Фермерският пазар – все по-желан от софиянци

Хит са бобът, картофите, домашното сирене и билките
Обновена: 15 авг 2015 11:33 | 15 авг 2015 07:57, Анисия Иванова
72
Фермерският пазар – все по-желан от софиянци
Снимка, архив Булфото

Все по-голям е интересът на софиянци към фермерския пазар. Даже годжи бери по 50 лв. свършва бързо там. "Каквото произведем, веднага го продаваме и даже не достига. Клиентите ни познават и търсят най-вече родопския картоф и боба", казва Цветана Димитрова от натурално стопанство "Осина".

В августовския пек на нарочния фермерски пазар в столичния квартал "Иван Вазов" тя е подредила още пресни боровинки, кромид, оцет от диви ябълки, брашно от сушени манатарки, сиропи от бъз, мента, маточина и вишни, пълна кошница с билки и чайове. В сатовчанското село Осина със семейството си и няколко работници обработва дребни парцелчета, общо 15 дка, разхвърляни на 14 места, пише вестник "Стандарт".

Цветана е строителен инженер и след като се пенсионира, започва да се занимава с производство на чисти храни. Посещава три курса по биодинамично земеделие и започва да отглежда реколтата с ефективни микроорганизми без каквато и да е химия. "Използваме щамове полезни бактерии - в тях се потапя разсадът и се пръскат нивите трикратно - ефектът е отличен", допълва тя. Цветана отглежда само стари български сортове картофи и боб, не сее нищо чуждоземно.

Преди 4 години тя се присъединява към "Хранкооп" - обединение на биоземеделци в цялата страна, което следва практиката на солидарното земеделие. Кооперативът обхваща над 120 земеделци и вече присъства осезаемо на три пазара в София, а също и в Пловдив, Варна, Бургас и Русе. Сдружените земеделци си помагат в намирането на клиенти и доставката на стоки, технологии и опит. "Откакто членувам, не купувам нищо от магазина - само от колеги. Вече съм извън матрицата", отбелязва Димитрова.

По думите й в София напоследък лавинообразно нараства търсенето на родни храни, произведени без химически торове и препарати за растителна защита. Цените на фермерския пазар са малко по-скъпи от тържищата в крайните квартали, но напълно достъпни.

"Селяните от Осина научиха за фермерския пазар от телевизията и дойдоха да ме питат какво трябва да направят, за да започнат и те да произвеждат биохрани", посочва Цветана. Нейното семейство изкарва достатъчно прихода, за да не се вълнува от евросубсидиите. "Имам голямо недоверие към европрограмите. Там има изисквания за увеличаване на насажденията, а при нас в Родопите това е невъзможно, тъй като обработваемите площи са оскъдни", смята фермерката. Според нея у нас биоземеделие може да се практикува само в планинските райони. В равнините, където от десетилетия върви промишлено земеделие, почвите са трайно замърсени с пестициди и изкуствени торове. Цветана е оптимист за бъдещето на чистите храни. Пред очите й все повече младежи, и то висшисти, запретват ръкави и се захващат да обработват земята на село.

На съседната сергия с яркия си цвят примамват плодчета годжи бери. Плодът е най-горещият хит сред любителите на здравословното хранене, защото се слави с безценни лечебни свойства. Годжи бери прочиства организма, снабдява го с нужните биологично активни вещества и го въвежда в режим на самоизцеление, разказва Димитър Найденов, който от няколко години е сертифициран производител на червения плод. Стопанството му е в прочутото предимно със зелето си село Петърч. На сергията му освен годжи бери има изобилие от свежи зеленчуци, както и ментов сироп. С отглеждането на модното растение Димитър се е захванал преди 4 г. съвсем случайно. "В началото насадих 6 сорта годжи бери. От тях само 1 излезе подходящ. Но направихме био химични изследвания и лабораторните резултати показаха, че моето е по-добро дори от китайското годжи бери", хвали се Димитър. Доцентът, провел изследването му, казал, че това се дължи на уникалната ни природа. Оказва се, че условията за развитие на годжи бери у нас са по-добри от тези навсякъде по света. Цената за кило от тази суперхрана е 50 лв. За целебен ефект обаче са ни нужни само по 20 г дневно. "Не се гледа трудно, вирее на всякакви почви, приспособява се и не изисква кой знае каква агротехника", разказва Димитър. 

