Новият стар президент на Русия: Какво да очакваме от Путин

Той демонстрира трайната си власт
18 мар 2024 07:12, Нели Христова
232
Новият стар президент на Русия: Какво да очакваме от Путин
Снимка: БГНЕС

През последните две десетилетия руският президент Владимир Путин изгради система на вътрешни репресии и конфронтация със Запада, която гарантира петия му мандат на власт, спечелен на 17 март.

Откакто преди това малко известният агент на КГБ стана президент в навечерието на Нова година през 1999 г., той консолидира властта си, като утвърди олигархичната система, забрани всяка истинска опозиция и превърна Русия в авторитарна държава.

Неговият най-голям критик, Алексей Навални, почина в арктическа затворническа колония миналия месец при мистериозни обстоятелства. Опонентите на Путин излежават дълги присъди в затвора или отдавна са избягали в изгнание.

71-годишният нов стар руски президент оглавява усилията за оспорване на господството на Запада.

Хватката му върху властта се затегна още повече, след като нахлу в Украйна през февруари 2022 г., като общественото несъгласие срещу войната ефективно беше заглушено чрез съдебни процедури и лишаване от свобода.

Съдбата на неговото управление вероятно ще бъде определено от войната в Украйна, която струва десетки, а може би стотици, хиляди животи и предизвика безпрецедентни западни санкции, които създадоха голямо сътресение в руската икономика.

В ранните часове на 24 февруари 2022 г., когато той нареди на руската армия да атакува Украйна, имаше големи антивоенни протести. Те бяха мигновено потушени.

Потушен бунт

Проведоха се още демонстрации месеци по-късно, когато правителството беше принудено да обяви частична мобилизация, след като Русия не успя да свали правителството на Украйна в началната офанзива на войната.

Най-сериозното предизвикателство за дългото управление на Путин дойде през юни 2023 г., когато Евгений Пригожин, дългогодишен съюзник и ръководител на наемническата групировка "Вагнер", обяви "бунт за сваляне на военното ръководство на Русия".

Кървавото въстание заплашваше да срути самосъздадения от Путин имидж на стратегически гений - мощен владетел, който обича да се сравнява с Петър Велики, реформаторски настроеният император, който разширява границите на Русия.

Но през последните месеци Путин демонстрира трайната си власт.

Вътрешната опозиция до голяма степен мълчи, икономиката отново расте, руската армия се наложи в Източна Украйна през последните седмици и той възобнови пътуванията си в чужбина.

Путин започва като офицер от разузнаването, преди политическата му кариера да разцъфти в кметството на родния му Санкт Петербург през 1991 г., когато Съветският съюз се разпада.

Борис Елцин, първият президент на Русия, го назначава за ръководител на службата за сигурност на ФСБ през 1998 г. и за министър-председател на следващата година.

Ранни надежди за реформи

Това беше внимателно планирана стратегия, която завърши с номинирането му за действащ президент, когато Елцин подаде оставка.

Путин спечели първите си президентски избори през март 2000 г. и втори мандат през 2004 г.

Възходът му първоначално породи надежди, че Русия ще се реформира и ще стане предсказуем, демократичен партньор на Запада на световната сцена.

Путин спечели популярност, като обеща стабилност на страна, която все още се клатеше от десетилетие на унижение и икономически хаос след разпадането на СССР.

След два мандата като президент, Путин се върна отново на министър-председателския пост през 2008 г., за да заобиколи конституционната забрана за заемане на повече от два последователни мандата като държавен глава.

Но той държеше здраво юздите на властта и се върна на президентския пост през 2012 г. въпреки продемократичните протести в Москва, като спечели четвърти мандат през 2018 г.

Путин хвърли в затвора най-изявения си съперник, Алексей Навални, през 2021 г. и го държа в затвора три години до смъртта му при неясни обстоятелства през февруари 2024 г.

Потушаването на опозиционните движения се засили след началото на военните действия в Украйна.

Хиляди руснаци получиха дълги присъди затвор, с помощта на наскоро засилени закони за цензурата.

"Нова желязна завеса"

Западът наложи санкции, които на практика отрязаха Русия от глобалната банкова система.

През октомври 2023 г. Путин обвини Европа в създаването на "нова Желязна завеса" и каза, че Русия изгражда "нов свят", който няма да се основава на западната хегемония.

Той също така все повече прокарва вътрешен дневен ред на национализъм и социален консерватизъм.

