия поради разширяването на санкциите наложени от Запада. Те ще осакатят сектори, на които държавата от години разчита да захранват икономическия ѝ растеж, показва вътрешен доклад изготвен за руското правителство, видян от екип на Bloomberg.

Документът, който е резултат на месеци на оценки от експерти и представители на властите, се опитва да даде реална представа за ефектите от световната изолация върху руската икономика. Той описва далеч по-неприятна картина от тази, която официалните представители на Москва представят в публичните си данни. Докладът е изготвен за среща на високопоставени представители на властта, проведена на 30 август.

Два от представените три сценария в доклада показват ускоряване на икономическото свиване догодина, като икономиката се връща към предвоенното си състояние чак в края на десетилетието или по-късно. Сценарият на движение „по инерция“ предвижда следващата година икономиката да достигне дъно при спад от 8,3% спрямо икономическото представяне от 2021 г. „Стресовият“ сценарий пък прогнозира дъно през 2024 г. при 11,9% под миналогодишното равнище.

Всички сценарии очакват натискът на санкциите да се увеличи, като вероятно и други държави да се присъединят към тях. Рязкото отдалечаване на Европа от руския петрол и газ също може да засегне способността на Кремъл да снабдява собствения си пазар, става ясно от текста.

Освен самите санкции, които покриват около една четвърт от вноса и износа на Русия, докладът отчита и това, че страната е изправена пред „блокада“, която „засяга на практика всички форми на транспорт“, което допълнително вреди на икономиката. Технологичните и финансови ограничения също увеличават натиска. Според доклада до 200 хил. IT специалисти може да напуснат страната до 2025 г. – първа официална прогноза на разрастващото се „изтичане на мозъци“.

Официално властите не показват голямо притеснение от санкциите, като прогнозите са за възможно икономическо свиване от под 3% тази година и дори още по-малко следващата. Чужди икономисти също коригираха очакванията си за тази година, като се отметнаха от първоначалните си прогнози за дълбока рецесия, след като икономиката се представи по-добре от очакваното.

В документа се призовава за предприемането на редица мерки за подкрепа на икономиката и облекчаване на ефектите от санкциите, за да може тя да се възстанови до предпандемичното си състояние през 2024 г. и да расте устойчиво след това. Но те включват същите действия за стимулиране на инвестициите, които правителството прилагаше през последното десетилетие, когато растежът бе в застой въпреки че нямаше толкова санкции.

„Поради намаленият достъп до западни технологии, вълна от продажба на чуждестранни корпорации и предстоящи демографски предизвикателства, потенциалният растеж на страната се очаква да се свие до между 0,5 и 1% през следващото десетилетие. След това той ще се свие още повече, до малко над нулата до 2050 г. Русия ще бъде и все по-уязвима от спад в световните цени на суровините, тъй като международните резерви вече не осигуряват буфер.“
 
Според Александър Исаков, руски икономист, през следващите една-две години ще има „намален производствен обем в редица експортно ориентирани сектори“, от петрол и газ до метали, химикали и продукти от дърво. Въпреки че по-късно е възможно известно възстановяване, „тези сектори повече няма да бъдат двигатели на икономиката“.

Пълното спиране на доставките на газ за Европа, основният експортен пазар на Русия, може да струва до 400 милиарда рубли (6,6 милиарда долара) годишно в пропуснати данъчни приходи, според доклада. Няма да е възможно напълно да се компенсират загубените продажби с нови експортни пазари дори в средносрочен план.

Удар върху петролния сектор

В резултат на това производството ще трябва да бъде намалено, което застрашава целите на Кремъл за разширяване на вътрешните доставки на газ, се казва в доклада. Липсата на технология, необходима за заводите за втечнен природен газ, е „критична“ и може да попречи на усилията за изграждане на нови съоръжения.
Плановете на Европа да спре вноса на руски петролни продукти, 55% от които внесе оттам през миналата година - може да доведе до рязко съкращаване на производството, което да предизвика недостиг на гориво и на вътрешния пазар.

Производителите на метали губят 5,7 милиарда долара годишно от ограниченията, се казва в доклада.

