Щом умират млади хора от коронавирус, нещо не оценяваме!

Има много неизвестни, обясни д-р Петър Петров
16 юни 2020 09:04, Петя Славова
218
Щом умират млади хора от коронавирус, нещо не оценяваме!
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

"Смъртността при млади хора без придружаващи заболявания е смущаващ и притеснителен факт. Това говори, че има нещо, което не оценяваме", заяви пред БГНЕС началникът на отделението по инфекциозни болести в УМБАЛ "Света Анна" д-р Петър Петров.

"Прави впечатление, че има двама млади, които са починали. Става дума за две жени на 36 г. без съпътстващи заболявания. Ако имат имунен дефицит или имунна депресия, това би обяснило ситуацията, но когато един млад, прав и здрав човек почине означава, че нещо изпускаме. Предполагаме, че младият човек има достатъчно силен имунитет. Над 80% от случаите са леки форми или дори нямат клинична изява. Приехме, че другите – хората с възрастна имунна система или съпътстващи заболявания са по-уязвимите. Сега изведнъж се появиха смъртни случаи при млади хора. Това говори, че има нещо, което не оценяваме. Ако беше един случай да кажем – случайност или нещо е станало, но те са два в един ден", каза д-р Петров, който от 1991 г. е началник на инфекциозното отделение в лечебното заведение.

Още по темата

Според него, независимо, че вече имаме повече знания за вируса все още има неизвестни, които в бъдеще време трябва да бъдат разкрити. Сред известните са методите за лечение.

"В началото нямахме антивирусно лечение, сега имаме два препарата. Единият е наличен в страната ни, другият не. В световен мащаб тези препарати все още се предлагат", коментира медикът и добави, че все още с антивирусните препарати, прилагани в други страни нямаме достатъчен опит.

По отношение на прилагането на хлорохин при болни, той е категоричен, че вредата му не е по-голяма от ползите му. Д-р Петров не се нае да коментира и изнесената информация, че COVID-19 може да отключи диабет при здрави хора. И добави, че сред пациентите му няма нито един, който да е отключил заболяването.

"Нито един орган в човешкия организъм не е застрахован от увреждане или от възпалителна активност", убеден е медикът.

Попитан кой следи изписаните пациенти, той припомни, че има строги изисквания за това кога един пациент може да бъде изписан и, че те имат право на два безплатни прегледа в рамките на месец, след което отговорността за състоянието му остава в ръцете на личния лекар.

"Досега нямаме изписан пациент, който да се е върнал. Но това е обяснимо, защото имунитетът, който получава е битов, а той е най-добрият. Клетките запомнят антигена завинаги и дори, ако този човек срещне за втори път вируса би трябвало да боледува много по-леко или въобще да не разбере, че го е срещнал", посочи той. Според него не е коректно да се твърди, че при повторна среща с COVID-19 човекът ще боледува, както при първата си среща с болестта.

"Имунитетът може да е кратковременен, може да бъде месеци, а може да бъде и повече време, но въпросът е, че клетките, които вече са срещнали този антиген, те завинаги го запомнят. При следваща среща клетките ще започнат да бълват IGG клетки, над 4 пъти над нормата, което подсказва, че има реактивиране на процеса, а именно клетката е запомнила агента и започва образуването на антитела", добави д-р Петров.

Попитан дали свинският грип е по-опасен от коронавируса, началникът на отделението в "Света Анна" каза, че това ще покаже статистиката, но не би се учудил, ако грипът е по-страшен и дава за пример т.нар. испански грип, от който са починали 50 млн. души.

"Има много неща, които са общи и такива, които различават COVID-19 от свинския грип. Грипът започва внезапно, с висока температура. А тук има постепенно начало, дори по 10 дни и повече и изведнъж, пациентът пристига с дихателна недостатъчност. Втората разлика е лимфопения – в клетъчния състав имаме промяна, която при грипа не се среща. Това е намаляване на белите кръвни клетки и лимфоцитоза. Тук, при COVID-19 не виждаме толкова чести бактериални усложнения както при грипа. При него хората умират, не от самия грипен вирус, а от бактериалните усложнения, които настъпват от вируса, който потиска имунитета за 5 дни", разкрива медикът разликите между коронавируса и свинския грип.

