За 10 години сивият сектор у нас се е свил с 15%

Най-честата практика е работата на договор с фиктивни клаузи
23 фев 2021 07:39,
11
За 10 години сивият сектор у нас се е свил с 15%
Снимка: БГНЕС

Сивият сектор у нас е намалял с над 15% през последните 10 години. Това сочи индексът, с който се измерва, съобщи председателят на УС на АИКБ Васил Велев по време на онлайн кръгла маса в понеделник.

Последната стойност на индекса е 21,48%, докато през 2010 г., когато е стартирало измерването, е бил 36,65 на сто. Въпреки спада стойностите са значително по-високи спрямо средноевропейското ниво, заяви Велев. Недекларираната заетост била 25,3%, но имало данни, че е по-висока - около 33%.

"Виждаме тенденция на намаляване, която може да отдадем и на редицата законодателни и правоприлагащи мерки, които правителството предприе през последните години", посочи заместник- министърът на труда Лазар Лазаров. За промяна в нагласите по отношение на декларирането на заетост допринесла и кризата, породена от пандемията, защото е обвързано с възможността за ползване на държавните антикризисни мерки, посочи зам.-министърът на финансите Маринела Петрова.

Всъщност най-често срещаната практика е работата с договор с фиктивни клаузи и допълнително доплащане на необлагаема сума в брой, като нейният обхват е между 25 и 30%, посочва главният секретар на асоциацията Милена Ангелова.

На второ и трето място и двете групи поставят съответно полагането на извънреден труд без заплащане и прикритите трудови договори. Най-силно уязвими са секторите "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети", "Строителство", "Хотелиерство и ресторантьорство", "Транспорт, складиране и пощи" и "Селско, горско и рибно стопанство".

Най-високи са дяловете на недекларираната заетост в областите Видин (33,5%), Ямбол (32,6%) и София-област (32,5%), а най-ниски са в областите Кюстендил (24,1%), Смолян (23,6) и Търговище (21,1%).

Най-голяма вероятност да бъдат включени в сивия сектор се наблюдава при служителите с по-ниско образование и квалификация, както и при най-младите и пенсионерите.

Сред основните препоръки на анкетираните компании е да се промени действащият модел, при който сега 57% от осигуровките се поемат от работодателя и 43% са за сметка на работника. Предлага се повишаване на дела на осигурителните вноски за сметка на работника.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Никой не знае колко е сивия сектор в икономиката - може да е 50%, може да е и 80%, но едва ли е само 30%.
7
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Браво! Още една година мерки и съвсем ще се свие! Лошото е, че малко ни свиват и стомасите.От глад.
6
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А белият с 40 %
5
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Който каже, че не работи в сивия сектор или е невеж, или просто лъже. Европейската свръх регулация в комбинацията с чисто българската простотия е направила невъзможно спазването на правилата и нормите. Дори тези на държавна работа са в сивия сектор, независимо дали го съзнават.
4
0
 
10
 
! Отговори
Вуте преди 3 години
В гараж близо до блока ни имаше един занаятчия( автобояджия) За десетина години станаха двама, още двама направиха автосервизи и един сервиз за ауспуси. Всички нерегламентирани. Това ли е "намаление" по статистика? Или вече трябва да говорим за черна икономика?
3
2
 
12
 
! Отговори
тулуп преди 3 години
щото некои го укропниха и изядоха малките за да има повечко за тях
2
2
 
3
 
! Отговори
Гост преди 3 години
Няма друг изход освен разстрел на този. Това алчно същество друго не заслужава. Не му изнася минимална часова ставка по възраст и бранш, защото ще обеднее. Щом вируси не го искат, ще се справим ние.
1
2
 
7
 
! Отговори
Математик от ЩАБА преди 3 години
Сви се щото хората дето работиха в сивия сектор вече не работят..