Сепаратистките тенденции се разгоряха в Европа

Желанието за отцепване е мотивирано от икономически причини
13 дек 2012 07:12, Елка Василева
106
Сепаратистките тенденции се разгоряха в Европа
Демонстрация в Барселона. Снимка: архив, Reuters

През отиващата си 2012 г. отдавна тлеещите сепаратистки настроения в три европейски региона - Шотландия, Каталуния и Фландрия - се разгоряха с нова сила. Първите две поеха курс към организиране на референдуми, на които населението да реши дали да продължат да са част съответно от Великобритания и Испания или да се отделят от тях. Шотландия вече насрочи референдум за 2014 г., а в Каталуния това може да стане догодина. Белгийската област Фландрия все още не е достигнала този етап, но очевидно и там тенденцията е тези процеси да се засилят в следващите години.

Общото между сепаратистката вълна и в трите региона е, че зад прокламираните от местните националисти културни, етнокултурни и исторически различия с държавите, от които искат да се отцепят, всъщност стоят икономически причини и по-точно представата, че независимата държава ще донесе по-добро икономическо бъдеще.

ШОТЛАНДИЯ

Министър-председателят на Шотландия и лидер на Шотландската национална партия Алекс Салмънд е убеден, че ако Шотландия излезе от състава на Обединеното кралство, към страната ще потекат несметни богатства, най-вече от петрола и газа в британската акватория на Северно море. Запасите на нефт в него се оценяват на около 20 млрд. барела. Това е и най-солидният довод, който Алекс Салмънд привежда пред шотландските избиратели в полза на отделянето от Великобритания.

Противниците на идеята, сред които е и Лондон, обаче смятат, че евентуална независимост няма да донесе никакви ползи на Шотландия. Един от основните им доводи е, че тя без друго вече се ползва с много от привилегиите на независима държава. Освен това има съмнения дали Шотландия ще издържи икономически, като се има предвид, че в момента тя получава ежегодни субсидии от Лондон в размер на 30 млрд. британски лири.

Проблем предизвиква и съдбата на подводния ядрен флот на Обединеното кралство, който понастоящем е базиран в Шотландия. Салмънд заяви, че в новата държава няма да има ядрени оръжия. Това автоматично би наложило предислоцирането на флота на друго място, което ще излезе скъпо на британското правителство в и без това трудните за него времена на сериозно намаляване на разходите.

Друга евентуална трудност пред една независима Шотландия произтича от въпроса дали и по какъв начин Лондон и Единбург ще се споразумеят за подялбата на въпросните петролни находища в Северно море. Навярно на юг няма да се съгласят толкова лесно "лъвският пай" да е за евентуална самостоятелна държава.

При все това тази година Шотландия се доближи само на крачка от независимостта, тъй като вече получи разрешение от британския премиер Дейвид Камерън за произвеждането на референдум през 2014 година. ,,Договорът ще позволи на Шотландия да направи важна стъпка към своята независимост, а това означава една по-справедлива и по-благоденстваща Шотландия", заяви Алекс Салмънд след подписването на 15 октомври на споразумението за плебисцита.

Годината за произвеждане на референдума не беше избрана случайно от шотландските националисти - тогава ще се навършат 700 години от легендарната битка при Банокбърн, в която през 1314 г. шотландските войски, предвождани от Робърт Брус, побеждават армията на английския крал Едуард Втори и отстояват
независимостта на Шотландия от англичаните.

КАТАЛУНИЯ

За разлика от вече донякъде по-ясното положение в Шотландия, където остава само да се произведе референдум за независимост и да се разбере какво ще е решението на местните избиратели, случаят с Каталуния е малко по-сложен. Сепаратизмът в Каталуния се подклажда от дълбоката рецесия и високото равнище на безработицата в Испания. Тази автономна област със 7,5-милионно население представлява една пета от испанската икономика и затова отцепническите настроения там предизвикват много сериозна загриженост в Мадрид.

На изборите в Каталуния миналия месец избирателите решиха почти две трети от местата в местния парламент да се разпределят между четири различни сепаратистки партии. Но те наказаха премиера на Каталуния Артур Мас и неговата десноцентристка партия "Конвергенция и съюз" (КиС) заради мерките му за икономии. КиС остава най-голямата политическа сила в областния парламент, но загуби 12 от местата си.