Според Димитър трудностите в неговия бизнес са предимно свързани с липсата на работна ръка. Затова в стопанството на Митко е ангажирано цялото семейство.

Друга пречка пред биоземеделците у нас били скъпите такси по сертифицирането на продукцията. Най-големият проблем обаче според Димитър е, че той и колегите му не успяват да реализират продукцията си на достатъчно добра цена. "Биоземеделието е по-трудоемко, не се използват пестициди, копае се и се плеви на ръка, ръчният труд е огромен", разказва Димитър.

Биволско сирене за 15 лв. за килограм и кисело мляко за 3 лв. кофичката се предлага на сергията на младия фермер Александър Крумов. 25-годишният младеж е от село Ковачица, община Лом. Семейството му от 6 години се занимава главно с отглеждането на биволи. "Имаме 32 дойни биволици, а заедно с малките са общо 50 животни. В стопанството имаме също овце и кози", разказва Александър. Той не е кандидатствал по мярка "Млад фермер", защото стопанството било на името на баща му, но пък се надява за субсидия по програма "Агроекология и климат", защото биволите са защитен у нас вид. "Когато купихме биволите навремето, цената им бе 1500-1600 лв., а сега няма под 2500 лв. У нас в сравнение с предишни години те са значително намалели, а и доста от животните бяха изкупени за износ към Италия. Там се харчат по 6000 лв.", разказва младият фермер. Продукцията си стопаните реализират предимно на фермерски пазари и в Ломския край. "Млякото е достатъчно малко, за да го пласираме без проблем. Хората харесват продуктите ни и ни търсят сами", посочва Александър.

От 7-ми август фермерски пазар "Хранкооп" има вече и в столичния квартал "Младост 1". Всеки петък от 16 ч до 20 ч желаещите да закупят свежи плодове, зеленчуци, био кисело мляко, сирене, билки, мед, тахан, ментов сироп и още много други вкуснотии директно от производителите могат да го сторят. Неустоимо изкушение за прохлада в летните жеги за всички гости на фермерския пазар е меденият сладолед. Тайните съставки на ръчно приготвения десерт са цедено кисело мляко, мед, сметана, ванилия орехи и стафиди. Консерванти, оцветители и подобрители в този сладолед няма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


72
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
2
 
13
 
! Отговори
до 24 преди 8 години
Имаш се за много знаещ, пък не се сещаш, че когато биостоките започнат да удрят пазара на големите производители, няма как да не си платят за един такъв док филм например. Няма начин на света един домат, дето си си го сял в градината да е по-вреден и замърсен от пластмасовия на пазара.
16
1
 
20
 
! Отговори
потребител преди 8 години
Тези т.н. фермери наистина се трудят и работят. Стоката им се продава бързо , защото носят по две касетки чушки или нещо друго . Просто си изкарват хляба , но това не е истинско био-производство . На Запад това си е сериозно земеделие и с големи количества , което позволява по нормални цени. Гледах едно магазинче до нас с био продукти. Цените на някакви убити от градушка круши 10 лв. въобще трагедия .
15
2
 
8
 
! Отговори
до 25 преди 8 години
те българите не разбират английски за да го гледат тоя филм, тия като тебе отдавна не са в страната, погледни им премиера - нема държава, даже и африканска, където управляващите лидери на английски знаят само "конгретюлейшън", а българите измъкнали се от блатото се срамуват от страната си - последно евро-депутат Бареков с английски си беше хит - всички на запад си мислят, че българите са най-простата нация и не са далече от истината.
14
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
до 18. как да не знам състоянието на почвата ми, като никога не съм я торил с химически торове и тем подобни, а и наблизо няма заводи или други замърсители
13
0
 
