Ще бъде ли ускорен зеленият преход в енергетиката от войната в Украйна?

В сектора на зелената енергетика до 2030 г. ще бъдат открити нови 13 млн. работни места
17 сеп 2022 12:07, Елка Василева
92
Ще бъде ли ускорен зеленият преход в енергетиката от войната в Украйна?
Снимка: архив, БГНЕС

Енергийната криза, обхванала Европа в резултат на руската инвазия в Украйна, извади отново на преден план нуждата от промяна в начина, по който страните на Стария континент добиват, разпределят и ползват енергия. Или казано с други думи, отново се заговори за нуждата от истински "зелен преход" в енергетиката.

От времето на Договора от Киото (1997 г.) в Европа много се говори, но по-малко се прави, за изпълнението на заложените от този договор и последвалите го многобройни други актове за намаляване на парниковите газове в атмосферата и постепенно превключване на енергетиката на "зелена" вълна. Ако това може да прозвучи успокояващо за европейците, в другите части на света се прави още по-малко.

Още по темата
Резултатът го виждаме все по-ясно през последните години, при това в две различни посоки. От една страна промените в климата предизвикват все повече аномалии и катаклизми, непознати доскоро на Стария континент, като летни урагани, типични за западния Атлантик, или горещи вълни, характерни за Северна Африка.

От друга - страстта към ползването на "евтини" и на пръв поглед лесно достъпни изкопаеми горива и нежеланието да се работи за по-бърз преход към алтернативни енергийни източници постави Европа в очевадна зависимост от доставчиците на такива горива, в конкретния случай - от един-единствен. Всички се досещат кой е той. А когато изведнъж се оказва, че този доставчик изобщо не е надежден, и дори нещо повече - от години е ползвал продаваната от него енергия като "оръжие" с мълчаливото съгласие на купувачите, поставилите се доброволно в зависимост държави от Стария континент се оказват изправени до стената с опрян в челото (празен) газопровод.

И тогава изведнъж стотици политици се досетиха, че от началото на 21-и век и те самите, и техните предшественици постоянно говореха за нуждата от зелен преход в енергетиката, т.е. постепенното загърбване на въглища, петрол и газ и замяната им с енергия, добивана от слънце, вятър и други възобновяеми енергийни източници.

Малко държави обаче направиха реални стъпки в тази посока и това лъсна с цялата си "прелест", след като "Газпром" врътна кранчето на газа и заплаши с енергиен колапс половин Европа. Което само иде да покаже в каква огромна зависимост от руските енергийни доставки се е поставил Старият континент през последните десетилетия поради лакомия, късогледа политика и увереност, че властелинът на Кремъл едва ли ще предприеме стъпки, с които сам да прекрати доставките. Въпреки че той вече го е правил, макар и по-скоро тестово, през зимите на 2009 г. и 2012 г.

Инвазията в Украйна, според мнозина - неочаквана, според други планирана и подготвяна отдавна (което е и далеч по-вярно), е напът да извади Европа от енергийната летаргия. И този път континентът по-скоро няма избор и ще му се наложи по-сериозно да погледне към декарбонизацията на икономиката си и изпълняване на заложените от европейските институции цели за намаляване на парниковите газове до средата на века.

А това ще рече - отказ от въглища, свиване на потреблението на петрол и газ и преминаване към възобновяеми енергийни източници. Което пък означава и трансформирането на милиони работни места.

По данни на Международната агенция за енергията (МАЕ) в енергийната промишленост по света работят около 65 милиона души. Малко повече от половината от тях са наети в зеления сектор. Тези работни места включват доставки на енергия от биомаса, нисковъглероден добив на енергия - възобновяеми енергийни източници и ядрена енергия, изграждане и поддръжка на електропреносни мрежи и инсталации за съхраняване на енергия, производство на електроавтомобили и енергийна ефективност, според дефиницията на МАЕ.

