Пътуване с кола до Норвегия - практическа информация

Какво ни трябва, ако искаме да отидем с кола в Европа?
18 юли 2008 10:06,
49
Пътуване с кола до Норвегия - практическа информация
Снимка: Martin Gommel/Flickr

Никога не ми беше хрумвало да стигна до Норвегия с кола, защото предполагах, че цената на пътуването със самолет е същата. Тъй като обаче колата има своите предимства, а именно - да отидеш там където искаш, планът влезе в действие.

Какво ни трябва, ако искаме да отидем с кола в Европа? Сигурно знаете повечето неща, но е разумно да ги повторим, особено ако ви чака път около 10 000 км.

Предварителна подготовка:

Смяна на масло и филтри - тези неща се сменят на 10 000 км и ако смятaте да пътувате дълго, по-добре сменете маслото още тук.

Застраховка assistance - около 150 лв. Важи за една година. Нужна ви е, в случай, че закъсате на пътя и се нуждаете от пътна помощ. Застраховката покрива само превоза до най-близкия сервиз.

Зелена Карта - След като имате застраховка Гражданска отговорност, обикновено трябва да си извадите и допълнителен сертификат (самата зелена карта), която да покажете на излизане от България.

Много застрахователи предлагат обща застраховка за Европа, която включва Каско, Гражданска Отговорност, Асистанс и други.

Преди да тръгнете е добре да прегледате колата за скрити дефекти и повреди, които могат да се прояват по време на пътуването.

GPS:

Изключително ценен помощник. Всеки от нас може да следва карта и да стигне до даден град. GPS-ът обаче ви дава възможността да стигнете до точен адрес, като ви изчислява най-краткия и удобен път.

Има информация за еднопосочните улици, фериботите, бензиностанциите, забележителности и дори информация за задръствания и ремонтна дейност. Много от предлаганите в България навигатори поддържат български език и ви задават маршрута гласово.

За съжаление, доста GPS-и все още имат проблеми със Сърбия и ви задават автоматично път през Румъния,  което е по-бавно и доста по-дълго като маршрут.

Сред най-предпочитаните марки са Garmin, Magellan, TomTom, HP и Mio.

Винетки и магистрални такси:

Сърбия:

Не ви е нужна винетка, за сметка на това в тази държава ще платите най-скъпите магистрални такси. За да преминете през цялата страна, ще се бръкнете с 23 евро. Няма никакъв смисъл да заобикаляте магистралите и да пестите пари, тъй като пътната мрежа почти навсякъде е в ремонт и движението е затруднено.

Унгария:

За Унгария задължително ви трябва винетка. Тя е електронна и вместо стикер получавате само касова бележка. Няма винетка за 1 ден, а тази за 4 дни е на цена около 7 евро.

На излизане от Унгария (особено, когато се прибирате насам) винаги ви искат касовата бележка от винетката на границата, така че не се двуомете да си закупите, въпреки че в страната едва ли ще ви я поискат.

Словакия:

Няма магистрални такси, но доколкото знаем, съществува винетка. Практиката показва, че тя не се изисква никъде и спокойно можете да преминете страната без да имате проблеми. Все пак, ако държите да си платите, ще получите информация на всяка бензиностанция. От мнениеята на хората разбрахме, че глобата е около 240 евро.

Чехия:

Необходима ви е винетка, няма магистрални такси. Цената за 1 седмица е около 13 евро, за 1 месец е 21 евро.

Германия:

Няма нито магистрални такси, нито винетки. Плаща се винетка единствено за ТИР-ове.

Швеция:

Няма винетка, плаща се само за мостовете Svinesund и Oresund (моста между Дания и Швеция).

Норвегия:

Също няма винетки, плаща се такса за магистрала само на някои места, като цената е отново около 5 евро с дребни изключения. Интересно е, че се плаща за черен път, който обаче е много добре направен. Таксата е около 2-3 евро на влизане в зоната. Излизането е безплатно.

Дания:

Плаща се мостът между Швеция и Дания (Малмьо - Копенхаген) и струва 28 евро за лека кола. Винетки няма, както и магистрални такси. Възможно е да плащате дребна сума за преминаване по големи мостове между острови.

Фериботи:

Фериботите си остават най-евтиният и сигурен транспорт през морето. Изчислени са така, че да спестите време и да платите малко под сумата, която бихте дали за безин, без да броим изгубеното време.

Швеция (Хелзинборг) - Дания (Хелзингор) - около 30 евро. Времетраене - под 1 час.

Германия (Росток) -Трелеборг (Швеция) - около 140 евро без запазена каюта. Времетраене - 5-6 часа.

Дания (Гедсер) - Германия (Росток) - около 80 евро. Времетраене - 2,5 часа.

Цените на фериботите варират в зависимост дали сте пеш, с колело или лек автомобил, както и от часа.

