След Нант и Швеция - французин избра да живее със семейството си в Еленския Балкан

В България още има свобода, още има хора със сърце, смята Пиер Биньолас
7 дек 2020 20:35, Анисия Иванова
68
След Нант и Швеция - французин избра да живее със семейството си в Еленския Балкан
Снимка: БГНЕС

Французинът Пиер Биньолас избра да живее със семейството си в село Ребревци. Роден в Нант, завършил магистърска степен по уеб мениджмънт в бизнес училище във Франция, две години работил за световния гигант IBМ, а след завършване на висшето си образование се мести да живее в Швеция, където основава собствена компания и работи по европейски проекти.

От четири години обаче французинът живее със семейството си в Еленския Балкан. 32-годишният икономист казва, че е избрал България за семейството си заради спокойствието и гостоприемството, които са коренно различни от западния модел, откъдето идва.

По думите му българите са хора, здраво стъпили на краката си, а държавата е далеч от световната икономическа криза, което я прави спокойно място. 32-годишният икономист от четири години е избрал със съпругата си и малката им дъщеря да живеят в Еленския Балкан.

А за Европа разказва пред БНР, че като общество не му хареса как се държат хората, "много технологии, много бюрокрация, много скъп живот, не е спокойно".

"С Лора, жена ми, която е българка, дойдохме в България за малко и усетих, че тук, в България, още има свобода, още има хора със сърце, хора с краката на земята просто и затова усетих, че това е добро място, живея здрав живот, спокоен живот“, допълва той.

Пиер Биньолас прави икономически анализи, активно се включва в обществения живот на възрожденската община Елена, помага на местните хора със съвети за начинанията им и ремонтира дома си.

"Нормалният живот" или западният стандарт на живот е неустойчив. Той се превръща в краткосрочен модел, който, за съжаление, става като крайно решение без алтернатива и лека-полека се пропуква. Хората искат промяна, но им е трудно да намерят към кого точно да се обърнат, посочва в анализите си французинът, избрал спокойствието и топлината на хората в Еленския Балкан. Хората губят концентрация и здрав разум, а причините са в основата на икономическите системи за развитие в световен мащаб, казва Пиер Биньолас.

"Всичко стана евтино, всичко стана лесно, бързо - самолети, хладилници, интернет, компютри, комфортът отиде нагоре. Колкото сега не могат да намерят много петрол евтин и трябва да се изкопае по-надълбоко и по-далеч, трябва да продължаваме да работим повече и повече, за да компенсираме това“, допълва той.

Старият ритъм на живот в новите икономически и политически реалности няма как да бъде същият, ще се увеличи броят на уморените и ядосаните на реалностите хора, кризата ще се задълбочи, а изходът не е обнадеждаващ, смята френският икономист.

"Ние искаме да продължаваме да живеем, както сме свикнали, обаче не може. Все едно беше лято, а сега идва зимата, а ние искаме на плаж и пак искаме. Нещата се въртят и не може да живеем, както сме живяли досега. Изходът ли - има няколко варианта, или политиците и хората да се разбират, да говорят и приемат, че така са нещата и трябва да се променят и по-лекичко, така ще променим нашия начин на живот. Обаче аз не го виждам това. Мисля, че изходът ще е брутален, както с природата - ако се натрупват облаци и не вали лек дъжд, става буря. И така ще стане за съжаление, не виждам друг изход, отколкото брутални движения. Както виждаме в целия свят - протести навсякъде", анализира Пиер.

България запазва стабилността си, икономическата криза не е толкова сериозна, държавата не е тръгнала по дълговата спирала, а и българите знаят как да се справят с кризи, казва още 32-годишният французин, който няма намерение да си тръгва от село Ребревци в Еленския Балкан:

"А, не, не, не. Още тук е много добре като в Европейския съюз и като в западна държава. Много е добре в България, защото още нямаме голям публичен дълг, нямаме много кредити, не живеем като другите държави на кредит още, но лека-полека и така става. Но тук сме още краката на земята, имаме градини, имаме знание как да се държим, знаем какво е криза, знаем в България какво е глад, знаем, че ще се оправим. Тук хората са свикнали да се оправят", отсича с усмивка той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


68
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ддс на заплата няма но е оскъпяване на стока или услуга която крайния потребител плаща... демек работника. Затова мисля, че е правилно да се сметне заедно. В нашия случай ни интересува как от похарчени за работник 5к държавата си прибира обратно 3,2к под претекст, че е за общото благо. Та защо да се ощетява работника когато ваичко се пише на хартия, а болниците, училищата инфраструктурите са все по-зле?
38
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 38Данъците са много, но ДДС на заплата няма в нито една страна! Това е потрбителски данък, оправи си понятията!В Германия, Австрия дснъците са още по големи тъй, че в капитализма е като във геодализма дерат кожи!
37
3
 
