Посещението на Си в Москва - шанс да оспори господството на САЩ

И Москва, и Киев приемат хладно неясните мирни предложения на Китай
21 мар 2023 21:00, Анисия Иванова
370
Посещението на Си в Москва - шанс да оспори господството на САЩ
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Китайският президент Си Дзинпин ще отправи силно послание за подкрепа на Владимир Путин с тридневното си посещение в Москва тази седмица, дори и да представи предложенията на Пекин за посредничество за прекратяване на войната на руския лидер в Украйна.

Пътуването на Си бележи най-амбициозното му усилие досега да навлезе в най-кървавия конфликт в Европа след Втората световна война и ще бъде последвано от първия му разговор с украинския президент Володимир Зеленски след нахлуването на Путин през февруари 2022 г. Той идва непосредствено след успешните усилия на Китай да помогне на Иран и Саудитска Арабия да закърпят дългогодишните си разногласия.

Но макар че "твърдата като скала" подкрепа на Си за Путин гарантира топло посрещане в Москва при първото му пътуване в чужбина, откакто си осигури трети президентски мандат, тя също така го прави по-трудно продаваем като честен посредник за посредничество за прекратяване на войната. Както Москва, така и Киев се отнесоха хладно към неясните мирни предложения на Китай, които съюзниците на Украйна в САЩ и Европа отхвърлиха категорично.

"И двете страни са в режим "нека да дадем шанс на войната", казва Александър Габуев, директор на Центъра "Карнеги" за Русия и Евразия. "Сега не е подходящият момент за дипломация."

Украйна подготвя офанзива с нови оръжия, предоставени от нейните съюзници, докато Русия се окопава за дълга битка, надявайки се да надвие Киев и неговите поддръжници. Всяка от страните обвинява другата, че не желае да разговаря.

Все пак посещението на Си в Москва е шанс да изтъкне имиджа си на глобален "държавник" и да оспори глобалното господство на САЩ, противопоставяйки се на усилията на Вашингтон да изолира Путин, който е приемал само няколко други лидери след войната. Пътуването идва в момент, когато напрежението между Вашингтон и Пекин се е повишило.

В петък САЩ отново осъдиха плана на Китай за Украйна като пристрастен към Русия и призоваха Си да се обърне директно към Зеленски.

За Путин пристигането на Си е възможност да заздрави това, което се е превърнало в най-важната му международна връзка, като са планирани разговори на четири очи и "неофициална" вечеря.

Търговията между съседите рязко нарасна на фона на безпрецедентните санкции, които САЩ и техните съюзници наложиха на Русия заради инвазията. За този период Китай е закупил руска енергия за над 65 млрд. долара, осигурявайки ключов източник на парични средства за Кремъл, както и жизненоважни доставки на технологии и други стоки. Русия очаква обемът на търговията да скочи до 200 млрд. долара тази година от приблизително 185 млрд. долара през 2022 г.

"Търговията с Китай сега е абсолютно жизненоважна за Русия", казва Янис Клуге, анализатор на руската икономика в Германския институт за международни отношения и сигурност в Берлин. "Икономическите отношения винаги са били асиметрични, но след началото на войната асиметрията се превърна в зависимост".

Но въпреки че Кремъл заяви, че двамата лидери ще обсъдят енергетиката и търговията с оръжие, няма признаци, че се работи по нови големи сделки. САЩ предупредиха Китай да не предоставя смъртоносна помощ на Русия, която също е основен доставчик на оръжия за Пекин.

Хенри Хуяо Уанг, основател на Центъра за Китай и глобализацията, група за политически изследвания в Пекин, заяви, че е в интерес на Китай да види края на войната. "След три години на Covid Китай иска да съживи икономиката си", каза той. "Това е неговият приоритет номер едно."

Но украински дипломат в Пекин заяви пред Bloomberg News, че не са видели доказателства Китай да предприема някакви практически стъпки, за да покани страните на преговори.

Планът от 12 точки на Китай не съдържа много подробности и до голяма степен се състои от по-широки външнополитически позиции, които Пекин отдавна поддържа. Макар че приемането на принципа на териториалната цялост спечели похвала в Киев, който се стреми да изтласка руските сили обратно през границата, призивът за замразяване на силите на сегашните позиции е безпредметен.

Дори и моментът да не е подходящ, натискът на Си ще му даде възможност да представи Китай като страна, която се стреми към мир, докато САЩ и съюзниците им обсъждат изпращането на повече оръжия за Украйна. Това послание вероятно ще намери отклик сред голяма част от необвързаните страни, които се чувстват зле от скока на световните цени на храните, предизвикан от войната, пише Bloomberg TV Bulgaria.

