Заради санкциите: Русия губи 60% от морския си пазар на суров петрол в Европа

Притоците към бюджета на Кремъл са паднали с $42 милиона
13 окт 2022 21:30, Анисия Иванова
81
Заради санкциите: Русия губи 60% от морския си пазар на суров петрол в Европа
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Русия е загубила три пети от продажбите си по море в Европа, откакто Москва изпрати войски в Украйна през февруари. Този пазар ще изчезне почти напълно след осем седмици и последните санкции ще направят много трудно пренасочването на потоци другаде.

Доставките на суров петрол за Европа са средно 630 000 барела на ден през четирите седмици до 7 октомври, което е спад от 1,62 милиона преди инвазията. Танкерите, превозващи руски петрол, сега са принудени да отделят четири пъти повече време за извършване на всяка доставка до Индия, отколкото преди това биха направили за изпращане на товар до Нидерландия, или 10 пъти повече време, отколкото би им отнело, за да стигнат до Гданск в Полша.

Последният кръг от санкции на Европейския съюз, приети в отговор на анексирането на части от Украйна от президента Владимир Путин, включва забрана за превоз на руски суров петрол навсякъде по света с танкери на ЕС – ескалация, която може значително да увеличи въздействието върху морските потоци. Санкциите също бяха преразгледани, за да се включи таван на цените, поддържан от Министерството на финансите на САЩ, според който от 5 декември купувачите на руски суров петрол могат да използват европейски кораби, застраховки и други услуги, но само ако цената, която плащат, е под определен праг.

Русия каза, че няма да продава петрола си на никого, който налага таван на цените, предупреждавайки, че въвеждането му може да накара страната да намали производството, а основните й клиенти остават малко вероятно да одобрят плана. Все пак съществуването на такъв механизъм се очаква да засили преговорната сила, която ключовите клиенти Китай, Индия и Турция имат спрямо Русия за бъдещи покупки.

Потоците към тези три страни, които първоначално се намесиха, за да запълнят празнината, след като европейските купувачи започнаха да избягват износа на Москва, достигнаха своя връх през юни от 2,2 милиона барела на ден. През четирите седмици до 7 октомври тази цифра е намаляла с около 320 000 барела на ден.

Обемът на танкерите, които все още не показват крайните дестинации, може да намали тази разлика, но няма да я премахне напълно.

Докато общите потоци суров петрол, изпратени от Русия през седмицата до 7 октомври, се понижиха, средната стойност за четири седмици, която изглажда част от шума в данните, се движеше в обратна посока. Най-новите доставки надвишават тези от седмицата, завършваща на 9 септември, когато потоците от тихоокеанското пристанище Козмино бяха намалени поради преминаването на бурята Хинамнор.

Общият износ се повиши на средна база за четири седмици, но остана под 3 милиона барела на ден за четвърта седмица; това е най-дългият период от началото на март, когато това ниво на пратките е било под този праг. Увеличението се дължи на потоците към Азия, които достигнаха най-високото си ниво от юни.

Всички цифри изключват товари, идентифицирани като казахстански клас KEBCO. Това са превози, извършвани от KazTransoil, които преминават транзитно през Русия за износ през Уст-Луга и Новоросийск.

Казахските барели се смесват със суров петрол от руски произход, за да се създаде еднакъв експортен клас. След нахлуването в Украйна от Русия Казахстан ребрандира своите товари, за да ги разграничи от тези, изпращани от руски компании. Транзитният суров петрол е специално освободен от санкциите на ЕС за морските превози на Русия, които трябва да влязат в сила през декември.

Износът на руски суров петрол по море за европейските страни спадна за четвърта седмица до 604 000 барела на ден, което е най-ниското ниво за годината досега, през четирите седмици до 7 октомври. Потоците са намалели с 56 000 барела на ден, или 8%, от период до 30 септември. Тези цифри не включват пратки до Турция.

Обемът, изпратен от Русия до страните от Северна Европа, е почти непроменен средно през четирите седмици до 7 октомври в сравнение с предходната седмица.

Износът за средиземноморските страни се сви през четирите седмици до 7 октомври със спад в доставките както за Италия, така и за Турция. Потоците към региона, включително Турция, която е изключена от европейските цифри в горната част на този раздел, паднаха до най-ниското си ниво от март.

Комбинираните потоци за България и Румъния остават непроменени спрямо предходната седмица, като увеличението на превозите за България компенсира спада в потока за Румъния.
 

Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


81
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
0
 
3
 
! Отговори
Знаещ преди 1 година
До 123Много е лесно със голи твърения и опорки да правиш генерални изводи !!!Явно не си запознат или умишлено подвеждаш... Такъв бизнес се прави на база дългосрочни договори до скоро и Европа търгуваше по тази схема със Русия... Но на няколко бюрократи от Брюксел им хрумна "гениалната" идея да пазаруват газ по борсови цени ??? Кой интереси обслужваха не ми стана ясно и досега :) Но явно предпочитат да купуваме SPG газ... И ясно кой обслужваха !!!
54
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Заради санкциите Европа губи 60% от пазара си на петрол.
53
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЗНАЧИ ТЕЗИ ИЗВЪН ЕВРОПА ЩЕ СПЕЧЕЛЯТ!...
52
7
 