Цени на газ и бензин:

Цените на горивата в Сърбия са по-ниски от тези в България, така че, ако ще пътувате оттам, не зареждайте в България.

В цяла Европа газта е позната като Auto Gas или LPG,  а в Германия дори и като Earth gas на някои места. Можете да намерите много газостанции в Сърбия и Чехия. Малко по-трудно се намират в Германия и Унгария и често бензиностанциите на самата магистрала не предлагат газ.

За сметка на това в Берлин можете да заредите на всеки 3 от 5 бензиностанции.

В Сърбия газта е 60-67 цента, в Германия достига 70-80 цента.

Бензинът в цяла Европа се движи в порядъка 1,4 - 1,6 евро, като в скандинавските страни достига 1,8 евро за литър.

Полиция и контрол

Като цяло, да срещнеш полицейски пост в чужбина е доста трудно, но винаги имайте едно наум и спазвайте ограниченията.

На границите няма почти никакъв контрол и преминаването става лесно, особено на връщане, когато не спирате никъде преди Сърбия. Скандинавските страни контролират движението изцяло с камери и не се съмнявайте, че те работят безотказно, когато нарушите ограниченията за скоростта.

Паркинг

Да паркирате в голям европейски град не е толкова лесно, колкото изглежда. Пригответе си кредитни карти и монети да плащате на автомати, защото глобите са жестоки. Не си правете труда да си търсите безплатен паркинг, защото можете да получите скоба или да ви викнат паяк.

Дори в най-малките селища контролът е изключително сериозен и закъснение от 15 минути в норвежко село ни коства глоба от 40 евро.

Валута и разплащания

Въпреки че повечето страни, които преминахме, са част от ЕС, само в Германия се използа евро. За да не ви таксуват допълнително на по-високи цени заради разликата на еврото с местната валута, се снабдете с кредитна карта, която е валидна абсолютно навсякъде по магистрали, заведения и бензиностанции.

Ако имате допълнителна информация, можете да я споделите с нас.

Още от мен

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
Dani преди 15 години
Ako pytuvate ot Germaniq (ili Centralna Evropa, bez znachenie) kam Norvegiq, naj-dobre e da ne se minava prez Daniq, a direktno prez Sveciq. Feribotyt Rostock (DE)-Trelleborg (SE), kojto e i naj-udobnata vrazka, trae ok. 4 chasa, a i spestjavate taksite za mosta Copenhagen-Malmoe (ok. 280 DKK ili 70 Evro e ednata posoka)+feribotyt Rostock (DE)-Gedser (DK) ili Puttgarten(DE)-Rodby(DK), kojto e po-evtin. Uspeh!
10
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
двуомете - това к'во значи? да ометеш двойно?
9
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
интересува ме къде спите и какви са цените
8
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Tova e taka!Razstoqnieto mejdu Helsingborg-Helsingor e 20 minuti sus Scandlines.Tova e feribot mejdu Swecia i Daniq.Daje ako se vzemesh bilet i za vlak do Copenhagen ,ste ti izleze mnogo po evtino.Struva 7 EUR- round trip.No zi zaslujava!I e vqrno 4e navsqkude v Scandinaviq skorostta po putistata se kontrolira ot video kameri,no ima i postaven znak predi samite video kameri.
7
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
най- накрая нещо смислено в dnes.bg
6
0
 
0
 
! Отговори
Dani преди 15 години
Kire, govorish gluposti. Ziveja v DK. Feribotyt Helsingør-Helsingborg e 20 DKK v ednata posoka, t.e. ok 2,5 evro, a pytjat e 20 min. Tova e i naj-redovniqt feribot v sveta, na vseki 20 min! Ferybotyt Rostok-Gedser e 1100 DKK, t.e. 140 evro, a ne 80, kakto tvyrdish. Proverjavaj predi da pishesh.
5
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
евала за инфото, следващият път споделете и лични преживявания
4
0
 
1
 
! Отговори
Shofer преди 15 години
Минавал съм границата Унгария/Сърбия на Хоргош поне 20 пъти и никога не са ми искали винетката. Аз никога не съм и купувал но това е друг въпрос. Относно Словакия. Винетка се купува само за магистрлите!! Поздрави на днес.бг за темата. И на мен ми предстои днес пътуване, ок 5000км - Краков-Литва-Естония-Финландия и обратно до София:)
3
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Хелсингор-Хелсинборг ферибот 30 евро - дрън дрън, лично съм го пътувал, не повече от 5 (и то отиване и връщане).
2
0
 
0
 
! Отговори
Pesho преди 15 години
ей днес бг да ви майката най после да напишете нещо което си струва, боклуциииииииииии
1
0
 
0
 
! Отговори
asd преди 15 години
Nai nakraia da procheta nesto polezno v dnes.bg, pisna mi ot glupostite na jenskite. bravo, dosta polezna informacia