"Съмнявам се, че Китай вярва, че мирният план има реална жизнеспособност в близко бъдеще", казва Джоузеф Торигян, доцент в Американския университет. "Те вероятно се надяват, че най-многото, което руснаците ще им дадат, е потвърждение на общите му принципи, което след това Китай би могъл да използва, за да твърди, че има положителен ефект върху хода на войната."


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


370
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
5
 
1
 
! Отговори
До 59 преди 1 година
Я Берлин, я Хага!
44
4
 
7
 
! Отговори
Хахаха, преди 1 година
ФАЩ-исаните в шок,препълниха памперса,а Бай Дрън сипе жупел и огън от трибуната и пищи истерично,че Китай щял да въоръжава лошата Русия... На всичко отгоре,мистър Си категорично отказа видео връзка с укритУ КулЕбан и зеления др0гар :) Физиомозията на Бай Дрън докато се пенеше заради срещата на Путин и Си - БЕЗЦЕННО!!!
43
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То щоту западните марки,като им свърши гаранцията и са аут.Иначе плещят приказки за чиста планета и зелени сделки.
42
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега ще има да се мляскат дзито и джуджето пред публиката в Рашистан, а бе страсна прегръдка с мляскане и дълго ръкопляскане и викове вечна дружба Рашистан и чайна направо чайника ще изкипи
41
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Предположения съмнения общо взето никой нищо не казва. Войната си е война. Цялото западно крайбрежие на САЩ е китайци и латиноси. Южна Америка не се споменава, но има апетит към севера. Конфликтите са изкуствено създадени от ЦРУ. Турция - Сирия, Русия - Украйна, Индия - Пакистан. България - Северна македония... Да не изброявам още . Но Русия и Китай се съюзиха. Лошото е, че Европа избра съюзник от другата страна на океана, а трябваше да избере Русия и Китай. Следващите години ще е интересно.
40
8
 
2
 
! Отговори
Лепиларов преди 1 година
До преди година и нещо Путин имаше света в краката си. При него ходеха топ лидерите на цивилизования свят и той ходеше при тях. Сега за една година време половимата свят е затворен за него, в русия се изредиха основно лидери на страни от третия свят и чак сега само чичко Си го посети и то не заради самия Путин и Русия то с тях няма какво да договаря толкова понеже те така само територия не му предлагат все още, а просто за да натрие носа на САЩ, което обаче има само виртуален, а не реален ефект
39
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Русия не е просто някаква държава, не е нещо незначително. Русия е много важна за осигуряването на мира в света в продължение на много векове", каза бразилският лидер."Войната продължава вече една година, сега трябва да се намери някой, който да започне да говори за мир, защото САЩ не говорят за мир", каза бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва
38
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Безспорни лидери на третия свят! Какво още искат?
37
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Диктаторска страна да господства? Не мерси. Ха си казал нещо против тях, ха са те тикнали в панделата или убили. Веднага те обявяват за човек на чужди посолства, обпитващи се да дестабилизизат страната..
36
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тия двамата клоуни са бити от кого ли не през последните 2000 г! Япония, Англия, САЩ, Турция....две трагични държавици, крадящи технологии. Там мозък не вирее
35
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кремлията ако отрови китаеца, ще стане шеф на Китай. Това ще е най-лесната светкавична победа.
34
0
 
0
 
! Отговори
Samo minavam преди 1 година
Интересно ми е, кой ще са ангажира с ролята на Николай Хел
33
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Още 16 държави са подали заявления,за членство в Брикс .Довиждане янки.
32
0
 
3
 
! Отговори
R.A.T.M преди 1 година
Си черпи опит, защото знае, че той е следващия, очаквайте включване в Тайван до една две години.
31
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще е супер да се оттървем от Китай, толкова ми е писнало от бакклуците им че не е истина. Не може абсолютно цялото производство от мини комопненти за всичко до автомобили да е в Китай, не го щем, искаме европейско производство.
30
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Днес защо само атлантически ориентирани ,имат право на +и-
29
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лебедовата песен на запада.
28
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
:)) на тая снимка - джуджан изглежда смачкан като фа-с , докато китаеца е уверен до небесата .
27
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега ще започнат да се мляскат егати и болшевиките само се натискат и мляскат пред болните душици от Коминтерма на Рашистан и Чайна направо чайника изсвиря от тази любов между джуджето и дзи
26
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
САЩ сами избраха да умрат.