Untact: Технологията, с която Южна Корея иска да изключи човешкия контакт

Учените се притесняват, че това ще има ефект върху социалните умения
Обновена: 12 дек 2021 17:12 | 12 дек 2021 17:05, Нели Христова
46
Untact: Технологията, с която Южна Корея иска да изключи човешкия контакт

За базирания в Сеул възпитаник Лий Су-бин преходът към нов начин на живот по време на пандемията не беше голяма работа.

"В университетската библиотека бях резервирал книгите си онлайн, които бяха дезинфекцирани в стерилизатор за книги, преди да бъдат доставени до шкафче за вземане", казва 25-годишният мъж. "Untact направи много аспекти на живота толкова удобни."

Въведена през 2020 г., "Untact" е политика на правителството на Южна Корея, която има за цел да стимулира икономическия растеж чрез премахване на слоевете от човешкото взаимодействие от обществото. Той набра скорост по време на пандемията и се разширява бързо в сектори от здравеопазването, бизнеса и развлеченията.

Натискът за създаване на безконтактни услуги е предназначен да увеличи производителността и да намали бюрокрацията, но също така подхрани опасенията относно потенциалните социални последици.

Чой Джонг-рюл, професор по социология в университета Кеймюнг, казва, че макар да има предимства за развитието на непокътнато общество, то също заплашва социалната солидарност и може да доведе до изолиране на индивиди.

"Ако повече хора загубят "чувството за контакт" поради липса на взаимодействие лице в лице, обществото ще се сблъска с фундаментална криза", казва Чой пред The Guardian.

От роботи до метавселената

В ежедневния живот малките промени, причинени от "Untact", стават все по-забележими.

Роботите приготвят кафе и носят напитки на масите в кафенетата. Роботизирана ръка разбива пържени картофи и пиле до съвършенство. В болницата Yongin Severance Keemi робот за дезинфекция, задвижван с 5G, пръска дезинфектант за ръце, проверява телесната температура, следи социалното дистанциране и дори прави забележка на хората, които не носят маски.

Безпилотни или хибридни магазини процъфтяват. Мобилният оператор LG Uplus наскоро отвори няколко магазина за телефони, където клиентите могат да сравняват модели, да подписват договори и да получават най-новите смартфони, без изобщо да се налага да говорят с истински човек.

Държавните служби също получават Untact фейслифтове. Сеул Сити планира да изгради "метавселена" – виртуално пространство, където потребителите могат да взаимодействат с цифрови репрезентации на хора и обекти, а аватари на държавни служители ще разрешават оплаквания. Няколко местни власти стартираха ботове за обаждания с изкуствен интелект, за да следят здравето на тези, които се самоизолират. За пациенти с COVID-19, получаващи домашно лечение, правителствено е пуснало приложение, което следи здравето и има опция за видеовръзка с лекар.

Светът на K-pop музиката също влезе в метавселената. Феновете създават аватари, където могат да "срещнат" своите любими изпълнители като Blackpink във виртуално пространство и да получават виртуални автографи.

Икономически тласък

Untact в Южна Корея е повече от модна дума: тя представлява потенциален икономически двигател за страната.

"Untact компаниите показаха по-голям ефект върху растежа, отколкото компаниите, които работят лице в лице при привличането на инвестиции и създаването на работни места", казва южнокорейският министър за малкия бизнес и стартиращите компании Куон Чил-Сунг пред The Guardian, отбелязвайки, че 12 от 15 корейски компании на стойност 1 милиард щатски долара или повече - използват методи, които не са лице в лице в основния си бизнес.

"Южна Корея има много силна (комуникационна) инфраструктура в страната и много индустрии, базирани на тази инфраструктура", казва той, добавяйки, че Untact е част от нарастващата глобална тенденция, която се ускори в светлината на пандемията.

Неговото министерство е толкова сериозно по отношение на политиката, че изпомпва 9 трилиона вона (7,6 милиарда долара) във "фонд за растеж без промяна", за да намери и подкрепи 1200 Untact стартиращи фирми до 2025 г.

Мнозина приветстваха промяната. Институтът в Сеул установи, че 80% от жителите на столицата, които са участвали в дейности, които не са лице в лице, казват, че ще продължат да го правят след отшумяване на пандемията.

