"Ядреното оръжие" на Русия за световната икономика е петролният пазар

Успокоението на петролните и газовите пазари няма да продължи дълго
30 дек 2022 19:00, Анисия Иванова
57
"Ядреното оръжие" на Русия за световната икономика е петролният пазар
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Указът на Кремъл за спиране на продажбите за страни, които съблюдават наложения от Г-7 ценови таван за руския петрол, оставя вратички, но цялостната комуникация от Москва сочи, че имат готовност за подобни действия, ако цените надвишат тавана. Намираме се в няколкогодишен бичи пазар на петрола, а успокоението на петролните и газовите пазари в момента няма да продължи дълго. Това коментира Борис Петров, собственик на FXTrading и финансов анализатор в Admirals, в ефира на предаването "В развитие" с водеща Вероника Денизова.

"2023 г. ще е още по-волатилна, като посоката ще е почти само нагоре - при Brent цени от над 150 долара за барел в средата на следващата година са напълно вероятни. Понижението сега съвпадна и със сезонните фактори - обикновено петролът се представя много слабо в последното тримесечие на годината и изключително силно в първите шест месеца на следващата... Трябва да говорим и за crack спреда - освен капацитетът за търсене и добив, освен проблемът с транспортирането, имаме и недостиг на капацитет за рафиниране. Маржовете на рафинериите при традиционно пет-шест долара на барел Brent до средата на годината достигнаха около 65 долара на барел - ако имаме подобен марж и Brent над 150 долара, реално ще имаме бензин и дизел на 210 долара за барел... Тази ситуация я видяхме тази година и като нищо ще се повтори следващата година през лятото."

Само икономическа депресия или нови блокирания заради Covid може да задържат цените, но и двете са малко вероятни. Рецесията вече е включена в цената на петрола, а централните банки няма да позволят да се стигне лесно до депресия, смята Петров.

Таванът от Г-7 ще прекъсне и промени изцяло веригата на доставки, каза Петров.

"Русия ще продава на Индия и Китай, те да рафинират и вероятно да продават на Европа", която ще плаща високи цени, добави той.

Доставките са изключително затегнати и прекъсвания в добива на Русия може само да утежни положението, тъй като руските количества не могат да бъдат лесно заменени, напомни Петров. Саудитска Арабия сигнализира, че ОПЕК почти няма излишен свободен капацитет, шистовият бум в САЩ се изчерпва, а капиталовите инвестиции не нарастват достатъчно бързо, особено спрямо инфлацията.

"Търсенето е донякъде еластично, но има едно нееластично търсене, което се видя по време на пандемията, че дори когато спрем цялата икономика, използваме около 80 млн. барела на ден при 100 млн. барела сега."

Ако цените на петрола надвишат 100 долара за барел, което ще повиши и руският петрол над тавана от 60 долара, Русия едва ли ще смекчи позицията си и ще намали или спре физическите доставки, за да упражни натиск върху Запада за помощта за Украйна, смята Петров, но предупреди, че е трудно да се предвиждат действията на политици.  
Според него Русия много добре знае как стоят нещата на петролния пазар в момента. "Ядреното оръжие" на Русия в момента за световната икономика е именно петролният пазар и Русия може да го използва много умело.

Годината за петролните пазари Петров описа като "влакче на ужасите", като сега отново се намираме във възходящ тренд. Битката между спекулантите и производителите и геополитическото напрежение си е проличало от действията на различните играчи на пазара - големите западни финансови компании намалиха дългите позиции за петрола и дори отвориха къси след средата на годината, а ОПЕК+ намали продукцията, което ако се окаже прекалено, ще предизвика ценови шок за световната икономика.

В даден момент силата на спекулантите ще свърши и ще трябва да се върнем към реалното търсене... Посоката (за пазара) е само една - само нагоре, допълни той.

Освен войната в Украйна, по-голям проблем е продължаващата липса на адекватни капиталови разходи. Компаниите са объркани от политиките на правителствата и изземването на печалбите им, което заедно с трудния достъп до финансиране за изкопаеми горива, ги прави по-зависими от акционерите. В подобна ситуация петролните фирми залагат не на капиталови инвестиции, а на изплащане на дивиденти и обратно изкупуване на акции, каза Петров.

"Енергийните компании изглеждат тежко подценени. Секторът тепърва има накъде да върви, а това е много лоша новина за пазарите - видим ли че петролните компании са водещи, останалите трудно просперират."

Тази доминация на петролните и газовите компании ще продължи и през 2023 г., а успокоението на газовите пазари в Европа няма да продължи дълго, прогнозира Петров.

"През следващата година ще имаме много по-голям проблем на газовия пазар и Европа продължава да го задълбочава - терминалите за втечнен природен газ, които строи, създават още по-голям проблем. Европа не сключва дългосрочни договори - когато построиш терминал за регазификация, някой трябва да построи терминал за втечняване; когато строиш много терминали за регазификация, но никой не строи терминали за втечняване, увеличаваш драстично търсенето, без да се е повишило предлагането... Компаниите, с които нямаш сключен дългосрочен договор, няма да инвестират в милиардни проекти за втечняване", обясни гостът.

