Без приходи в Сребърния фонд: Какво ще стане с пенсиите ни?

Парите са на депозит в БНБ при отрицателна доходност
Обновена: 18 юни 2018 07:05 | 18 юни 2018 07:00, Петя Славова
150
Без приходи в Сребърния фонд: Какво ще стане с пенсиите ни?
Снимка: архив, Булфото

В края на май в резервния фонд, който след време трябва да допълва основните пенсии на българите, има 2.902 млрд. лв., показват последните данни на финансовото министерство. Сумата е с около 117 млн. лв. повече от края на 2017 г., като 103 млн. лв. от тях са дошли от концесии.

31 май е крайният срок, в който по закон в Сребърния фонд трябва да се внесат всички постъпления, дължими от предходната година. От приватизация са влезли символичните 770 хил. лв., а от глоби и санкции, свързани със следприватизационния процес, приходите са 2 млн. лв.

Въпреки бюджетните излишъци през 2016 и 2017 г., по това перо няма постъпления. По закон 25% от реализирания излишък на държавния бюджет трябва да се превеждат във фонда. Държавният бюджет обаче се различава от консолидираната фискална програма, по която за 2016 и 2017 г. бе отчетено положително бюджетно салдо, след няколко поредни години на дефицити.

За миналата година излишъкът е 845 млн. лв., или 0.8% от БВП. От тях 309 млн. лв. са излишък по националния бюджет, а останалите 536 млн. лв. по европейските средства. В националния бюджет влизат държавният бюджет, бюджетите на общините, на Държавното обществено осигуряване и на здравната каса, на БАН, БНТ, БТА, БНР.

В крайна сметка, ако националният бюджет е на плюс, то държавният е на червено с 8.7 млн. лв., за което обаче - волно или неволно - не се тръби от управляващите. А в държавния бюджет влизат сметките на министерствата, държавните ведомства, Народното събрание и съдебната власт. Това е приходоизточникът, който по закон трябва да захранва Сребърния фонд. По същата причина за отчетната 2016 г., когато по големия бюджет бяха отчетени 1.6% излишък от над 1.4 млрд. лв., отново няма постъпления в Сребърния фонд.

Още по темата

Така на практика концесиите са единственият източник на приходи в Сребърния фонд през последните пет години. Постъпленията от приватизация отдавна са пресъхнали, а от бюджетния излишък не е влязъл нито един лев, съобщава в. "Сега".

При създаването на резервния пенсионен фонд преди десетина години идеята бе той непрекъснато да се пълни от приходи от приватизация и концесии, а средствата да се множат, като се инвестират разумно - съгласно ясна стратегия и законов регламент. За този период обаче фондът нито се управлява, нито се пълни по закон. В резултат на това средствата в него стигат за изплащането на пенсиите едва за няколко месеца.

По време на първото правителството на ГЕРБ, по предложение на тогавашния финансов министър Симеон Дянков, бе създаден законов механизъм за отклоняване на постъпленията от приватизация и използването им за други цели. Държавни дружества се прехвърляха в Държавна консолидационна компания, която на практика ги продаваше и превеждаше постъпленията като дивидент към държавата. Според експерти от БСК по този начин са отклонени около 500 млн. лв.

Опитите да се заобиколи попълването на фонда продължават и през тази година. В Закона за държавния бюджет за 2018 г. има текст, че очакваните 480 млн. лв. еднократен приход от концесията на Летище София няма да бъдат преведени в Сребърния фонд, както би трябвало да стане по закон. Парите от тази планирана от години концесия трябва да отидат за погасяване на борчовете на фалиралите на практика Български държавни железници.

Въпреки че по закон до 70% от средствата във фонда могат да се инвестират в акции на страни - членки от ЕС, до 30% - в акции на трети страни, и до 30% - в облигации, парите на фонда стоят на годишни депозити в БНБ. Така вместо да се множат, на практика те се топят. За 2017 г. БНБ определи отрицателна лихва от минус 0.10%, което означава, че за съхранението на парите централната банка е удържала около 2.8 млн. лв. За да не се ощетява фондът, тази загуба се покрива от централния бюджет, т.е. липсващите пари се взимат от джоба на българските данъкоплатци. И тази година средствата в Сребърния фонд ще носят загуби, след като правителството прие в края на миналата година поредната стратегия за управление на фонда, която отново предвижда парите да стоят на депозит в БНБ. Аргументите са, че инвестициите в акции са рискови, а в облигации могат да доведат до отрицателна доходност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


150
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
93
0
 
13
 
! Отговори
Чалгари преди 5 години
Вие нищо не заслужавате защото сте слаби и страхливи.
92
0
 
20
 
! Отговори
Чалгари преди 5 години
200 лв за пенсия ли минава?
91
0
 
12
 
! Отговори
Бай Миле преди 5 години
Даже много приходи има, плащам на държавата толкова много... Има кражба - те затова нема у фонда!!!!!!!!!!
90
2
 
32
 
! Отговори
бо тик вун преди 5 години
р0бе, плащайте, щерката живее в имение в Палм Бийч Флорида, най-скъпото място на планетата, там е и престолонаследника, който ще дойде на бях кон след 20-30 години, да ви спаси, щото ще е свършил парите свити от дяда му!
89
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След приемане на еврото, резервът на валутния борд в евро трябва да се прехвърли в Сребърния фонд. Това е решението, което народът трябва да наложи.
88
2
 
