Първи близки срещи с Веста

Dawn изучава една от най-старите девствени повърхности в Слънчевата система
Обновена: 19 юли 2011 11:49 | 19 юли 2011 11:47,
7
Първи близки срещи с Веста
Снимка: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Изследователката сонда Dawn ("Зора") предаде на Земята първите близки снимки, след като застана на орбита около небесното тяло и стана първият в историята изкуствен спътник в Главния астероиден пояс, съобщава Лабораторията за активно движение на НАСА, цитирана от РИА Новости.

Снимките, направени за навигационни цели, позволяват да се види Веста по-детайлно от когато и да било. Сондата Dawn беше захваната от гравитацията на Веста в събота сутринта. Според изчисленията това е станало в 8,00 ч. българско време, когато до астероида са оставали едва 16 000 км.

"Пристъпваме към изучаване на възможно най-старите съществуващи девствени повърхности в Слънчевата система", отбелязва научният ръководител на проекта Кристофър Ръсел от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

"Тази област от Космоса е игнорирана прекалено дълго. На снимките, получени сега, се вижда сложната структура на повърхност, която видимо е съхранила някои от най-ранните събития в историята на Веста", казва той.

Макар че Dawn застана на орбита около астероида, още около три седмици ще продължава сближаването му с Веста по спирала. По време на сближаването апаратът ще продължава търсенето на възможни естествени спътници на Веста, ще прави нови снимки и ще изучава физическите свойства на астероида.

Освен това измерването на параметрите на орбитата и скоростта на сондата ще позволят на учените с голяма точност да измерят масата на астероида.

Участниците в проекта ще започнат да получават основните научни данни за Веста през август. Очаква се изследването на астероида да позволи събирането на информация за най-ранните етапи от еволюцията на Слънчевата система, а също и да се продължи пътят към пилотирани проекти на астероиди, които НАСА планира да осъществи до 2025 г.

Dawn ще остане "на гости" на Веста една година, след което ще се отправи към следващата си цел – към планетата джудже Церера, където ще пристигне през февруари 2015 г. Сондата за първи път в историята ще изучи планетата джудже, изпреварвайки с няколко месеца друга сонда на НАСА – New Horizons, която се придвижва към Плутон.

Веста е открита на 29 март 1807 г. от немския астроном Хайнрих Олберс. Средният й диаметър е около 530 км. По този параметър тя незначително отстъпва на друг астероид – Атина Палада (със среден диаметър 532 км). Но по маса Веста я превъзхожда и е най-тежкият астероид.

Сондата Dawn е изстреляна на 27 септември 2007 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"The universe is not required to be in perfect harmony with human ambition"/C.Sagan/
6
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
И отново, се вижда колко внимание привлича тази новина...За обикновения американец, който се интересува само да има БигМак, е по същия начин.Чак съжалявам *** под мен...
5
5
 
8
 
! Отговори
... преди 12 години
Русофилите пак обратно по дупките си :) айде още 20 години за да излезнат пак...
4
0
 
3
 
! Отговори
b2 stealth преди 12 години
за някои дали притежават активност или реактивност е все едно и също. Реактивно си вършат работата :))
3
0
 
8
 
! Отговори
инж. преди 12 години
Абе то в оригинал е "jet propulsion laboratory", демек "лаборатория за реактивни двигатели", ама Гугъл преводача това е дал :)А откъде технически грамотни "журналисти" - те български не знаят, та технически термини ли...
2
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Лабораторията за активно движение" :D :D :D :D :D Тва да не е некой фитнес клуб или нещо подобно а ? Мале вие от днес bg редовно ме развеселявате :D :D :D
1
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Браво дано да е поредната успешна мисия на НАСА, довела на човечеството нови знания за заобикалящия ни свят.

Спонсорирани публикации