Кметовете на София - Тодор Живков, "бащата на "Люлин" и "Младост"

Алекси Квартирников - авторът на панелките, Ради Радев - на девиза
Обновена: 5 апр 2019 12:47 | 5 апр 2019 12:05, Камелия Цветанова
111
Кметовете на София - Тодор Живков,  "бащата на "Люлин" и "Младост"
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Над 60 човека са управлявали София от Освобождението до днес. Някои от тях са останали в историята на града като "бащата на Люлин и Младост", "единственият кмет журналист", както и "човекът, успял да спаси 300 хиляди софиянци по време на унищожителните бомбардировки през Втората световна война".

Още по темата
Дори Тодор Живков за кратко е бил градоначалник на столицата, като любопитен факт е, че за разлика от своя предшественик, както и наследник – той е бил избран от хората за тази длъжност, разказва пред Дарик радио Борис Ангелов, автор на книгата "Кметовете на София".

Ако днес в Столичната община има разделение на властите и отделно има кмет и председател на общинския съвет, то дълго време тази ситуация съвсем не е била факт, но пък и никой не е виждал в нея модерния днес израз "конфликт на интереси".

Години наред един и същи човек е съвместявал длъжността градоначалник и шеф на местния парламент. А има един човек, който е заемал не само тези две длъжности, но същевременно е бил и вътрешен министър. Това е Димитър Петков, който след това става и вътрешен министър, даже съвместява двете длъжности в известен период от време, става и премиер.

"Той е първият убит премиер на България. И пак това става в сърцето на София, но Димитър Петков е човекът, на когото дължим необароковия център на София, в голяма степен унищожен от англо-американските бомбардировки. Той управлява от 1888 до 1893 година. Негова е идеята да бъдат поканени в София австрийски архитекти. Първото поколение от тях възпитават първото поколение български архитекти",  казва Ангелов.

Друго знаменито име в историята на софийските кметове е Иван Иванов, който наред с реализацията на много важни за града начинания, е и човекът, който успява да организира евакуацията на над 300 хиляди софиянци по време на бомбардировките на града.

Единственият кмет журналист на нашата столица е Ради Радев. Той остава за винаги в историята на града с девиза "Расте, но не старее". 

Наистина гениален девиз, като той идва на власт понеже успява да направи много убедително разследване за нагласени обществени поръчки на предишния кмет. Правят го кмет, при което той отнема концесията за тока и концесията за трамваите, които тогава е имало, едната френска, едната белгийска. Всички са много щастливи, до момента, в който Франция и Белгия се оказват на страната на победителите в Първата световна война и не само си връщат концесиите, а след падането му от власт, Ради Радев кметът-журналист, попада и на подсъдимата скамейка,
 
И ако днес панелните блокове са част от традиционния софийски пейзаж, дължим това на градоначалника Алекси Квартирников.

"Освен, че има хубаво име, този кмет, който само за няколко месеца е управлявал София, е бащата на панелното строителство. След това той дълги години е професор и ректор в сегашния УАСГ- Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия", казва още Ангелов.
 
А кметът, спечелил си името "бащата на "Люлин" и "Младост" е Иван Панев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ценик, да знаеш че това дето чичковците правят с теб не е хубаво. *** не казвай на майка си, че и тя ще поиска.
22
17
 
12
 
! Отговори
Реставратор преди 5 години
Разходка из едно московско предградие - центъра на София- площад ал Невски- храм ал Невски- улица Московска - булевард "Руски"- руска черква Св. Николай- улица Аксаков- улица Гурко- булевард Сталин- улица граф Игнатиев - улица Паренсов- булевард Сталинград- площад Ленин- паметник цар "освободител- булевард Дондуков - паметник на съветската армия - булевард Толбухин- булевард Бирюзов- улица Алабин...народе ????
21
12
 