Социологът Чой Джонг-рюл казва, че Untact предоставя някои предимства - включително позволяване на анонимност чрез електронни устройства, освобождаване на хората от натиска на формалността и намаляване на емоционалния труд, свързан с индустрията на услугите. Последният проблем е особено остър в Южна Корея, където обслужването на клиентите е високо ценено, йерархичните структури продължават да съществуват, а злоупотребата от страна на тези на власт, известна като gapjil, е нещо обичайно.

Но притесненията относно чувството на самота и социална фрагментация остават.

Страната наскоро обяви планове да инвестира почти 30 милиарда вона (25,4 милиона долара) за изследване на платформа за цифрово лечение на депресия - проект, стартиран в резултат на липса на човешки контакт поради пандемията.

Самотата сред възрастните хората, вече съществуващ проблем в Южна Корея, само бе изострен от пандемията. Възрастните хора също получават ненарушено лечение.

Услугата за AI Care на SK Telecom е сред няколкото, които се разгръщат в цялата страна, която позволява на възрастните хора, живеещи сами, да взаимодействат с високоговорител с изкуствен интелект, като го помолят да пусне музика, да проведе прост разговор, да играе на викторина с тях или да се обади за помощ при спешни случаи. Съобщава се, че системата е намалила самотата сред потребителите и дори е похвалена спасяването на животи от президента на страната.

"Тези технологии не заменят хората. Става дума за съжителство с хората", казва говорителят на SK Telecom Ирен Ким.

"Социална солидарност"

Лий Су-бин казва, че макар да й е било удобно да използва Untact технологии като магазини без преводачи, тя е изпитала загриженост за други, които може да "имат проблеми с използването им".

"Онзи ден трябваше да помогна на дядо в автоматичен павилион, за да си поръча ястието", казва тя.

Куон признава, че съществуват предизвикателства по отношение на онези, които може да бъдат изоставени от внезапната дигитална трансформация, предизвикана от Untact и че неговото правителство трябва да прилага политики и регулации, за да "постигне баланс".

Дългосрочното въздействие на Untact върху обществото остава неясно, но проф. Чой вярва, че едно непокътнато бъдеще е неизбежно за повишаване на икономическата ефективност.

"Ключът е разбирането на социалните и етичните последици от едно непокътнато общество и намирането на начини за поддържане на социалната солидарност."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
2
 
4
 
! Отговори
До 8 преди 2 години
Профила ми е Miro SG в ФБ, пуснал съм над 20 жалби, те взеха Къщата, убиха сестра ми, мене се опитват да убият!
9
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След подобни т тъпо тии почвам да симпатизират на Ким Чен Ум.. Как ще се размножават тези екземпляри? Азиатците са извор на злото. Социология Корана, маски, незавършени.... дано Бог дойде предсрочно, че простотията се движи със скоростта на светлината.
8
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Корупцията убива - Къде може, ако иска човек, да научи повече?
7
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма лошо.
6
3
 
5
 
! Отговори
Корупцията убива преди 2 години
Пускаш жалба за Терористи в Перник, а от ДАНС ти съобщават че в България няма терористи! Ами тогава в Перник да продължават да режат ръце и да хвърлят хора от скалите като в Исламска Държава! Това не е тероризъм, само в Сарафово с Израелците е тероризъм!
5
0
 
28
 
! Отговори
Бате Сечко преди 2 години
Ужас... Новото робство, вкарани чрез,, Пландемията"....
4
2
 
29
 
! Отговори
Зелен Демократ преди 2 години
Корейците отново страхотни, Светът върви в правилната посока, физическите контакти ще се минимализират до необходимото- между гражданина и личния му вибраатУр. А когато батериите му свършат, наноботчетата в нас ще ни чешат там където ни сърби:)
3
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Неразбираем Тюрлюгювеч преведен с Гугъл!
2
3
 
15
 
! Отговори
Хей МВР преди 2 години
Г-н Рашков знаете ли че полицаи от Перник и Бобов дол се продават на частно нощта смяна за да тормозят Българи по поръчка на ГЕРБ- 120 лева! Знам и точно кой им плаща!
1
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бил гейса като ви оправи, няма да нарастне и безработицата.