Ако световната икономика изпадне в рецесия, предупреждава докладът, износът на Русия може да бъде намален още повече, тъй като тя се превръща в „балансиращ доставчик“ на световните пазари, като първо изчезва търсенето на нейните продукти. Това може да предизвика спад на рублата и скок на инфлацията.
От страна на вноса "основният краткосрочен риск е спирането на производството поради липса на вносни суровини и компоненти." В по-дългосрочен план невъзможността да се ремонтира вносното оборудване може трайно да ограничи растежа, се казва в доклада.

Критичен внос

„Просто няма алтернативни доставчици за някои критични вносни стоки“, се казва в доклада, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria. Докладът показва, че дори в селскостопанския сектор, където Кремъл рекламира усилията си за заместване на чуждестранните доставки, зависимостта от ключови суровини може да принуди руснаците да намалят консумацията на храна, тъй като доставките намаляват.

Ограниченията върху достъпа до западни технологии може да върнат Русия едно или две поколения назад от сегашните стандарти, тъй като е принудена да разчита на по-малко напреднали алтернативи от Китай и Югоизточна Азия. Докладът предупреждава, че санкциите също така ще принудят правителството да преразгледа своя набор от цели за развитие, които Путин е поставил преди войната, включително тези за увеличаване на растежа на населението и продължителността на живота.

На секторна основа докладът описва подробно обхвата на удара от санкциите:

Селско стопанство: 99% от производството на домашни птици и 30% от производството на млечни говеда Холщайн зависи от вноса. Семената за основни продукти като захарно цвекло и картофи също предимно се внасят в страната, както и храните за риба и аминокиселините.
Авиация: 95% от пътниците се превозват от чуждестранни самолети и липсата на достъп до вносни резервни части може да доведе до свиване на флота, тъй като самолетите няма да са годни за експлоатация
Машиностроене: само 30% от машинните инструменти са руско производство и местната индустрия няма капацитета да отговори на нарастващото търсене
Фармацевтични продукти: Около 80% от местното производство разчита на вносни суровини
Транспорт: Ограниченията на ЕС утроиха разходите за сухопътни превози
Комуникации и IT: Ограниченията върху SIM картите може да оставят Русия недостиг на такива до 2025 г., докато нейният телекомуникационен сектор може да изостане с пет години спрямо световните лидери през 2022 г.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


318
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
187
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Плановете на Европа да спре вноса на руски петролни продукти, може да доведе до рязко съкращаване на производството, което да предизвика недостиг на гориво и на вътрешния пазар." ______ ________ __________ Еgати смешката. Верно, че такива "новини" се създават за полу--умните западняци, ама чак пък толкова през просото...
186
0
 
7
 
! Отговори
баба Ванга преди 1 година
яко!!
185
2
 
4
 
! Отговори
Боби преди 1 година
До Анонимен "Не забраната, а причината за забраната я прави демократична или не. Медия, която бълва лъжи и заблуди, работи съвсем ясно срещу обществото и има всички основания да бъде спряна." ТАКА в Украйна е останала една телевизия/Медия тази на ЗЕЛЕнски. ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ СА ЗАБРАНЕНИ. Тя тиражира ФЕЙКОВЕ(ДОКАЗАНО). Изведнъж ДЕМОКРАТИЧНА се изпразни от съдържание. Западните медии "ДЕМОКРАТИЧНИ" я цитират. Повече да говорим има ли смисъл? А да довърша КОЙ ЗАПОЧНА СЪС ЗАБРАНИТЕ??? Реторичен въпрос
184
3
 
4
 
! Отговори
До 203 преди 1 година
Когато тези рашисти са със съмнително амплоа е нормално да ги озаптяват, а и защо са се запътили към гейропата, а не си стоят в "нормалната" к00чина или се преселят във Венецуела, Куба или Северна Корея? Нали Блатная е с най-здравата и прогресивна икономика. Майка си ли дирят из Европа?
183
3
 
10
 
! Отговори
Немислещ преди 1 година
Никога няма да разбера защо милиардерът Путин си заряза рахатлъка и тръгна да се дъне, като кифладжия без кифли. Да разпалваш война от подобен мащаб в 21 век си е чисто умопомрачение.
182
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Троллчо нека само да ти поясня, това което ти искаш се нарича минархизъм и лесефер както и краен либерализъм. Обаче си расист и нацист и се лриеш именно зад тези анархии. Искаш да ти е позволено всичко, ама такъв вид ситуация няма. Обикновено друсалките на тежка дрога си въобразяват че всичко им е позволено и никой да не им казва че има правила, защото ги нарушават постоянно. Че ти си точно това. Бил "демократ" видиш ли.
181
3
 
