Android стигна своя зенит на пазара на смартфони

Mродажбите на iPhone няма да спадат
Обновена: 9 ное 2014 19:57 | 9 ное 2014 19:51, Бойчо Попов
22
 Android стигна своя зенит на пазара на смартфони
Снимка: архив Булфото

По всичко изглежда, че на пазара на смартфони Google вече е достигнал своя пик. През третото тримесечие 84% от всички смартфони в световен мащаб са с операционна система Android, малко по-висок бе пазарният дял (85 на сто) през второто тримесечие.

„Глобалният пазарен дял на Android на пазара на смартфони достигна своя зенит“, казва Найл Маулстън, главен изпълнителен директор на Strategy Analytics, която е изготвила статистиката, цитиран от WSJ.

„Докато продажбите на  iPhone в бъдеще няма да спадат повече, то Android никога вече няма да достигне дял от 85%“, прогнозира той.

Мобилната операционна система на Apple е достигнала през третото тримесечие пазарел дял от 12%. Системата на Microsoft Windows Phone държи 3%, а устройствата с бранда Blackberry държат 1% от пазара.

 Дори и ако в тази област пазарният дял на Android вече не се покачва, Google все още може да очаква добри новини.

От една страна, пазарът все още се развива добре. Strategy Analytics очаква, че през 2015 г. в света ще бъдат доставени с 12% повече смартфони, отколкото през миналата година.

Google изглежда се справя и с ръста на т. нар. „Android Forks“ – версии на мобилната операционна система, които се развиват независимо и не са снабдени с носещите печалба мобилни приложения на Google.

През третото тримесечие тези специални версии съставляват 37% от всички доставени смартфони с Android, спрямо 39% през второто тримесечие.

Самата Google не печели пари от Android, тъй като производителите на устройства ползват операционната система безплатно. Компанията обаче печели от реклама в приложения като Google Search, Google Maps и Youtube, както и получава дял от всички приходи, които се получават от приложенията, абонаментите и други продукти в Google Play Store.

Маулстън смята, че по-ниският дял на алтернативните версии на Android се дължи на „по-узрелия“ пазар на смартфони в Китай, където досега бяха повечето Android Forks.

Същевременно със своя нов проект Android One Google засилва контрола над своята операционна система. Очаква се програмата да даде достъп на хората от развиващите се пазари като Индия към по-евтини, надеждни смартфони. На тези апарати предварително са инсталирани приложения и услуги на Google.

Същевременно намалява и предимството на Samsung спрямо други производители на устройства с Android. През третото тримесечие едва 25% от доставените смартфони са с марката Samsung. Година по-рано този дял бе 35 на сто.

Samsung произвежда предимно телефони с Android и е сред водещите производители, като в момента е най-големият доставчик на смартфони в света. Въпреки това обаче напоследък Samsung губи дял за сметка на компании като китайската Xiaomi, която предлага по-атрактивни цени от корейския си конкурент.

Samsung засега успява да поддържа доста високи маржове на печалба със своите смартфони, докато в Xiaomi разликата между разходи и цени е по-малка. Вместо това китайският конкурент печели повече от аксесоари и допълнителен софтуер.

През последните две години, докато пазарният дял на Samsung достига пика си, компанията се опитва да вкара повече свои услуги в устройствата с Android и същевременно се опитва да намали зависимостта си от Google.

При Google пък нарастват опасенията, че компанията може да загуби контрол над операционната си система, казват източници, запознати с процесите в концерна.

В началото на годината Samsung и Google сключиха „мирно споразумение“ като се договориха за дългогодишна и широкомащабна сделка за лицензите. Компаниите са сключили 10-годишно крослицензионно споразумение, според което ще си сътрудничат в областта на интелектуалната собственост. Фирмите са се съгласили да предоставят взаимен достъп до притежаваните от всяка от тях патенти, регистрирани по-рано, в течение на следващите десет години.

Преди броени дни американският концерн сключи подобна сделка и с корейския хардуер производител LG, която ще им позволи да използват взаимно голяма част от патентите си. Договорката важи за целия свят и също е за срок от 10 години.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още по темата: Androidсмартфони
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Вие виждали ли сте новия Ай-фон 6? Петицата имаше дизайн. Този прилича на бебешка играчка. Не знам вътре как е, може да е стархотен, но отвън не радва окото, а и всичко над 4.5 инча не е телефон, а неудобен за носене малък таблет. Нещо като всесезонната гума - не става нито за зимата, нито за лятото. :-)
18
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
хахахахаха достигнал своя зенит?! Егати и тъпата статия... 85% от световния софтуер за телефони било зенит разбираш ли. Ами ако бяха 100% пак ли щеше да е "зенит". Никой не се доближава до Андроид и няма никакви шансове скоро да успее да достигне нива поне 4 пъти по-малки от тези на Гугъл. Айфона го мерите след излизането на 6-цата. Ще си говорим пак след 6 месеца...
17
0
 