Защо се получи дивергенцията между цените на петрола и акциите на петролните компании, какви ще са ефектите от обявеното запълване на стратегическите петролни резерви на САЩ и добър ли е моментът за навлизане в петролни компании може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 5 Анонимен Много излишни приказки и тънки сметки не са нужни. До края на другата година има много вода да изтече. Този "експерт" май съвсем забрави за автомобилите на батерии. . . . които в момента се зареждат с въглища! Сто години назад е резултата! Актуално карат електрички на въглища - какъв парадокс? Зелената сделка е деиндустриализа-цията на *** райони, които са единствените възможни не производствени конкуренти на САЩ - в предвид конкурентни по идеи! Производител в Азия бол!
14
3
 
6
 
! Отговори
Бла Бла бла преди 1 година
Но долара го има защото петрола се търгува в долари. Кой ще спечели е ясно. Другото са празни приказки.
13
7
 
20
 
! Отговори
Някой преди 1 година
Иска ми се да попитам тази Лейн "купа лейка" ще ми плати ли разликата във всички сметки и ще гарантира ли мизерната ми работа срещу пъплещите от всякъде в ЕС. Ще гарантира ли, че детето ми ще има доходи и къде да живее или привилегиите са само украйнки? Да я питам също нея и всички питаха ли ме като гражданин на ЕС, България и Германия искам ли пари от данъците да отиват за оръжия и за убийства без значение на кой и къде и защо. Аз не изкарвам пари за убийства....
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До dmx.. Ti cheren li si?... Spravedlivo e!
11
9
 
13
 
! Отговори
Някой преди 1 година
Изтрихте ми коментара, но казвам истината. Все едно. Аз ако бях като Путин явно са наведени иначе еб***х ти парите. Щях да намеря друг пазар ако ще на по-ниски цени да не е съвсем на загуба и спирам всичко за всички...тавани, мавани.. да мине кон боб яде ли...без газ, без бензин и метали за машини и компютри и телефони и т.н.Ако искат нещо да прекупуват, но доста по-скъпо. Или направо нищо. Преди заемах страна, сега не. Незнам кой какво има да плаща, но все пак ЕС се оля. Англия и САЩ да вървят на
10
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен "Този "експерт" май съвсем забрави за автомобилите на батерии." ------ какво за електричките? Това, че не искат да зареждат на минусови температури? Това, че в момента в доста есср държави е по-евтино да караш на бензин отколкото на ток? Или пък това, че Швейцари и Германия гласят забрана за зареждане на електрички, когато им високо потребление на електричество?
9
5
 
14
 
! Отговори
Шофьор преди 1 година
Ядреното куфарче на петрола го държи Саудитска Арабия. Щом преди 2г.успяха да направят горивата по 1,2-1,3лв за литър значи пак могат.
8
2
 
3
 
! Отговори
Гладиатор преди 1 година
Защо ли всеки се прави на Просветен? Кой си ти , който определяш и знаеш за това, което се случва? Драскач от компютъра, който не е бил и един ден навън, спрете се! За такива, като Вас ще има Божие наказание! Предатели много, но хора с чисти сърца малко???? Живейте си живота слуги и роби на други!!!!
7
24
 
11
 
! Отговори
Русия=Психиатрия преди 1 година
Путин няма да съществува физически в началото на активния сезон догодина. Дали неговите наследници ще продължат неговата политика? Поживьом увидим, както обичат да казватАлкашите.
6
4
 
4
 
! Отговори
Пак преди 1 година
Глупости
5
0
 
17
 
! Отговори
Някой преди 1 година
Някой беше писал в други коментари. Раздадохме се до безбожие и все трябва да се раздаваме, здраве, данъци, труд неоценен и неплатен, на мафия, на политици, на бедни, на богати, на имигранти на пришълци на каквото дойде както дойде...остана и кръвта да ни източат да дарят и всичко е точно ...На човек му писва от всички и всичко в даден момент. Жал, помагаш, раздаваш ама тези стократни стандарти в който сме накрая без стойност за всички писва тотално...
4
9
 
22
 
! Отговори
dmx преди 1 година
Край с Европа. Технологиите са в САЩ - всички компании, производството в Китай, ресурсите в Русия. Старите господарски раси ще бъдат заробени икономически от по-големите и силни държави и разкъсани физически от африканците. И ще е справедливо
3
13
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За руския петрол таван, а за останалия - не. Абе вие за какви се имате? Кажете още, че Русия постъпва незаконно, като спира да ви продава.
2
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Далавераджиите печелят от борсите и ги манипулират, включително и даже най-вече с войни, а вие си пишете за "ядрени оръжия" и къде Русия щяла или нямало да продава. Вие плащате в крайна сметка за радостта си. Фондовата борса трябва да бъдат унищожена за да няма манипулации и цените ще се законтрят внезапно за дълги години.
1
13
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Полека лека запада ще си признае че носи отговорност поне на половина днес франсоа оланд потвърди думите на меркел за целта на минските споразумения другата половина е за украйна