Началникът на инфекциозното отделение коментира и предприетите от държавата мерки.

"Мисля, че мерките бяха много навременни, но този страх, който създадоха в хората беше голяма грешка. Не трябваше да се създава страх, трябваше да се създаде много ясна представа за заболяванията, че това са инфекциозни заболявания, това е едно от всичките и то протича по еди-какъв си начин. В световен мащаб се създаде такава психоза, не само у нас", смята той и добавя, че според него управляващите са се презастраховали, което е по-добре отколкото ситуацията да бъде неглижирана, тъй като тогава не се е знаело срещу какво се изправяме, но е било важно, когато се е разбрало, че атаката не е толкова опасна да се промени подходът.

Д-р Петър Петров определя настоящата ситуация като сезонен грип, който върлува у нас.

"Като един сезонен грип, не повече, бих описал настоящата ситуация. В момента имаме над 2000 положителни. Това не е нищо. Ние сме имали толкова на ден от грип. Как да го оценявам другояче", попита риторично той и поясни, че в момента в отделението му има 15 заразени, а други двама са в реанимация на апаратно дишане.

Според него сега е много важно да бъде преодоляна икономическата криза, до която е довела пандемията, както и да се положат усилия за подобряване на здравословното и психическо здраве на хората, което е било разклатено през изминалите месеци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


218
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
115
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 90 от 100 Дори и 5 % не следят новостите, то някои жени "професорки" които са щедро канени по студия и радия силно се съмнявам че изобщо са влизали в интернет
114
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Наркоманите имат съсипана имунна система. Ако не се друсаш или си под 80г няма и да го усетиш "вируса".
113
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Поручик Ржевски "трябва грижи за здравето за да си жив и здрав, не пада от небето."Както и такива като по слабите и нормални на килограми хора си е усилие, както и да надебелееш застрашително сигурно голямо мяткане пада и после да носим маски щото те да не се разболеели, има нещо сбъркано и на обратно.
112
7
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
До НЕКОЙ Вервай на президента и Слави Трифонов. Чалга форевър.
111
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До НЕКОЙ Бог да та прости, но за съжаление живите сме в ада на земята може би..
110
6
 
12
 
! Отговори
Поручик Ржевски преди 3 години
И продължавайте да изливате тонове дезинфектанти по домовете и в детските градини. След години тия деца ще бъдат повалени от първия куц вирус който срещнат. Дръжте ги на 26 градуса постоянна температура и заляти със дезинфектанти с измити ръце по 50 пъти на ден. Така вирус няма да видят и след 50 години ще се разхождаме със скафандри по собствената си планета.
109
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За емотиконите звездички няма ли или те са само за нормалните хора от кръгозора.
108
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мене ме притеснява това че случаите на ковидеветнайсе варират в огромна разлика ту напред ту на зад, което показва разминаване с очакваното поведение на един вирус и започвам да се питам дали наистина той коронавируса е причинителя на това коварно заболяване каквото е горепосоченото или просто ги търсят и каквото докопат това пишат.
107
3
 
8
 
! Отговори
Поручик Ржевски преди 3 години
Сякаш до преди 2020 година млади хора не са умирали от нищо? Няма ли всяка година умрели млади хора, дори и деца от простудни заболявания? Сега се е случило за пръв път?Ами от испанския грип колко млади хора загинаха? Милиони.Никой не е безсмъртен и трябва грижи за здравето за да си жив и здрав, не пада от небето.И това е било милиони години така, нищо ново в 2020 година.
106
2
 