Мас се опита да оглави сепаратистката вълна, след като през септември 1,5 млн. души демонстрираха с искане за независима Каталуния. Жителите на тази богата област имат собствен език и се самоопределят като отделен народ. Много от тях са на мнение, че прекалено голяма част от техните данъци отива за подпомагане на по-бедните региони на Испания. Все пак икономическото състояние на Каталуния никак не е добро, като основният проблем на областта е огромният й дълг.

Партията на Мас обаче не успя да постигне целта си на изборите да спечели абсолютно мнозинство, което прави произвеждането на референдум за независимост по-трудно. Друга пречка е и фактът, че Каталуния по конституция няма право да организира плебисцити и ако все пак организира такъв, може да предизвика конституционна криза. Премиерът на Испания Мариано Рахой вече заплаши управляващите областта сепаратисти, че ще сезира Конституционния съд, ако пристъпят към референдум. Мас отвърна, че ще отнесе случая до международните съдилища, ако се попречи на гласуването.

Изявленията и на двете страни показват ясно непримиримостта и разделението между централното правителство в Мадрид и управляващите сепаратисти в Барселона. През септември Рахой заяви, че "националистите се опитват да разбият страната", а външният министър Хосе Мануел Гарсия-Маргальо определи евентуално отцепване на Каталуния като "незаконно и пагубно".

Самата Испания дълги години страдаше от кървавата борба за независимост на баските сепаратисти. Това е и една от основните причини за чувствителността на Мадрид по отношение на сепаратизма.

ФЛАНДРИЯ

Сепаратистките тенденции в белгийската област Фландрия засега са по-умерени в сравнение с Шотландия и Каталония. Водещата националистическа партия в този регион Нов фламандски алианс (НФА) и лидерът й Барт де Вевер засега не поставят въпроса за произвеждане на референдум за отделяне от Белгия. Фламандският
националист заяви, че тя трябва да се разпадне постепенно и "независимостта не е на дневен ред в момента".

Макар и да не успя да състави правителство след последните парламентарни избори през 2010 г., въпреки че ги спечели, популярността на НФА не спира да расте. Тя сериозно размества политическите пластове в Белгия, засягайки основно традиционната десница. На произведените през октомври тази година местни избори Де Вевер спечели изборната надпревара в Антверпен и стана кмет на един от най-големите пристанищни градове в Европа.

След победата си той заяви, че иска Фландрия да престане да бъде "дойната крава" на държавата и призова за създаване на конфедерация. Тези коментари олицетворяват трайно установилото се разделение в Белгия на по-богатата холандскоезична Фландрия и по-бедната френскоезична Валония, а успехите на НФА потвърждават нежеланието на фламандците да "плащат" за по-бедните си сънародници от юга.

"Барт де Вевер, който никога не е заемал изборен пост, гледа на градската община като на стартова площадка към победата на фламандските регионални избори през 2014 г. - важна стъпка в стремежа към пълна независимост", отбеляза след октомврийските местни избори вестник "Файненшъл таймс". Едно от местните издания беше още по-крайно: "Барт де Вевер пое управлението на фламандския скоростен влак, който се движи право към смъртта на Белгия".

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ И СЕПАРАТИЗМЪТ

Не е ясно, ако се стигне до независимост на трите региона, дали те автоматично ще станат държави членки на ЕС. Този на пръв поглед чисто юридически въпрос има огромно политическо значение.

Ако Брюксел не им предостави автоматично членство, те ще трябва да преминат през целия присъединителен процес към блока.

Освен това някои социологически проучвания сочат, че подкрепата сред хората в тези региони за отделяне намалява осезаемо, когато бъдат попитани дали биха я подкрепили, ако заради нея се наложи да останат извън ЕС.

Европейската комисия вече заяви, че няма да предостави автоматично членство на искащите да се отцепят региони. При свое посещение в Испания миналия месец председателят й Жозе Мануел Барозу посочи, че договорите на ЕС изискват евентуалните нови държави да се наредят на опашката за членство.

Също така съществува заплахата присъединяването им да бъде блокирано от самите държави, от които тези области искат да се отделят. Мариано Рахой предупреди, че всеки регион, който поиска независимост, повече няма да е част от съюза. Той даде ясно да се разбере, че Мадрид няма да подкрепи присъединяване на Шотландия, Каталония и Фландрия към ЕС.

