Балнеолечението – бизнес или бич?

У нас има над 600 извора, а използваме едва една трета
5 авг 2015 15:25,
4
Балнеолечението – бизнес или бич?
Снимка: bgonair.bg

В България има над 600 минерални извора, но страната ни използва едва една трета от този ресурс, сочи статистиката. Необходима е активна държавна политика в сферата на балнеолечението, казаха Владимир Стратиев от Българската асоциация по водите и д-р Таня Ангелова, директор на Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация в ефира на България Он Ер.

Според Ангелова много пациенти са загубили възможността за лечение по клинични пътеки за балнеолечение поради честите промени в здравеопазването.

По думите на експертите България има огромен потенциал, но трябва да се направят инвестиции, за да се използват пълноценно минералните води. В България се работи в три направления - използването на водата за лечение, за спа и уелнес услуги и за питейното приложение, обобщи д-р Таня Ангелова.

"Развитието на балнеотуризма ще бъде бъдещето на големите приходи на България", прогнозира тя. "България трябва да се наложи в Европа. А пред нас са Чехия, Германия, Италия, Франция. За да излезем в Европа обаче трябва мощна реклама, защото не сме познати на тези пазари", коментира д-р Ангелова.

По думите ѝ преди балнеолечението е било добре разработено в санаториумите, а сега не е така. "В момента имаме балнеолечение, което представлява част от общия рехабилитационен комплекс на пациентите, сега използвантето на водите е част от рехабилитацията", обясни тя.

Друг проблем е, че вече пациентите, страдащи от вътрешни заболявания, не могат да използват клинични пътеки, за да се лекуват с минерална вода.

По думите на доктор Таня Ангелова нашите курорти са загубили и профилировката си. Преди водите в курортите са се прилагали за определени заболявания, а сега са унифицирани основно за лечение на опорно-двигателния апарат.

Владимир Стратиев очерта като ключов проблем и решаването на въпроса с участието на НЗОК за лечението на пациенти с минералните води.

"Частни бази, с възможност за използване на минерални води, не могат да участват в процеса, защото Касата не възвръща средства. Идеята е частната инициатива да се включи, но да има гарантиране на някаква процентна възвръщаемост на разходите", обясни Стратиев.

По думите на Ангелова масовият българин е и финансово затруднен да ползва този тип услуги. Повечето ползватели са пенсионери, които използват единствено програмите на Касата и на НОИ.

Чуйте целия разговор във видеото на bgonair.bg:

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


4
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
5
 
! Отговори
Ползвал балнео преди 8 години
Проблемът госпожа е отново *** разпределение на клиничните пътеки. Ползването на санаториуми се е превърнало в бизнес на държавните ***. Аз, като цял живот осигуряващ се на максимум имах нужда от балнеолечение. Достъпът е почти никакъв. Мафията и подкупите са навсякъде. Е, проведох си лечението, срещу 2000 лева, в комплекс, в който места се запазват месеци предварително. Толкова ли е сложно да се направят малко инвестиции???? Водата ни е безценна. Толкова ли е сложно да се спре мафията?
2
0
 
3
 
! Отговори
do N 1 преди 8 години
Dqvolski si prav,manah se ot sanatorium vav prehvaleniq Velingrad po-rano zaradi kofti obslujvane,4e I parite ne mi varnaha I kvo pravim-ni6to,e tova e BG
1
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
не е рекламата жено..*** колкото и да ги рекламираме си остават ***...инфраструктурата и най вече медицинските кадри и обслужващият персонал отблъскват хората, пълно е с ромки и не само ромки с желетки и гуменяци и шамии по главите, хора без грам ибразование и подход към туристите . Вместо да садат царевица те работят по санаторюмите и пушат цигари навсякаде и са арогантни.... тва е българкият ген ....тва не се променя ..така че със здраве