Персона нон грата сред западните лидери след нахлуването в Украйна, руският силен човек се опита да се обърне на изток, ухажвайки Индия и Китай с увеличен износ на енергия.

След като се сви през 2022 г., руската икономика започна отново да расте миналата година въпреки високата инфлация, отслабването на рублата и драстичното увеличение на разходите за отбрана.

Войната се провали в първоначалните си цели да свали правителството на Украйна и Русия беше принудена да понесе поредица от унизителни неуспехи - само заради решителната защита от страна на украинския народ.

Анализ на агенция Франс прес

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


232
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
132
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До ффф В Украйна има обявено военно положение, нормално е в такава ситуация да няма избори. В Русия няма военно положение, макар да ми се струва че както е тръгнало от Белгород всеки ден да прогонват путинската армия от някое селище скоро и самоизбиращият се Путин ще му се наложи да обяви военно положение в Русия.
131
0
 
3
 
! Отговори
Курти преди 1 месец
Автора на статията е голям " фен " на Путин ,ясно си личи ....
130
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 148 Имаше и един който се появи от нищото и след 5 минути ботокса го хвана шубето, чче даже и от него може да изгуби, та го елиминира с бюрократични лъжи.
129
2
 
1
 
! Отговори
КакКаквоДаОчакваме? преди 1 месец
Набиване с 200. Само да не им хареса, ееееей
128
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До ффф 144. Той, цивилизованият свят, сам се обяви за такъв. Нищо, че когато по света е имало цивилизации, там са живеели по дърветата.
127
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Как да няма да спечели 87%, като си е диктатура там, основните му противници са или мъртви, или пратени да умрат в некой гулаг :)))
126
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тоя е нелигитимен. Русия я води узорпатор, който контролира провеждането на бутафорни избори.
125
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 134. А от САЩ какво може да се очаква, освен войни? Даже тази в Украйна пак те я запалиха. Сами казват, че това е най-добрата им инвестиция.
124
2
 
4
 
! Отговори
ффф преди 1 месец
обаче целия цивилизован свят мълчи за това че зеленски забрани опозицията и изборите в Украйна... инате те за демокрацията и свободния свят се борели...
123
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 143 Той Путин каза и Украйна да сложи оръжие и да се предаде на Русия, ама като го наритаха в Киев забрави много бързо какво е казал. Та така ще стане и когато пратят войски в Украйна. Путин ще изяде текметата и ще забрави набързо какво е казал.
122
3
 
5
 
! Отговори
Точно! преди 1 месец
Не знам каква система е изгради Путин в Русия,ама е неоспорим факт че се проведоха избори в които той спечели около 90процента от гласовете на руснаците,за разлика от "демократична"Украйна където изборите бяха забранени от шайката ренегати!
121
2
 
0
 
! Отговори
ТОП НОВИНА преди 1 месец
Съвсем не е трудно,предвидим е.Продължава да си воюва,докато не го помолят за мир. И руският цар Александър,когато съвета от пет души му е предложил Кутузов за главнокомандващ на всички руски армии след отстъплението на Смоленск,тъй като дотогава всяка армия е била с отделен,е писал на сестра си,че при положението в което се намират е длъжен да се влуша в общия глас и след три дни подписва указа.Всъщност за поражението при Аустерлиц 1805 е са виновни двамата императори - той и австрийския.
120
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 145. До там стигнахме за съжаление. Когато хората си нямат свои достойни лидери, гледат към чуждите.
119
0
 
0
 
! Отговори
Ама преди 1 месец
До Анонимен127 И на тях изглежда им харесва!
118
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Очакване 124 и другите като него. Казаха ви, господа! Балът на вампирите приключи и тъnoто ви остроумие няма да им помогне.
117
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ние сме поданици на Путин ? :))) До там ли стигна русофилче в мечтите си за руския мир :)))
116
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Много слаба ракия е този Путин едва 87%, Тодор Живков печелеше винаги с 99.9%.
115
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какво да очакваме от Путин? - До колкото знам вие не сте поданици на Русия, така че очакванията ви трябва да са ограничени само до международната политика... Путин ясно очерта какво ще стане ако изпратите войски в украйна. Така че имате всичките отговори а вие си решете какво искате да постигнете.
114
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 137 Шайките ренегати нападат съседите си, убиват ги и рушат градовете им.
113
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тодор Живков също печелеше изборите така, ама немаше конкуренция, тоест беше единствения кандидат :)))