От 25% до 40% са празните жилища в столицата

Експерти обсъдиха възможностите за подобряване на градоустройствения план в София
119
От 25% до 40% са празните жилища в столицата

Разрастването на София, градоустройството и инфраструктурата бяха сред основните теми на фокус, които експертите в имотния сектор обсъдиха на първата за годината дискусия, част от проекта Real Estate Business Forums & Awards 2024, която се проведе вчера, 29 февруари, в столицата. Официално откриване на събитието направи Снежана Стойчева – организатор на проекта Real Estate Business Forums & Awards и управител на Imoti.net.

От анализа на пазара на недвижими имоти, направен на сцената от Анас Хамид, мениджър фронт офис в агенция за недвижими имоти Явлена, стана ясно, че жилищният пазар отстъпва от върховете, но остава силен. Според експерта той отстъпва от върховите стойности, достигнати през 2021 г. и началото на 2022 г

„Южните и източните квартали на София остават най-предпочитани от купувачите, а най-много сделки през миналата година са били сключени в „Младост“, следван от Център и „Люлин“. След тях се нареждат „Лозенец“, „Красно село“ и Студентски град“, съобщи Хамид. Той допълни, че 76% от сделките с имоти миналата година са били с двустайни (40%) и тристайни (36%) апартаменти.

За високия сегмент Весела Илиева, управляващ партньор в Uniqie Estates и New Estates, коментира, че несигурността за икономиката прави купувачите на луксозни имоти по-предпазливи.

„Ако преди са били достатъчни до пет огледа, сега сделка се сключва след десет. Купуват се повече апартаменти, отколкото къщи, които се използват основно за лични нужди. Най-скъпият имот, за който е била сключена сделка миналата година, е бил луксозен мезонет в „Лозенец“ на цена от 2,3 млн. евро.“, отбеляза Илиева.

По темата с лихвите по жилищните заеми у нас, д-р Мирослав Владимиров – преподавател в Икономическия университет във Варна и член на СД на ЕРА България, посочи, че те остават непроменени въпреки очакванията за плавно повишение и в контраст с развитието в останалите страни в Европа. На  форума д-р Владимиров отбеляза, че в България търсенето на ипотечни кредити е ниско – съотношението между ипотеки и брутен вътрешен продукт е 10%, докато в ЕС средното ниво е 40%, а в Нидерландия и Швеция надхвърля 90 на сто.

„Банковата система е свръхликвидна, а конкуренцията между банките не позволява повишаване на лихвите“, поясни той.

В подкрепа на дейността на фондация „Очи на четири лапи“, по време на форума на Imoti.net,  на сцената пред аудиторията се представи незрящият Ерол Йенер и разказа за помощта и подкрепата, която получава от неговото куче-водач. „Тобо е моите очи и не съм имал проблеми с придвижването в цяла Европа, защото пътувам постоянно“, сподели Йенер.

Панелът на тема „Стандарти на бъдещето в средата ни на живот“ с модератор Роселина Петкова – водеща на сутрешния блок „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria, представи на присъстващите какви са очакваните градоустройствени промени в столицата и какви са стъпките за изграждането на нови сгради в процеса по планиране в 21-и век.

„От 2009 г., когато е приет сега действащият ОУП на Столична община, няма реализирано нито едно ново трамвайно трасе. Забавянето в реализацията на транспортната обезпеченост оказва влияние върху инвестиционните намерения в отделните райони. Закъснение има и в плановата обезпеченост. През последните години работата е съсредоточена върху т. нар. Южен ринг заради бурното развитие на имотния пазар и на инвестициите в южната част на София, това коментира Димитър Андонов от общинското предприятие „Софияплан“.

Какви са възможностите за добре обмислено и практически приложимо планиране на българските градове представи арх. Любо Георгиев, ръководител на „Екипът на София“. По негови думи повторното използване на съществуващите сгради е по-устойчиво от екологична и икономическа гледна точка.

„При 25% до 40% празни жилища в София бих се запитал дали политиката да се правят нови проекти, които са и по-скъпи, тъй като са с най-голяма нужда от инфраструктура, е по-удачна от интегрирането, стимулирането и използването на тези жилища по начин, от който всички печелят, и с уважение към частната собственост. „Не е необходимо София да се разстила във всички посоки, не можем и да си го позволим“, коментира Георгиев.

Инж. Георги Шопов, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), на сцената на събитието уточни, че посоката на развитие на града се определя от Общия устройствен план (ОУП).

Според него сложната административна уредба в София е значителна пречка пред строителните предприемачи и превръща получаването на строително разрешение в ад. „В София за покупката на терен, урегулирането му и изваждането на строително разрешение са нужни три-четири години, но капиталът не може да чака толкова време“, отбеляза председателят на Управителния съвет на НАСП.
 