4
 
! Отговори
грамотен преди 9 години
За мродажбите разбрахме, ама с продажбите какво става?
16
0
 
4
 
! Отговори
извод преди 9 години
Цялата работа само подсказва колко важно е да си в сферата на услугите и колко лошо в производството. В производството те чакат все по-големи изисквания към уреда, все по-ниски цени и печалби и все повече конкуренция докато не се предадеш като хиляди индустриални предприятия на запад... А ако услугите ти се харесват, ще печелиш все повече с все по-малко усилия. Не случайно на Запад тече масова ДЕиндустриализация!(Ние, естествено, пак не сме в час и мечтаем за живкови заводи с пушещи комини...)
15
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Сандо #2На Самсунг печалбите са им паднали защото влагат по нови и по скъпи компоненти в телефоните си без да им вдигат цените.Така че не виждам купувачите какво има да се притесняват.
14
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И как да няма спад в пазарния дял на Епъл, като вече е само 12%. Дори и в САЩ е спаднал яко пазарния им дял.Вие четете ли какво пишете в статиите си????
13
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 5 Не си правГаньо е компетентен във всичко, най-много в политиката и икономиката...
12
0
 
2
 
! Отговори
5 Не си прав преди 9 години
Надир обозначава точка на небесната сфера, противоположна на зенита или по-точно, точката с инклинация −90.Казано опростено, ако стоите на земята, това е посоката "надолу" под краката ви.Така че 5 много се изложи и трябва да се посрами от грубия си език
11
0
 
2
 
! Отговори
5 Не си прав преди 9 години
Зенит е най-високата точка от видимата небесна полусфера - там където я пробожда перпендикулярът спрямо хоризонталната равнина, издигнат от точката на наблюдението.
10
5
 
0
 
! Отговори
До ком 7 преди 9 години
Само да Ви кажа, че коментар 5 в случая е прав а относно ФК Зенит ще вметна, че имена на каквото и да е по света не се превеждат- та ФК Зенит е ФК Зенит.
9
0
 
2
 
! Отговори
До Младен преди 9 години
То и аз им се чудя защо не забият една SIM карта в лаптопите и да си ги ползват ами дават милиарди да развиват телефони, които в крайна сметка са по-близки до компютрите отколкото до телефон. В крайна сметка вадят нови през няколко месеца и малоумието на потребителя да има всичко най-ново сега и на момента им помага да трупат печалби. Не е като да си креташ с лап топа поне 4 години за това време някои хора си сменят телефона поне 5 пъти а това са едни пари.......... Всичко е за пари
8
1
 
3
 
! Отговори
младен преди 9 години
Следващото поколение смрат-телефони ще са добре познатите ни DELL, ACER, ASUS, TOSHIBA и тем подобни. Не задруго ама размерите им вече отиват като за лаптопи.
7
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
5-ичка, разби ме.Лошото е, че няма нотка на шега в коментара ти.Значи ФК "Зенит" се превежда ФК "Дъно"? Кофти име са си избрали тези. Май ти не си виждал речник през живота си.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Пенчо бре! Чети! Зенит-надир. Апогей-перигей.
5
12
 
5
 
! Отговори
Значение на думите преди 9 години
О, свещенна простота! Аман от неграмотни журналисти! Зенит, уважаеми награмотници е най-ниската точка, демек дъното, правилният термин е апогей. Ама като не знаете значението на думичките ползвайте тълковен речник, не се излагайте така. Ако не знаете какво е речник, то това е друга работа и май трябва да се занимавате с нещо друго...
4
1
 
1
 
! Отговори
Нищо ново преди 9 години
По-евтини телефони означава да се купуват повече,да се изхвърлят по на често и така до като се заринем със старите телефони
3
5
 
3
 
! Отговори
ГФФ преди 9 години
4АКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ САМСУНГ ГАЛАКСИ С 6 С 2О МЕГАПИКСЕЛА КАМЕРА И ГО ВЗИМАМ,ЯБЪЛКАТА С НЕИНИТЕ ИПОНЕ 6 НЕ ВАЖИ
2
2
 
1
 
! Отговори
Сандо преди 9 години
на ябълките им дреме за пазаният дял, продават като малумни и печалбите пордължават да бият рекорди. Андроидите почнаха да се канибализират, на Самсунг са паднали печалбите с 70% за мобилини устройства за тая година. В крайна сметка печи потребителя - евтини и добри телефоно ... за андроидите
1
1
 
0
 
! Отговори
не е точно преди 9 години
По-добре е да се даде полегатата графика - нагоре за Android и надолу за iOS...Ще има още плъзгане по тази графика в правилната посока: *** .idc /prodserv/smartphone-os-market-share.jsp