7
 
! Отговори
.. преди 8 години
Я, не знаех, че в Младост 1 има фермерски пазар в петък. На мястото на нормалният пазар ли е, или някъде в страни? Всички сергии ли са на фермери и има ли сергии на нормални търговци? Т.е. как да разбера дали сергията е на био производител?
12
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Био продуктите са много полезни за здравето, но са само ако се консумират редовно и не смесват с другите. Но това могат са си го позлвоят само 2-3% богати. Не могат да се произвеждат масово, защото производството им е по скъпо от прага на бедността в която живеят останалите 98%. Така че темата е безпредметна. Яжте си нитратите, мутирайте от химикалите които се отлагат в организма с години, затъпявайте и оставета биопродуктите на богатите за които работите и които ви управляват.
11
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Значи може в Родопите и друго да се отглежда освен тютюн.
10
0
 
24
 
! Отговори
Shark преди 8 години
Супре, браво. Ето така се елиминират наглите прекупвачи. Ако всеки търси да си купи директно от производителя нещата ще си дойдат на мястото. Това може да стана не само на пазари, е много по-удобно е да е на пазар, но ги гонят. Дано в повече градове да бъдат организирани такива пазари
9
0
 
7
 
! Отговори
Гочо преди 8 години
И аз така правя.
8
1
 
25
 
! Отговори
производител преди 8 години
отглеждаме пчели и няколко вида билки,преди продавахме на едро,медът ни го изкупуваха на 3,50,от няколко години си го продаваме на дребно,на пазара в моя град е по 8,9 лв,аз го давам на 7 и съм довололен понеже от къщи идват хората да си купят,долу прекупвачите
7
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 4И на това му намериха решение, има много такива ФБ страници, даваш заявка колко домати, чушки, лук......... идва човека, взимаш, плащаш и заминаваш. Всички са доволни, а мутро-прекупвачите го дух*т! Да не говорим, че нещата са класи над *** по пазарите внос от някъде си..............
6
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До до 3TAP I PROST SOFI,KATO VSICKI OSTANALI PROSTAZI.
5
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Важното тук е, че производителят, който сам търгува със стоката си и е спечелил доверието на клиентите, ще получи мощна подкрепа от тях - заради качествената стока и приемливите цени.Изводът е, че спасението е в изграждането на истинско гражданско общество, а това става постепенно и не е лесно. У нас веднъж вече го е имало, после е било попиляно и след това 45 години са тъпкали и унищожавали остатъците от него. През следващите 25 г. са се възползвали от овчедушието, което насила са създали.
4
3
 
20
 
! Отговори
До 4 преди 8 години
Значи нещата трябва да се развият по естествения им път, грубо пресечен навремето от социализма.Не само у нас има нагли прекупвачи и дерибеи.Накрая тези, чийто хляб зависи от успешната продажба на произведеното от тях, се организират и дават отпор. Има начини.
3
28
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
GLADNI I PROSTI SOFIANZI.
2
3
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Обърнете внимание - хората организират подобни стопанства, там работят близките им, но се чувства недостиг на работна ръка.Интересно, в селата, в които има такива стопанства, по колко от тамошните жители живеят на социални помощи и детски надбавки, никога не са работили и не смятат да работят?Земеделецът обаче си плаща данъците, та да има пари за социални помощи и надбавки за цели глутници деца, които не си правят труда да ходят на училище, а това не безпокои родителите им.
1
2
 
66
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
значи можело да се продава директни продукцията... като се изключат от веригата алчните прекупвачи нещата си идват на мястото. не е нормално тарикат с един курс накамиона да спечели повече от този ,които е садил, поливал , пръскал, брал.. но самите производители си бяха виновни

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.Server unable to read htaccess file, denying access to be safe