44
 
! Отговори
к0нсерва преди 5 години
аз като казах тук, че скоро няма да има пенсии, ми слагаха минуси и ме триха, събудете се, докато още сте млади, защото като сте стари и безпомощни ще ви ударят най-лошо!
87
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предателя и родителите на предателя най-мразят своя народ и държава.. Не е виновна държавата вие сте виновни , че въпитахте предатели..
86
0
 
33
 
! Отговори
Krom преди 5 години
Така, така. Правилно. Не трябва да има за пенсии. Трябва да има за Тъмно Зеленото БРО от Столипиново, Меден рудник и Факултета. Как имак това БРО ще се размножава и опосква остатъците от Държавата? Правилна стратегия.
85
15
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Търсете си парите предателите които избагаха на запад.. Набора на младежите е 50-60хил. А толкова бягат на запад всяка година .. Остават 8000 да хранят които трябва да хранят старите набори по 300хиляди. един млад ще храни 30човека старци въпитали предатели..
84
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много приказки за да ни кажат, че като остареем ще... супата! Така, че работи народе, ако можеш и до 90, че пенсии няма и няма и да има!
83
1
 
37
 
! Отговори
ДА преди 5 години
Бля,бля,бля.....Не разбрахте ли,че докато държавните харнтутници-всички-и депутати,и министерства,институции,комисии и какви ли не,не започнат да си плащат осигуровките-пари няма да има!Защото на тях,държавата им ги плащала,ама за да им ги плати,ги взима от нас!Взима ги,но никъде не ги внася и всъщност,те си остават без осигуровки.Да,ама като се пенсионират,взимат и пенсии и по 10-20 заплати!Е,как да има пари!!
82
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Една от причините за демографската кадастрофа , включително и на запад.. Е пенсионата система .. Не трябва да има пенсионна система .. Хората разчитат за старини не на децата , а на пенсии.. Ако нямаше пенсии щеше да има повече деца, които не ще пуснаш с лека ръка избягат в чужбина.. ако избягат ще ги третираш като предатели на семейството , никакакво наследство за предателите.
81
2
 
24
 
! Отговори
До 89 преди 5 години
Абе и тяхната свършва. Писна ми да слушам как получават такива космически суми за "управлението" на тези фондове, а накрая доходността - отрицателна. Т.е. те какво вършат? Защо вземат тези бонуси, или казано по - точно - крадат. Тяхната доходност от таксите е гарантирана още при входа, но навсякъде с дребен шрифт тръбят - че доходността на фонда не е гарантирана (за вложителите). На световно ниво обаче се случва странно нещо -цели структури висшо мениджърство се уволнява на големи групи - що ли?
80
1
 
12
 
! Отговори
До 86 преди 5 години
Освен това говориш за ниска финансова култура (ако си ти, който повдигна въпроса за фондовете), и за търкащите билетчета. А работата с тия фондове си е като играта с акциите и форекса - според мен равносилно на търкането на билетчета. За мен най - сигурното вложение е в качествено образование и личностно израстване (не само суха теория). Това е за обикновен човек, без престъпно мислене за забогатяване и за НЕгений (като Гейтс и Цукер-а)
79
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво щяло да стане като пенсионния фонд имал отрицателни лихли? Нищо -пенсионерите ще пият една студена вода , банкерите ще получават 150хлв месечна заплата и един милион годишни бонуси като другаря Хампарцумян.
78
2
 
5
 
! Отговори
До 86 преди 5 години
Е точно това е думата "КЪСМЕТ" нищо не е гарантирано. В няколко фонда - от нискорискови до високорискови. Някои без такси, други уж с голяма доходност но и големи такси. И накрая -ядец. Дори не се изразих правилно - общата за 7 години ми беше 0,3 % след големи спадове и такси. По едно време беше - 1%, ама се възстанови и излязох на 0-ла. А по това време годишната лихва в банките - гарантирани бяха по 4-5 %, т.е. оща доходност щях да имам над 20-25 %. Не разчитам вече на "КЪСМЕТ" аз ...
77
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Лош късмет си имал с фонда- да ти донесе 0.3 годишно, но пак по-добре от Сребърния фонд. Друг е въпросът че най-вероятно си влагал във фондове с осигурена възвращаемост, този тип фондове държат парите в Държавни книжа , на Германия и САЩ и там доходността е такава.
76
0
 
21
 
! Отговори
123 преди 5 години
Пренасочете парите от помощите на ***, към сребърният фонд.
75
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Двата най-големи и пълни ДПФ са : норвежкия и този на саудитска арабия, защото се грижат за малко хора и имат много постъпления от нефт. Българската икономика създава малко добавена стойност и затова няма как да се пълни този фонд, да не говорим че 2 млн пенсии по 250 лв са 500млн /МЕСЕЧНО, та тези 2 млрд са прах в очите на хората.
74
2
 
9
 
! Отговори
До 81 преди 5 години
В коя банка на територията на България доходността от депозити е отрицателна. Просто питам защото сранвявам на всичките над 22 банки и няма. Няма такса депозит, няма откриване няма закриване. Има доходност от 0,05% до 1,4%. Което разбира се не бие инфлацията, но на банково ниво не е отрицателна. Бях вложил над 7 години във фонд пари, което ми донесе общо доходност 0,3 % (след таксите). Ако бях ги сложил в банка, щях по това време да имам 4-5%, още ме е яд ама минало. Аз приключих с фондовете.