7
 
! Отговори
Икономистъ преди 1 година
Икономиката икономична, дело на най-големите джуджета. Оплетоха се като патета в калчище. Вече не знаят и какво говорят.
180
5
 
10
 
! Отговори
ЛилиПутин преди 1 година
Този лилиПутин, който има не само лилипутски ръст, но и акъл със същия размер, е вече пътник... Необратимо е! Колкото по-бързо, толкова по-добре за целия свят, а и за Русия. По-младите руснаци вече отлично разбират това...
179
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
199 Русия си има достатъчно берачи от бившите републики че дори и понякога китайци. Но защо трябва някой да ти отговаря на глупашкото тролстване? Умният човек ще се сети че езиковата бариера също е проблем за латинско и арабско говорящите, освен това има визи и други изисквания. Климата също е друг. Освен това кой къде ще ходи и дали ще остава някъде и какво ще ражоти не е твоя работа.
178
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Боби Не забраната, а причината за забраната я прави демократична или не. Медия, която бълва лъжи и заблуди, работи съвсем ясно срещу обществото и има всички основания да бъде спряна. И ти знаеш за демокрацията толкова, колкото и руските фашисти, което не е никаква изненада, всъщност - ти им служиш.
177
4
 
2
 
! Отговори
Боби преди 1 година
До Анонимен "Руската фашистка федерация няма нищо общо с демокрацията, тъй че това, което си цитирал, знаеш какво да направиш с него" То САЩ и голяма част от техните съюзници също уж се водят ДЕМОКРАТИЧНИ СТРАНИ но какви ги вършат. Демократично ли е да ЗАБРАНИШ МЕДИЯ(всякакъв вид, род и клас)? Сега моля ти се не исат да пускат Руснаци в ЕС защото са Руснаци(нещо навява ли ви мисълта за Холокоста) Демократично ли е да забраниш правенето на бизнес с някой като няма решение на СС на ООН за това?
176
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Боби Руската фашистка федерация няма нищо общо с демокрацията, тъй че това, което си цитирал, знаеш какво да направиш с него :)))))
175
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 198 "Аз ходих, разгледах, говорих с хората и се върнах" Хахахахаха. "Говорих с хората". В кой град беше и за колко време?
174
3
 
2
 
! Отговори
До 198 преди 1 година
Абе то е ясно, че аз съм ***, ама защо и пакистанците, румънците, сирийците... все за берачи на ягоди в Европа се цанят, вместо да отидат в Русия да си гледат живота? Ти например, защо се върна в тая гадна ***, ами не си остана там?
173
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
196 Аз ходих, разгледах, говорих с хората и се върнах. Москва е един от най скъпите градове. Ти обаче ако отидеш няма да се върнеш. Завистта и яда ще те накарат да правиш тъпотии от сорта на пуси райът. И после ще ревеш за права и свободи като Местан тук.
172
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
194 не, не е работа на всички. Даже и на нпо не работа, затова са НЕправителствени. Явно никога не си и ходил на работа.
171
0
 
2
 
! Отговори
До 195 преди 1 година
Брей, ми то било много хубаво там бе! Кога тръгваш?
170
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
192 повечето руснаци живеят в градовете където имат всичко. Освен това имат и дача или дори две или три. Там може да имат и външни. Обаче ги имат. Ти отдавна си продал на дядо си имота за да се цаниш лятото като берач на ягоди в обетованата земя заедно с пакистанците и румънците
169
2
 
3
 
! Отговори
До 193 преди 1 година
В демократичните общества е работа на всички! В тираничните е работа единствено на тиранина. За много хора, особено по слабите, това е приемливо, защото те са неспособни сами да се грижат за себе си и разчитат на "батушка". За мен не е.
168
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
189 ето че си призна. Сега кажи, твоя работа ли е да се грижиш за условията на живот на хората или е на политиците институциите администрацията? Защо ти и аз сме ангажирани посреднощ с такава дискусия? Тоест политиците не си вършат работата, управлението е лошо. А на теб ти го представят за добро и че е нападнато. Какво беше руснаците хакнали изборите и сложили Тръмп? Толкова ли си наивен? Или си просто платен?