6
 
! Отговори
Циник до клонингите преди 5 години
Шумкарчета....по-далеч от панелките няма да стигнете....това е нормално .. За некадърни труженички от околовръстното...въпрос е - къде ще отидете - когато започнат да се срутват?Предлагам да се запасявате с картонени кашони от хладилници...
20
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
...бе май си неврастеник, а ценик? Имаш ли нощни опикавания?
19
11
 
1
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Един чичко експерт с шапка с пискюл ми даде шоколадче.
18
11
 
5
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Тесните улички между блоковете се ремонтират веднъж на 5-6 години и в дъждовно време дупките в асфалта заприличват на Марианската падина. Мисълта, че всяка вечер се прибираш в сив паралелепипед, а през прозореца виждаш още много такива геометрични форми, не е много вдъхновяваща. Затова и цените на панелките са много по-ниски от тези на останалите жилища. Според някои експерти срокът на годност на панелните блокове е половин век. Въпросът е какво ще правят тези милион и половина души след като изтече този срок?
17
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сеник пълни дивотии плямпаш. Улиците в комплексите са широки, поне за разлика от новите квартали, където са си направо сокаци. Има въздух между блоковете, за разлика от сегашните строежи с отстояния по 8-10 метра. Санираните блокове изглеждат добре. А за вътрешното пространство и за качеството на строителството няма за какво да се споменава. Нови сгради на по 5-10 години изглеждат като 50-60 годишни.
16
17
 
6
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Тези грозни панелки и сега са населени от близо милион и половина българи. Въпреки санирането, обстановката в тях е все така потискаща, а повечето от обитателите им имат комплекса, че живеят в гето. Който е успял да се измъкне от него, не си и помисля да се върне. Защото те са създадени, за да бъдат всички равни в мизерията си. В тези квартали колите на фирмите на Чистота минават само веднъж седмично, за да изпразват контейнерите с отпадъци. През останалото време около тези контейнери се вие смрад на гнило. Тесните улички между блоковете се ремонтират веднъж на 5-6 години и в дъждовно време
15
7
 
7
 
! Отговори
бл.134 в Зап. парк преди 5 години
Фъндъкова : майката на нацията , балдъза на еврозоната
14
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Люлин и Младост са великолепно проектирани с помощта на германски архитекти. Добри пространства заедно с нормален достъп до всичко необходимо. Всичко това беше унищожено в наши дни чрез презастрояване, особено в Младост. Сега, населението е друг въпрос....
13
11
 
12
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Паметници на съвеЦката армия....дала свидни жертви .... в борбата с метиловия алкохол!
12
12
 
11
 
! Отговори
Циник до 13 преди 5 години
Шумкарче .... твоите "добавки" с одеколон Тройной и Боярщик ...*** внимавай с Боярщика ...да не окьоравееш!
11
13
 
18
 
! Отговори
Реставратор преди 5 години
А кои са кметовете които са превърнали центъра на София в едно долнопробно московско предградие !?...където всяка втора улица и булевард, всяка втора черква, площад и паметник са с руски имена !Къде в центъра на българската столица е булевард Цар Симеон Велики, къди са паметниците на нашите славни царе, будители, възрожденци, къде е булевард "Златен век", а не жилищна кооперация "златен век" ??...народе ????
10
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сегашната е майка на манастирски ливади и на всички небостъргачи, вкл. и златен век
9
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И прислужника на Тодор Живков също беше кмет на София.
8
8
 
13
 
! Отговори
Циник до 8 преди 5 години
Ъхъ.... ако пак ви допуснат на власт...вас шумкарските унуки ... и последния пенсионер с ролатор ще побегне!Гарантирано от БСП!
7
9
 
4
 
! Отговори
Активист на БКП преди 5 години
До ЦиникТо в Швейцария и другарят Борисов не е управлявал,та затова...
6
7
 
13
 
! Отговори
W A1 Mtel преди 5 години
Деса мерцедеса след целувката с червило се скри
5
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 4-тиПиши на български българино!
4
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Снимката е "трепач" - Тези са хората, които управляват!