10
 
! Отговори
Боян преди 3 години
Знам за млади хора, здрави, прави починали от инсулт. Там замислят ли се драгите доктори, защо и какво са изпуснали? Или всички сме на вълна Ковид все едно от друго хора не умират? Човешкото тяло е сложна система от системи, никой не може и да предполага за всички зависимости в него. Животът е доста крехко нещо, което може да се счупи от вирус, бактерия, кръвоизлив или собственото ти съзнание... Малко ли хора се самоубиха последните 30 години?
105
3
 
1
 
! Отговори
АЗ преди 3 години
Потискането на имунитета е белег на процесите В самото човечество,ОТ-дел(Е)ния човек .Онова ,което той приема ,неглижира ,унищожава и т.н.. Грипа , вируса вече отдавна надхвърля строго медицинското поле на разбиране на проблемите и също така борбата с тези "вредители".Те отиват навсякъде където са ПРИЕТИ.Където има среда за техният живот и това вече се знае ,и се неглижира и подминава от онези ,които това уж работят!Но глупаво е да се надяваме като "прасе по Коледа" за милост. Грешата е в нас.
104
4
 
3
 
! Отговори
Танго за свободата преди 3 години
Дават един филм ""Танго за свободата"" по действителен случай. Там Хунтата отвлича и държи в затвор с Превръзка на очите стотици невинни млади хора, безследно изчезнали.Убива ги като ги хвърля живи в морето от самолети с нарочни полети. Това става сравнително скоро в сравнително развита страна. Живи ги хвърлят от самолети, но със завързани отзад ръце и с превръзка на очите забележете за да не знаят кои са те...
103
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има интересен факт за България. Общо починалите са по-малко от миналата година, което донякъде се обяснява с намаляването на населението. Това намаление е главно през януари, а през април и май броя им е почти колкото миналата година. Става дума за по около 320/390 починали на ден през януари и разлика от около 70 човека на ден и 265/280 починали на ден и разлика от около 15 човека през април и май. Явно Ковид-19 е вдигнал леко смъртността.
102
1
 
9
 
! Отговори
KamKam преди 3 години
Знаеме за цитокинова буря при Ковид 19,при която имунния отговор е нерегулиран и толкова силен,че предизвиква възпалителен процес в много органи и системи.И това е честата причина за смърт при млади и здрави хора.Но не знаем още защо при някои хора я има и при други не?
101
9
 
4
 
! Отговори
НЕКОЙ преди 3 години
Аз съм млад човек, на 11 години, вчера умрях от ковид-3,14 и сега пиша от рая. МногоЙ гадно да си болен от ковид, но най-гадно е да си с.мо.т.а.н. и да вярваш на медии и политици.
100
1
 
4
 
! Отговори
90 от 100 преди 3 години
лекари не са наясно с противопоказанията и страничните ефекти на лекарствата, които предписват. Само 5% от тях следят научната литература в специалната си област.
99
5
 
8
 
! Отговори
Miro преди 3 години
Тук е пълно с анонимни ***'оти, които обясняват, че смъртността била по-висока, но като им покажеш реалните числа резко сменят темата, игнорират аргументите и започват с лични нападки. Смъртността в България тази година е по-ниска от предните грипни сезони. Не ми сменяй темата за фирми на запад, които правителството ги е накарало насила да затворят.
98
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Имам двама познати, които изкараха Ковид-19. Още не се виждаме, но се чухме по телефона. Казаха, че е нещо страшно и на никого не го пожелават.
97
2
 
10
 
! Отговори
KamKam преди 3 години
До 101.Напълно вярно.Като лекар до около 50 годишнината си,мислех че знам много.Сега всеки ден виждам,че знам по-малко и по-малко(не сенилност).Но медицината е на стадий на прохождане в исторически мащаб и освен това кривнахме по пътя доста :(
96
1
 
1
 
! Отговори
Зъболекарите преди 3 години
Ходят с едни ръкавици, за да се предпазват от пациентите. Някои дори си преваряват инструментите всеки ден.