5
 
! Отговори
123 преди 1 година
Доста жалък изглеждаше вчера късия диктатор като се молеше за газов хъб на Ердоган. Ердоган от своя страна като му доскучае и няма с кого да се гаври си прави среща с Путин. В Русия бавно започват да загряват, че взаимноизгодните условия на търговия които имаха с Европа ще бъдат заменени с тотално неизгодни за Русия. И Турция и Китай ще ги изнудят да огромни отстъпки знаейки че нямат други пазари. Китай и в момента пазарува ресурси от Русия само че, на цени с 40-50% под пазарните
51
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Заради санкциите: Русия губи 60% от морския си пазар на суров петрол в Европа ГРЕШНО ЗАГЛАВИЕ РУСИЯ НИЩО НЕ ГУБИ ТЯ СИ ИМА ПЕТРОЛА - В ЕВРОПА (ФРАНЦИЯ ЗА СЕГА) СА ОПАШКИТЕ ПО БЕНЗИНОСТАЦИИТЕ И ЛИПСАТА НА БЕНЗИН - МНОГО НЕЩО ЛЪЖЕМЕ НАРОДА.
50
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вие защо смятате, че Русия непременно ще иска да продава петрол на Западна Европа? Свят голям, пазар има в Азия, Централна и южна Африка. Фрау Урсула Немска да си търси пазар за ЕС, а ДБ и ГЕРБ - за Нефтохима - Бургас. Ако се налага, ПП ще им помогна при комисиона 30%.
49
4
 
5
 
! Отговори
toti преди 1 година
КАКТО ВСЕ *** НЯМА МЯСТО ПРИ ГРАМОТНИТЕ,ТЪКА И РУСИЯ,МЯСТОТО И В ТРЕТИЯ СВЯТ И СТРАНИТЕ ОТ АЗИЯ И АФРИКА !!!
48
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия може да си пренасочи петрола към Азия. ЕС има ли от къде да набави заместител?
47
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ша *** от глад мужиците!
46
7
 
11
 
! Отговори
Сълза и смях преди 1 година
Вчера Пууткин реши,че иска нов газов хъб през Турция за Европа...макар и бавно джуджко започна да осмисля,че няма на къде и лееко да кляка:)
45
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нали знаете, че Европа е само малка част от енергийния пазар на Русия... Така че няма особено значение, дори ес да се откаже изцяло...
44
10
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа губи много повече защото няма евтини суровини и от там работата или спира или се оскъпява. Руснаците губят продажби на евтини суровини. И познайте какво. Евтините суровини вече са скъпи суровини и руснаците пак печелят като продават по-малко.
43
13
 
15
 
! Отговори
Кори преди 1 година
До (-_-), Москва се изолира три пъти : през 20-те; през 30-те; в края на 40-те. И трите пъти стига да глад. Масов глад. С милиони умрели от глад. До канибализъм стига.
42
12
 
22
 
! Отговори
Мужик преди 1 година
Какво става когато на една бензиностанция с ракети и падне оборота?..........фалира и и увисват ракетите!
41
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като е толкова гебеща, защо на ден има по 100 статии за Русия, а нито една за Индия, Египет или която и да е страна с печеливши позиции.
40
9
 
16
 
! Отговори
Реалист преди 1 година
Самодостатъчна Русия, плача. 😁 Някак си някои от нас не се задоволяват само с отопление и картофи за вечеря, имаме стандарти. Ако това ви е идеалът, защо цял живот сте на гурбет в западни държави? Всички мързеливи и на хранилка, да си събират чукалата и да ходят доброволци. Писна ми от мързелива ***, вечно обвиняваща друг за провалите си. Всички *** от даскало, които не можеха да си напишат имената, сега са русофенове, защото някой не им е дал и чакат на някой друг. Дърпайте, край вече.
39
3
 
9
 
! Отговори
Мда преди 1 година
Ние да мислим накаде ще хващаме не ме интерсува ни русия ни сащВече и бьлгария тук наливаме от пусто в празно
38
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тя е загубила!, ама кой го интересува!, важното е, че ние спечелихме толкова, че ни е бедна фантазията!
37
1
 
5
 
! Отговори
Орлин Василев преди 1 година
"И ако речеш своите отворени вени да спреш само месец. само година, само една петилетка, и ти като старата Белгия със сапунена пяна своите черни асфалти ще четкаш." " Ти трябва всичко да можеш, ти трябва всичко да имаш: танкове и ракети, свръхзвукови самокети, гениални физици, гениални поети, мозъци електронни, микрополупроводници, ...океански атомни подводници" Ти си виновен за всичко!Че имаш още сламени хати, че нямаш в изобилие червени домати, че не си в крак с парижката мода....."
36
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всичко, казано от дядо Влайчо се е сбъднало. Всичко. За бъдщето на света е казал, че Русия няма да е в Европа, Великобритания ще губи територии, Франция ще се раздели на 3: либерала, фашистка и комунистическа, САЩ едва ще оцелее, Италия ще се развива Германия ше просперира. За Русия още е казал, че ще продължава да укрепва влиянието си в света. А баба Ванга е казала, ч Русия и Турция ще са едно. И че българите трябва най-късно до 2024 да се върнат в България, защото вижда Западна Европа празна..