"Очевидно е, че зелената икономика не е зад ъгъла, тя вече е тук", казва Джоел Джагър от изследователския Институт за световни ресурси, цитиран от Ройтерс. По думите му тези сектори са се оказали по-устойчиви на въздействието на пандемията в сравнение със секторите на изкопаемите горива, най-вече газ и петрол, които така и не са достигнали нивата на заетост отпреди 2020 г. въпреки рязкото покачване на цените.

Ако светът изпълни поетите към този момент климатични ангажименти, в сектора на зелената енергетика до 2030 г. ще бъдат открити нови 13 милиона работни места, според МАЕ. Ако декарбонизацията се ускори към мечтаните, но засега изглеждащи непостижими, нулеви въглеродни емисии до 2050 г., новите работни места в зеления сектор ще надхвърлят 25 милиона.

Очаквано този растеж би бил най-голям в Азия, макар и работещи в зелената икономика да има по целия свят. Пак по данни на МАЕ в Китай работят около 30 на сто от всички наети в световния енергиен сектор, като това се дължи в най-голяма степен на огромното производство на соларни панели. Производството на вятърни турбини пък осигурява все повече работни места в Северна Европа и САЩ, посочва Орелиен Сосе от Лондонското висше училище по икономика.

Според Джагър развитието е неравномерно, като например Близкият изток и Русия все още са здраво свързани с изкопаемите горива и зелената енергетика там едва прохожда. Все повече хора ще бъдат наемани в зеления сектор в развиващите се икономики, където трудът си остава по-малко автоматизиран. Пример е Индия - там в зеления сектор вече работят повече хора, отколкото в сектора на изкопаемите горива.

Работните места и в традиционната, и в зелената енергетика изискват добра квалификация, но и са по-добре платени от по-голямата част от другите сектори на икономиката. По данни на МАЕ заплатите в традиционния сектор все още са по-високи от тези в зеления.

В САЩ, например, работещите в газовата и въглищната индустрия получават съответно с 59 и 50 на сто повече от средното за страната, докато при вятърната и соларната енергетика цифрите са 36 и 28 на сто. Според МАЕ това се дължи на факта, че в първия сектор трудещите се са по-добре организирани и от десетилетия са защитавани от синдикатите си, докато в зеления сектор има много работни места на временен и почасов договор, особено в развиващите се икономики.

Мнозина в енергийния сектор си задават въпроса: Застрашава ли зеленият преход работните маста в традиционната енергетика? Според експерти отговорът е и "да", и "не". Много от уменията, необходими за работа на петролна сонда, газово находище или въглищна мина могат да бъдат прилагани при работа, например, на офшорна вятърна централа или соларен парк в пустинята. Проблемът обаче се състои в това, че новите работни места често ще бъдат откривани не точно там, където се закриват старите. Или казано с други думи, на хората може да се наложи да се местят, иначе рискуват да останат без работа.

Ако трябва да обобщим - зеленият преход е започнал, но все още е в начална фаза. Войната в Украйна може да го ускори, но само ако ресурсите бъдат използвани умно и в необходимата посока. А от осъществяването му ще спечелят икономиките и обществата, които съумеят да го осъществят, докато ще загубят онези, които продължават да се опитват да ползват енергията като "оръжие".
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