1
 
! Отговори
Ху* преди 3 години
Ми службите не са проблем... но мафия си има. И рекет си има. И подкупи навсякъде. :) олигарсите си управляват и доста си мяза на Бг. Все пак нали сме евросъюз !! Нали все пак в Бг още не режат глави и не палят по протести.
36
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ху*Еш па тоа....
35
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Do HuГенералната популация навсякъде е просто посредствена пасмина и е без никакви последствия. Поне във Франция може да правиш честен бизнес, без да се страхуваш от родните служби.
34
2
 
6
 
! Отговори
Ху* преди 3 години
А да ви разкажа ли как френската държава обира населението? Работодателя вади 5000 за заплата.. брутото на работника е 3450. Нетото 2650 от което се вади прогресивен данък около 12 % 320 та стават 2300 и като ги *** с 20% ддс остават 1860... та от 5000 държавата си връща 3150. И въпреки това сметките на държавата не излизат и дълга расте ли расте :)
33
1
 
2
 
! Отговори
Един от Германия преди 3 години
Колегата по-долу пътува 30 км за 30 мин. Добре е, аз тук пътувам всеки ден 45 км в едната посока обикновено за повече от час , задръстванията са страшни ( не и сега при короната, естествено).
32
3
 
5
 
! Отговори
Ху* преди 3 години
Ми разбирам ги. Медианната заплата в Фр е 1700. За 3 стайно жилище в парижки регион се броят мин 400к, а в париж 700к. Освен ако не искаш с негоарабите в гетата. За наеми да говоря ли? 1200? за 40 кв м. 90% от населението прибира под 3.5к на месец. Офицялната безработица е 10%, иначе е поне двойна. Врътки тонове..
31
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ху*Поредния капаците, дето много ги разбира ...
30
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 28Прав си, бро! Тва мноо спъъ, когато трбява се дийлаваш с хетърти!
29
4
 
6
 
! Отговори
Живеещ на село от 3 преди 3 години
Години.Прав е човека.На село общувам с хора които стоят здраво на земята. Работя в областен център на 30км.и всеки ден пътувам по 30 мин.в едната посока.И го приемам за нормално.Чувствам се жив.
28
3
 
8
 
! Отговори
Ху* преди 3 години
Е хубаво, едно франсе дошло. А колко от наште са по Франция? И как дошъл? Жена му го домъкнала. Ами ако му бе пристанала гъркиня или някоя от Сенегал? Прав е за дълга... 2 700 000 000 000 или 118% от бвп. Френската държава потъва. Един огромен балон където последния плаща сметката. Заплатите са смешни спрямо цените. Безработицата е огромна и умело прикривана от години. Не им е лесно. Та затова е в бг. Да пие и яде, а може и друго за малко пари.
27
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 23С неговата квалификация може да си докарва 6-7000 лева спокойно.
26
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 27Вълци вика ... само продрани чакали виждам.
25
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"завършил магистърска степен по уеб мениджмънт в бизнес училище във Франция, две години работил за световния гигант IBМ, а след завършване на висшето си образование се мeсти да живее в Швеция, където основава собствена компания и работи по европейски проекти"Мирише на човек със 6 цифрени годишни чисти доходи и имилиони в инвестиции.
24
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
харесва му защото не му се налага да работи със некадърни връзкари чалгаджии от племето което ръкопляска на великия вожд под команда, ако работи или прави бизнес с чалгафон великия български наглец ще избяга още първия ден
23
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В България има много преимущества се живее но трябва си тарикат. Тука не е добре за слабите и за пилешките мозъци. За тях е по добре на запад където нещата са подредени, има социални системи и сигурност. А държави като България са за вълците. Тука може да се живее много добре и могат да се изкарват много повече пари от колкото в една Германия примерно. Но както казах не е за всеки. Трябва да имаш топки.
22
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е у наше село чужденците дет дойдоха избягаха през годините щот са си мислели че нашите села като техните със социален живот работа свръзка с автобуси с града да ама не у нас вече спряха и 2-та автобуса до града живот няма на доизживяване като другите села дето е останал по 1 жител иначе в града ди пресксчат по терасите без въздух и пространство Всички са по градовете и купуват щото селото е изоставено Представете си другата картинка село къща продтранство работа инфраструктура на село помислете
21
4
 
5
 
! Отговори
Мангау преди 3 години
Бате, как ни съм знаел чи живееш в съседното селу бее, още утре идвам да продаваме ножове, кот са сетиш, ни зимам скъпо, кот ти на сърце
20
5
 
13
 
! Отговори
Репчо преди 3 години
Да, добре дошъл. На село няма канализация, няма водопровод, няма ток през зимата, няма сигурност, няма медицинска помощ, няма аптека, няма ясла/детска градина, няма култура, няма пътища, няма нормални хора, няма ред и законност. Красота!