670 лекарства - дефицит в BG. А пациентите?

Около 200 вече не се внасят у нас
26 окт 2019 09:30, Петя Славова
40
670 лекарства - дефицит в BG. А пациентите?
Снимка: архив, Булфото

670 лекарства са дефицитни в България през последната година и половина. За толкова медикаменти са получени сигнали в Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) от 9 юни 2018 до 21 октомври 2019 г., съобщи нейният изпълнителен директор Боряна Маринкова.

Близо 200 от тях вече въобще не се внасят заради отнемане на регистрацията им в нашата страна. Това е станало по искане на производителите, които се оттеглят от българския пазар като малък и неатрактивен за бизнеса им, поясни Маринкова, цитирана от "Монитор".

Още по темата

Само през тази година е преустановена продажбата на 85 лекарствени продукта. От тях 3 са без аналози на пазара.

Оказва се, че най-честите причини за преустановяване на доставките на българския пазар са маркетингови, оптимизация на портфолиото на компанията и прекратяване на производството. За 5 лекарствени продукта от общо 85-те причините за спирането им са промяна на количеството активно вещество, промяна на лекарствената форма или количеството на продукта.

По данни на асоциацията само за последните три седмици са получени сигнали за липсващи 60 медикамента. Те са предимно за диабет, сърдечносъдови заболявания и онкологични заболявания. Към момента остро се чувства и липсата на имуносупресор, който се приема от хора с трансплантирани органи, за да не бъдат отхвърлени от организма на реципиента.

Данни на Изпълнителната агенция по лекарствата пък, цитирани и от Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ), показват, че само за периода 2014 – 2018 година от пазара ни са изтеглени 1848 лекарствени продукта, като в повечето случаи това е по желание на производителите заради ограничения пазар в нашата страна.

Изчерпването на ресурсите за производство на суровини, както и концентрацията им в няколко завода в Азия – Китай и Индия, с които фармацевтичните концерни сключват изгодни договори, е причина за започващия дефицит на лекарствения пазар в Европа, алармира ЕАЛ. От там посочват като причини още проблеми със спазването на изискванията на добрата производствена практика, спиране от производство на остарели лекарства или на такива с ниска рентабилност.

Като пример експертите посочват експлозията в китайска фабрика през 2017 г., която произвежда съставката на антибиотици - пиперацилин-тазобактам. След инцидента се оказа, че има само още един производител на тази съставка в световен мащаб. В резултат доставките на тези лекарства бяха ограничени в редица страни.

В България дерегистрирането на лекарства поради икономически причини е сред водещите тревожни тенденции, отбелязва Европейската агенция по лекарствата.

По данни на Европейската асоциация, представляваща дистрибуторите GIRP и Европейската комисия, от 23 септември в страните с по-ниски цени на лекарствените продукти и малките пазари преустановените доставки и изтеглянето от пазара са основни причини за недостиг. Това са Австрия - 25%, Хърватия - 48%, Чехия - 11%, Унгария - 63%, Италия – 37%, и Румъния - 68 на сто. Това означава, че дефицит започва да се забелязва и на пазара на по-големи от нашата страна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


40
Още по темата: румънияценилекарства
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
8
 
! Отговори
23 преди 4 години
Майка ми е лежащо болна от 7 години, ако имахме някакви пари отдавна щяхме да емигрираме. От ТЕЛК получава 30 лева и други 30 от социални грижи за лекарства, а лекарствата ни струват 200 лева. Г-н Борисов, благодаря !
12
0
 
7
 
! Отговори
Коко преди 4 години
Пишем си лаемси и файда никаква самоизбират се индианците на Винету и товар проблеми с лекарствата не има от години спряха валтензина че бил радиоактивен аз го пих 4 ти години щях да светят като лампа смениха го с валсакор скриха го че му слагали кодове абе толкова ли сте *** че не можете да разпределите лекарствата и да ги има постоянно в аптеките това на са фАфЛИ а лекарства *** индианци ръководени от *** Винету
11
0
 
6
 
! Отговори
Дъ Експлойтед преди 4 години
Нищо важното е за магребинците във френските аптеки да има че са мноу ценни за човечеството.
10
0
 
23
 
! Отговори
д-р Сотиров преди 4 години
Ами как фирмите няма да искат да се отеглят от пазара натази мутренска държава, след като внесени веднъж у нас напо-ниски цени /заради африканския ни жизнен стандарт/, същитеслед месец можеш да ги видиш в страните производителки на . . .дъмпингови цени !?Може ли да се работи с подобни мошеници, толерирани от властта !
9
2
 
17
 
! Отговори
червен шпионин преди 4 години
Наскачахте ли се вече 30 години ?Сега остава да скачат в дупkaта на 2 метра под земята.
8
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
No problem...v paraklisite ima eftinki svesti i ikonki za vseki vkus i djob....a chudogvornata revliva ikona lekuva gratis...
7
0
 
12
 
! Отговори
мнение преди 4 години
По един милионер за всяко лекарство, след
6
0
 
22
 
! Отговори
Спасявам се в Турция преди 4 години
Един и същи производител - цената в турски лири е горе-долу като цената на нашия лев в България.Само че един лев е колкото три лири.Нашенските търгаши не се наядоха и наплюскаха.
5
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Майната им на пациентите, нали онзи с конската мутра не е в затвора!А пък на останалите от тн "елит" не им пука, защото пак ще ги "назначат" на топли местенца!
4
1
 
19
 
! Отговори
НЗОК преди 4 години
ГатънкаКой е убил или причинил смъртта на най-много Българи. Десетки хиляди на година... Дори не знаете.Когато вдигнете кръвно а лекарството ви го няма ще разберете. Когато вдигнете захар но лекарството ви е без аналог ще разберете. Когато сте онкоболен и в чужбина ще живеете с тук.....ще разберете.
3
3
 
19
 
! Отговори
притеснен преди 4 години
Такова нещо и при "лошия" соц го нЕмаше !
2
2
 
15
 
! Отговори
ЕВРООВЦА преди 4 години
Беееее! Ще гласувам дори да има дефицит защото съм овца. Беееееее!
1
0
 
30
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Скоро и пациентите ще са дефицит.