92
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
0
 
2
 
! Отговори
Яяяя преди 1 година
Германия - най-напредналата в зелените технологии страна е и най-потърпевша от газовата криза. При положение, че се захранва от френските АЕЦове и полските и чешките ТЕЦове. Това е и отговара на въпроса на статията
54
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Vol'Jin -Честно казнао не ни пука какво казваш и единсвеното з акоето съцжалямвае, е еч ни спамиш с глупостите си.
53
1
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Колкото за виновните за това 20 и няколко годишно клане с позволени и непозволени средства да кажат Датчани, Холандци и Исландци какво да ги правите?Защо ли има нещо вярно в статистиката понякога и когато тя казва, че това са едни от най-интелигентните племена и народи, кой съм да твърдя противното?
52
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Попитах за обезщетенията за мойте хора и за златния резерв?
51
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Искаш да ти кажа една поговорка от Република Минматар: " Роден съм минматар - ще си умра минматар" , а ти я разбирай как си искаш ....
50
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Много се бъркаш - ония еврейн Зукърбърг как смесва вселени в мета вселени .... Кво сега че е евреин евреин е ...това не е факт сигурно ....Минматарите се отличават с голяма ненавист към роботърговци и разни религиозни роботърговци и разни религиозни пропагандиращи робство , защото минматарите са бившите роби на тези гореспоменатите ....
49
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Аз ли? Аз мразя много сардукари, понеже съм минматар ....обаче друг е факторъъът тук ... Има една карикатура на Сакскобурга ...дето отрязал три дървета, ама пъновете да оформят стълбичка и да си вземе от четвъртото дърво една ябълка ...
48
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Но сардукарът влиза в корпуса и се измъква от Салуса Секундос само когато се е "доказал"...
47
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Салуса Секундос - планетата затвор на император Шадам 4 е много гадно място - принципно там се затварят най-големите градове на вселената, който озовали се на планетата затвор се обединяват в племена и кланове и са в състояние на постоянна война помежду си.... И стават изключително жестоки, а най-жедтоките и смъртоносни от тях са ядрото на императорския сардукарски корпус ...
46
1
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 година
Има стара поговорка на Салуса Секундос : Дори и мъртъв сардукара не е мъртъв! Ти го разбирай как искаш ...
45
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зеленото през есента става жълто-кафяво и окапва, а през зимата замръзва, а напролет хумус/тор/ за новото зелено! Зеленото и червеното са хубави цветове, но зависи за какво!
44
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще бъде ускорено завръщането в пещерите.
43
0
 
5
 
! Отговори
Мишо преди 1 година
Абсолютна пропагандистка статия! Първо енергийната криза в Европа беше неминуема и създадена от неумелото управление и безумните идеи на такива като Бербок. Второ кризата няма нищо общо с войната!Безумие, лъжи и лицемерие.
42
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В условията на война, недостиг и високи цени, всички, които са имали "зелено" искат да им стане още по-зелено.
41
12
 
0
 
! Отговори
ЯМБОЛИЯ преди 1 година
Зелената енергия,е бъдещето. Точно войната между Русия и Украйна ще ускори тази зелена енергия страшно много.
40
0
 
3
 
! Отговори
Albi преди 1 година
Западняците трябва да си свият гъзовете, но се ослушват. Искат да плюскат за 3-***, да пазаруват до припадък, да си топлят трътките. Е няма как да трае още дълго.
39
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При недостиг и висока цена, не се ли търсеше най-евтиното? Или целта е друга?
38
0
 
5
 
! Отговори
Бaй Kypти 3eлeнckи преди 1 година
Продавам магаре. Пogoбpeнa харманлийска порода, офроуд модел "Марко Поло". Иkoнoмичeн турбо-преживящ водно-веган двигател с камшично запалване, най-висок еко стандарт! Купе обширно, два чифта дисаги, козина салон. Халогени с нови капаци, кожени! Гуми всесезонни с подковани джанти. Управление ръчно-поводно, опция автопилот след кръчма, гласови команди: "дий", "чуш", "убря" и др. Обслужвано в сайванта. Тест-драйв, дeня по икиндия от мегданя до ряката. Записване по телефоня на кметя, ceлo Cвиpkoвo.
37
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Скоро руската *** няма да съществува!! ПуткЯн ще е заровен в масов гроб някъде, заедно със скапаното си котило!!!
36
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Айде де, кво се размотавате с тази зелена енергетика! Грета Тумберг изгуби търпение и пак ще ви се кара. Пляс, пляс по дъртите евджейски дУпета сбръчкани.