Ще спасят ли Русия новите "приятели" на Кремъл?

Турция, Индия, Китай - Русия трескаво търси с кого да замести Запада като търговски партньор
Обновена: 11 май 2023 11:26 | 29 яну 2023 21:00, Красимир Ангелов
371
Ще спасят ли Русия новите "приятели" на Кремъл?
Снимка: БГНЕС

Турция, Индия, Китай - Русия трескаво търси с кого да замести Запада като търговски партньор, но нейните нови "приятели" не са безкористни. Те не се колебаят да се пазарят, а позициите им се засилват все повече, пише в свой анализ DW.

Турция ги умее тези неща - тя не просто се позиционира като посредник в конфликта между Русия и Украйна, но и се възползва от възможностите, които войната ѝ предоставя, пише германският "Ди Велт". Така например Анкара е настояла пред "Газпром" за над 25 процента отстъпка в цената за енергийните доставки през 2023-а година, както и за част от миналогодишните, съобщава агенция "Блумбърг".

Още по темата
Но Турция не е единствената страна, която е в толкова силна преговорна позиция спрямо Москва - Китай и Индия също се възползват от тектоничните промени в руската икономика и все по-често диктуват условия и цени на Москва.

Удвояване на търговията между Турция и Русия

Заради ограничаването на енергийния износ за Западна Европа, Турция се превърна в най-големия потребител на руски газ. Той покрива 45 процента от вътрешното ѝ потребление. Обемите на стокообмена между Русия и Турция се удвоиха и Москва се превърна в най-големия търговски партньор на Турция, измествайки Германия.

Анкара, от своя страна, вече е третият най-голям вносител в Русия след Китай и Беларус. Не всички стоки, които официално влизат оттам обаче са турски - част от тях са от Европа или от САЩ и официално не могат да бъдат внасяни заради санкциите.

В анализ за огромната промяна в икономическите позиции на Русия американското списание "Foreign Policy" посочва, че през 2021-а година 83 процента от руския газ са отивали за европейските страни. А общият износ на петрол и газ е носил около половината от приходите в хазната. С приближаването на годишнината от инвазията на Путин обаче става очевидно, че Русия окончателно е загубила някогашната си икономическа мощ, коментира изданието.

Европа не може да бъде заменена толкова лесно

Путин не разполага с лостове и не може да замени Европа като търговски партньор, пише "Foreign Policy": "Той открива по трудния начин, че за потребителите е много по-лесно да заменят ненадеждните доставчици на суровини, отколкото за доставчиците да намерят нови пазари".

Предишните руски годишни приходи от 150-те милиарда кубически метра газ по тръбопроводи за Европа са заменени от едва 16 милиарда за Китай, както и от дребни печалби от продажби на втечнен природен газ на световния пазар, пише още изданието. Китай не разполага с достатъчен капацитет на тръбите, за да поеме повече количества за още поне десетилетие, а и предпочита местни и диверсифицирани източници на енергия.

Изданието обръща внимание и на още един важен външнополитически аспект: Кремъл не е в състояние да накара Саудитска Арабия да намали сериозно производствените квоти на ОПЕК+, както тя направи през октомври миналата година. Причината е, че Вашингтон е замразил изпълнението на важни за Рияд оръжейни и технологични сделки.

"Едностранна зависимост от няколко държави"

"Ако между Русия и традиционно най-важния ѝ търговски партньор - Европа - винаги е съществувала взаимна зависимост, то сега страната изпада в едностранна зависимост от няколко държави", коментира пред "Ди Велт" Михаил Крутичин от консултантската компания "РусЕнерджи".

През първите десет месеца на 2022-а година стокообменът между Русия и Китай е достигнал рекордните 153,9 милиарда долара - увеличение с една трета. Пекин може да замести много, но не е толкова водещ в технологическо отношение, колкото е Западът, коментира по този повод Александър Широв, директор на Института за икономически прогнози към Московската академия на науките.

Преди войната на Китай се е падала около една четвърт от руския внос, докато сега този дял трябва да е "много повече от една трета, може би 40 процента", смята Ика Корхонен, директор на Института за икономиките в преход към Финландската централна банка. Според него това означава, че никоя страна не е толкова зависима от вноса си от Китай, колкото Русия. Единственото изключение вероятно е Северна Корея.

Още по-силни позиции за новите "приятели" на Кремъл

Индия също купува все повече нефт и газ от Русия - включително заради недоволството си, че западните санкции не са отчели развиващите се страни и са повишили цените на енергията, пише "Ди Велт". В крайна сметка покупките на руски петрол от Ню Делхи са надхвърлили един милион барела дневно или около 10 на сто от руската енергийна суровина. Така Москва е успяла да измести Ирак и Саудитска Арабия на индийския пазар.

