В САЩ гласуват на президентски и парламентарни избори

Ще се произнесат и на 174 референдума по най-различни въпроси
Обновена: 6 ное 2012 08:31 | 6 ное 2012 07:22, Елка Василева
41
В САЩ гласуват на президентски и парламентарни избори
Мит Ромни и Барак Обама. Снимка: Reuters

В Съединените щати днес ще се състоят избори за президент, за Конгрес, за губернатори - в 11 от 50-те щата и за щатски събрания - в 44 от 50-те щата.

Изборите за президент са общи и непреки. Те се свикват на четири години, в първия вторник след първия понеделник на ноември.

Избирателите гласуват за членовете на избирателната колегия - общо 538. Броят им е равен на сбора от членовете на Камарата на представителите и на Сената (435 конгресмени + 100 сенатори = 535) плюс трима от федералния окръг Колумбия, където е столицата Вашингтон.

За да бъде избран, кандидатът трябва да получи най-малко 270 гласа (50 процента + 1 глас) в избирателната колегия. Нейните членове ще гласуват на 17 декември (първия понеделник след втората сряда на декември) в столиците на щатите, където са избрани, но името на новия президент по правило става известно след приключване на изборния ден.

Системата на непряко избиране на президент на САЩ, датираща от 1804 г., действа така, че е възможно президентът да влезе в Белия дом с мнозинство от гласовете в избирателната колегия, макар и с по-малко гласове от съперника си в народния вот (гласовете на избирателите).

Представителството на всеки щат в избирателната колегия се определя от числеността на населението. Калифорния с население от близо 38 милиона има 55 членове в избирателната колегия, а Монтана с население един милион - трима. Партията, спечелила повече гласове на избирателите за членове на избирателната колегия в даден щат, получава цялата бройка членове на колегията за щата. По закон членовете на избирателната колегия формално не са обвързани да гласуват за кандидата, с чиято бюлетина са избрани.

Ако двамата кандидати получат по равен брой гласове в избирателната колегия, новоизбраната Камара на представителите избира новия президент, а новоизбраният Сенат – новия вицепрезидент.

На 4 ноември, 48 часа преди началото на изборния ден, социологическите анкети показаха равенство от 48 процента подкрепа за двамата кандидати за Белия дом - сегашният президент демократ Барак Обама, който се бори за втори мандат, и кандидатът на републиканците, бившият губернатор на щата Масачузетс Мит Ромни. Кандидат за вицепрезидент в двойката на демократите е досегашният вицепрезидент Джо Байдън, а на републиканците - конгресменът Пол Райън.

Анкетите сочат незначителна преднина за Обама в т.нар. решаващи щати (сега 13), където никоя от двете партии нямаше ясно надмощие в предизборната кампания, но тази преднина е в границите на статистическата грешка. Решаващите щати имат общо 161 гласа в избирателната колегия.

Според проучване на центъра Пю от понеделник Обама води пред Ромни с 48 срещу 45 процента сред вероятните избиратели. Изследователският институт прогнозира, че в крайна сметка демократът ще спечели 50 процента от гласовете при народния вот, а републиканецът – 47 процента. Преди седмица, когато ураганът Санди още не беше връхлетял САЩ, двамата съперници имаха еднаква подкрепа - по 47 процента.

Парламентарните избори са преки. Подновява се целият състав на Камарата на представителите - 435 конгресмени - и 33 от 100 сенатори.

В досегашния Конгрес републиканците имат мнозинство в Камарата на представителите, а демократите - в Сената.

Мандатите на депутатите в Камарата на представителите са за две години. Техният брой - 435 - не се е променял от 1913 г.

В сегашната Камара през 2010 г. републиканците спечелиха мнозинство от 49 мандата и прогнозите са, че те ще запазят мнозинството си, но може би с до десетина депутати по-малко.

Сега в Сената има 53 сенатори демократи и 47 републиканци. В Сената всеки от 50-те щати е представен от двама сенатори с шестгодишен мандат, които не са избирани в една и съща година.