Финал на дискусията постави темата за сертифициране на новото строителство, презентирана от Весела Вълчева-Макгий – директор пазарно развитие за централна и източна Европа, Green Business Certification Inc. (GBCI). Тя изтъкна, че не е необходимо сградата да бъде сертифицирана, за да е зелена, но за повече зелени сгради е нужно изискванията за обновяване на съществуващите и за новото строителство да се доближат до тези на водещите в света сертификационни системи.

„Преди десет години в България имаше три сертифицирани сгради, днес те са около 80“, допълни тя.

Бизнес дискусиите са част от програмата на Real Estate Business Forums, конкурсът, отличаващ най-добрите в сектора на недвижимите имоти спрямо изминалата година. Проектът се осъществява в унисон с цялостната мисия на водещата медия за недвижими имоти Imoti.net, част от Investor Media Group, да стимулира прозрачното и професионално развитие на имотния бизнес в полза на потребителите.

Генерален партньор на Real Estate Business Forums & Awards 2024 е Пощенска банка. Проектът се организира с подкрепата на  Явлена недвижими имоти, ЕРА България, Unique Estates, New Estates, Националната асоциация на строителните предприемачи и Devin.

Институционални партньори на проекта са Български Съвет за Устойчиво Развитие, Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Университета за национално и световно стопанство (УНСС), Френско-българска търговска и индустриална камара, Международна федерация за недвижими имоти „FIABCI“, Камарата на строителите в България, Българската фасилити мениджмънт асоциация, Камара на архитектите в България и Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес

Медийни партньори са Investor.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR, Money.bg, сп. BusinessGlobal, Градът Медия Груп, вестник „Строител“ и Stolica.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Преди демокрацията нямаше празни, но сега от къде хора за да ги напълнят. Щом в София е така представете си какво е в малките градове.
26
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кой каза че трябва да са пълни :)))
25
0
 
27
 
! Отговори
бай Тинко преди 3 месеца
Истината е, че през строителството се изпират мръсните пари на мутрите. Няма никаква логика в този строителен бум. След като застроиха и о(раха морето дойде ред на София и другите големи градове. Едните перат и строят, другите пък купуват. А реално тези, които купуват в голямата им част имат пари и буквално няма какво да ги правят и ги набиват в имоти. Богатите стават по-богати, бедните - по-бедни. Ще дойде момент на нов народен съд, но ще е по-далече във времето, има *** за ядене... засега.
24
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Иначе балон няма :)
23
0
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Всички мутри с крадените пари строят,и не гледат дали се продава.Слагат 300% печалба и чакат.Това не е нормален бизнес,а чиста кражба
22
3
 
15
 
! Отговори
Пипи преди 3 месеца
В нашия вход от 39 ап. Празни са 6 или 15 %. При баща ми от 22 празни са 5.
21
2
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
И каква е логиката да растат цените при толкова непродадени жилища,при намаляване на населението в страната и при падане на цените на имотите по целия свят?!?!?Има нещо сбъркано в България
20
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Една камара *** броят на хората парите.И точат лиги...
19
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ако се напълнят, не ми се мисли какъв ад ще настъпи
18
0
 
27
 
! Отговори
Пародия преди 3 месеца
То това строителство ли е във България мухъл влага криви стени и олюпена изолация
17
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кой е влизал да види дали са празни :)))
16
1
 
36
 
! Отговори
Щом кърлежите преди 3 месеца
почнаха да вият на умряло ,значи ситуацията е много кофти...поне 40 % са празните-сривът е факт вече
15
20
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Освен това не злорадствайте, умните хора винаги имаме и кеш за изгодни оферти, та ако пуснат за по 50к в Лозенец ще купим по 10.
14
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
И още повече ще стават. Никой няма да остане в тая скапана държава управлявана от диктатура. Ще останат само тея със стокхолмски синдром дето обичат да им е гадно.
13
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Анасчо преди беше авто джамбазин,сега брокер ми станал.
12
4
 
31
 
! Отговори
Хаха преди 3 месеца
Българина е много умен човек работи като роб да изплаща нещо дето не го ползва ама по телевизията са казали че от имоти се печели хахаха!! Много ще плачът скоро други ще си гледат сметките банковите и ще се наслаждават хахаха
11
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Това, че имаме по няколко жилища които на преброяването умишлено сме ги описали като празни нищо не означава.
10
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сите кърлежи с(б)рани на едно место.
9
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Да се дават такива пари за апартамент е загуба и глупост. Освен да са изкарани леко с измама . А вгледали се човек в панелките ще види ,. Разруха , която и със скъп ремонт . Панелката си остава б о к л ул вътрешно . Инсталациите за електро, водопровод , отопление са трудни за ремонти .
8
4
 
29
 
! Отговори
Haha преди 3 месеца
Жилищата са празни като главите на пишман инвеститорите :) Нищо, продължавайте да строите та да има какво да купуват на зелено!