Но откакто в началото на декември Европейският съюз наложи ембарго върху износа на руски петрол по море и ценови таван, исканията за отстъпки от новите партньорите на Москва стават все по-настоятелни. А от пети февруари влиза в сила и още една мярка на Запада - забрана върху износа на руски петролни продукти. Тя ще засили още повече позициите за преговори по цените на Китай, Индия и Турция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


371
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като нейна бъдеща колоня Индия ще придърпа Британия в нейната сфера на влияние.
32
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какви МИ шестарски заглавия праска тоя сайт. Ще " спасят" ли - сякаш Русия е пред разпад. Не си виждат собственото мизерно положение със скъпите вече горива и потребителски стоки, раздрънканите им оръжия и мизерното им количество, а на Русия тешили да се перчат.
31
13
 
10
 
! Отговори
Таня преди 1 година
Китай ще вземе Сибир в замяна на икономическа помощ. После ще подчини стария си враг Индия. След 20-30 години индийци ще работят с руски ресурс за благоденствието на Китай. Тогава ще разберете защо чичо Сам е за предпочитане пред жълтурите и то 1000 пъти.
30
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с тоя БРИКС, това е доста нестабилен съюз, които държи около 23% от световната икономика и то благодарение на Китай, които имат около 17% , за сравнение, само G7 има над 40% дял от световния.
29
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Многополюсния свят е бъдещето, а еднополюсния на САЩ залязва.
28
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 31 - Промивка.
27
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До БАНко 27 - Не е само газ. Русия са гъсти с Ирак, а там е най-евтиния петрол на света. Но освен това, Русия е отговорна за изхранването на Китай. Да, точно така. Китай има прекалнео лоша почва и не може да изхрансва огормното си население, без да внася храни и да подкрепя производстовто си с азотни торове ... А Русия е голям производителн апървото и основният производител на второто. И затова имат "близки отношения".
26
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Що за постановка е тезата, че Европа е била безкористен куповач, а Китай, Индия и Турция са друга бира.
25
11
 
9
 
! Отговори
ъъъ преди 1 година
Жалка държавица язък им за несметните природни богатства
24
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 21 - Не знаех, че Русия воюва с Великобритания. Не гледа новините по Нова и съм изтървал, явно ...
23
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа сама си стяга примката около врата излезоха данни че рязко е намаляло производството на автомобили в европа което е основния двигател на икономиката в европа и още европа също няма "приятели" всичко е мангиз
22
12
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин ще свърши като Чаушеску.
21
0
 
8
 
! Отговори
До 15 преди 1 година
Китай добре. Имат силна икономика. Да кажем, че ако Русия им дава ресурси под пазарната цена, имат интерес от нея. СА няма да продава под пазарната цена за нищо на света, а и е много силно обвързана със САЩ. А останалите изброени държави за какво са?
20
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 16 - Ако срелано си мислиш, че иам такова нещо, като "приятеклство" в икономическите отношения, то определено си още зелен.
19
14
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като човек, който е работил дълги години в Англия, мога да кажа,че няма как тия които работят като нас, да победят тия, които работят като англичаните. Русия ще загуби войната и то зрелищно със поредния фалит.
18
14
 
16
 
! Отговори
2 преди 1 година
Поредната евтина статийка ,писана в краварското посолство.Русия ще се справи.Това е ясно и на евроджендърите ,станали слуги на краварите.Света отдавна не е нито Европа ,нито Великите краварски Щати.Естествено че турците са първи при тази ситуация.Турция се управлява от патриоти , а нашите държавници са кукли на конци.Както и журналята ,наречени от Боку ***.За това Тиквения е абсолютно прав.
17
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин е просто един съветски човек бленуващ за нов СССР.
16
14
 
13
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
Турция плаща 25% надолу, немците плащат 50% нагоре и взели на чужд гроб да плачат. Само пълни про'с'таци и нищо'жества го могат това.
15
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От 15 - Само да спомена - не съм особен голям фен на идеята им, защото ако е супешна, ще ни върне в трета глуха. Ако сега ни е зле, почаквайте ... Но се оптивам, да бда обективен. През 2008-*** малко вярваха, че Китай ще стане фактор в световната икономика. През 2013-а никой не очкаваше, че Русия ще вземе Крим, камо ли, че 2022-а ще започне война с европейска страна. Нещата се менят и трябва да сме готови за всичко.
14
15
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ненапразно "приятели" е в кавички... Турция, Китай и Индия сега диктуват цените на Русия за нефт и газ... Ха-ха-ха. "Хитрата" сврака с двата крака в батака...