33-те мандата, които предстои да бъдат подновени, са на 21 демократи, двама независими, гласуващи с демократите и 10 републиканци.

На 6 ноември ще се състоят избори за губернатори в 11 щата, както и за щатски събрания в 44 щата. Почти всички щати имат двукамарни парламенти. На национално равнище републиканците имат около 60 процента мнозинство в щатските събрания.

В изборния ден американските избиратели ще се произнесат в 174 референдума по въпроси от най-различен характер – от данъците през легализирането на канабиса до хомосексуалните бракове.

Изборните секции затварят по различно време в различните щати. Резултатът от изборите за президент обикновено става известен около 3 ч. по Гринуич (5 ч. бълг. време) на следващия ден, пише БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
1
 
! Отговори
bg преди 11 години
V USA nema mnogopartiina sistema.
18
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
САЩ - сбирщина от националности от цял свят !!! САЩ - ВЕЧЕ ИМА ЩАТИ В КОИТО БЕЛИ ХОРА НЯМА , САМО *** И ЛАТИНОСИ !!!!САЩ - ЗАГНИВАЩА ИМПЕРИЯ НА ЕВРЕИТЕ !!!!САЩ- най големия окупатор и сеещ вони по цял свят империалистически господар на света ,но и тяхното време идва !!!!
17
2
 
0
 
! Отговори
bg преди 11 години
Dolu maimuni.
16
0
 
0
 
! Отговори
bg преди 11 години
do #14-USA ne razreshava na Bulgaria dori 1 referendum da napravi,a te pravat 174.
15
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ДОЛУ MAИMУHA
14
6
 
3
 
! Отговори
у преди 11 години
Ако имах възможност бих гласувал за Обама. И като бъдещ емигрант в тази страна се надявам той да стане президент ...
13
0
 
3
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 11 години
все още и 1 нямаме ..така че нищо не сме направили още..и това е потъпкване на "демокрацията" в България..да се отнема законното право българина да сподели мнението си по важни за страната въпроси ..засягащи всеки един от нас
12
4
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 11 години
ДОЛУ ***
11
3
 
0
 
! Отговори
bg преди 11 години
Barak Obam 4e bude preizbran zashtoto ima evreiska jilka.
10
5
 
1
 
! Отговори
bg преди 11 години
Posledni ***:Izrael 4e napadne Iran do tri dni.
9
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бат Ромни как е станал милиардер - по мормонска линия ли?
8
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Който и да спечели ние губим
7
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Оставете вие президента на САЩ каде са анализите за вчерещните събития около Парламента ?Бива цензура и насочване на мнението на обществото ама направо е излагация.
6
17
 
5
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 11 години
4Законът за държавната тайна връща Рушия в ерата на неосталинизма... - плешивото, грозновато джудже с дългия нос, освен, че стана секс-символ - държи на верига цял един народ... - а и посяга на съседните...
5
4
 
9
 
! Отговори
Гошо Тъпото преди 11 години
И ние ще гласуваме в Кривунделово за Бараката;нали всички..тук живеем в бараки,значи е наш...човек.
4
2
 
17
 
! Отговори
Кашчей Безсмертний преди 11 години
До СТРАНДЖАТАА в уса има интрига. Защото там е TV шоу, рекламки, прайм тайм, рейтинг, елекшън...После следва демокрейшън, интервейшън, бомбейшън, ойл прайсинг, мъни кешинг...P.S. Kak си, друже? Биват ли новите хапченца? МерЦи за минусчето!
3
21
 
5
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 11 години
На изборите в Рушия няма интрига...
2
2
 
9
 
! Отговори
df преди 11 години
Успех ***!
1
5
 
20
 
! Отговори
Кашчей Безсмертний преди 11 години
Вчера - цели три статии за хамерикански президенти!Да видим кога ще стигнат пет статии на ден!Лизззз-близзззз!За повече грапавост съветвам аФторите да ръбнат малко дюля или райска ябълка, та да им станат телешките езици като дърводелска шкурка N:24 и така да атакуват хамериканските семерини!