При все това възходът на сепратистите през 2012 г. може да се окаже прелюдия към появата на три нови държави на картата на Европа. Дори и това да не стане, вече е ясно, че сепаратиските настроения са политическа реалия, която както държавите, така и ЕС няма как да пренебрегват.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
93
0
 
1
 
! Отговори
див сеянин преди 11 години
а и да си кажем - такова животно "монтана" нема. тва червените шилета са го направили що не може видиш ли виден член на партията да е от простото *** село кутловица. враца, видин и ЛОМ са (били) центровете на северозапада, ама сичките ги спардалисаха вече... ако не вервате - идете и извадете некое паве (докаде още има) у лом и вижте как отдоле е гравирана датата, кога фердинад е дошъл у България
92
1
 
1
 
! Отговори
до 94 преди 11 години
по полека с общините.... Държавата е водеща, не общината!!!! Нещо на подмолен отцепник ми се виждаш, първо ликвидираме държавата, за сметка на общините, после ги правим феодално владение, после южните от тях по "собствена " воля минават към сдружение с едни други, турски общини!!!
91
1
 
0
 
! Отговори
KESHZATEB преди 11 години
ht tp://sumixs/?ref=1350510Отваряте линка и действате..Каква е идеята? Трябва да отделите по 3 минути на ден за да оценявате три. видео реклами. След регистрацията си влизате в акаунта, кликвате на Survey, отваря Ви се клипче и под него има бутон do survey0. Натискате го и Ви се отварят 8-те въпросчета на които трябва да отговорите. Отговаряте набързо и... печелите 9$. Повтаряте това упражнение още 2 пъти и- в сметката си имате 27$.
90
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Искат розите, ама без бодлите. Накрая получаваш тръните и се нареждаш на опашката за рози. Няма да се отцепят.Това означава автоматично да влизат влизат в другите държави с визи , да имаш митнически режим и разни други подобни "екстри".
89
1
 
7
 
! Отговори
Българин преди 11 години
До Антон"Свобода за Пиринска Македония . Окупацията няма място в ЕС."Сигнализирах за неуместен коментар.Защото Пиринска Македония СЕГА е свободна и европейска!Ако искаш да я набуташ в лапите на сръбските шовинисти-да имаш много здраве!
88
8
 
2
 
! Отговори
Антон преди 11 години
Свобода за Пиринска Македония . Окупацията няма място в ЕС.
87
0
 
3
 
! Отговори
anonimen преди 11 години
Българино, не си избивай комплексите, ами се захващай за по-сериозни и смислени неща.
86
3
 
2
 
! Отговори
anonimen преди 11 години
От София по-голямо нема,от Искъро по-дълбоко нема, от Витоша по-високо немаи от шопите по-истински българи нема.Е, па, нема!А вас от завист дамла ще ви тръшне.
85
1
 
2
 
! Отговори
Вирджиния преди 11 години
От статия в интернет ги взех тези цифри, но за точност не претендирам, важното е, че "нашия" политически елит позволява българското злато да бъде източване от канадски компании, а колко е точно това не е така важно и пет килограма да са, това е НАШЕ, българско злато, не американско-канадско, както се получава, защото точно в такива трезори попада.
84
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Абе хора,ако Ви чуят какви ги говорите Данаил Николаев,Георги Странски,Захари Стоянов и другите дейци на Съединението ще се обърнат в гробовете.
83
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Държавите в Европа показаха, че не са компетентни да управляват. Много по-добре е ЕС да бъде съюз на общини, а не на държави. Една община се управлява много по-лесно, хората в нея се познават, проблемите се знаят. Една община няма нужда от тромавата администрация на държавата и ЕС, за да може да се управлява и процъфтява.
82
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
88 Джина извинявай вярваш ли си като ги пишеш тези неща , от кой доклад си взела тези цифри , по мой скромни смети при цена ориентировачна 50лв. за грам това прави 22 000 тона . като световните запаси от злато са 16 000 тона , половинаса са във форт Нокс в Щатите извинявай но си сгрешила с много много нули.
81
1
 
3
 
! Отговори
прости българи преди 11 години
яжте се и тука... софия срещу "провинция". Като станете 2ри Рим, тогава ще ползвате и "провинция", надути ***. Нали п*тките дето приютявате ****ат майката на държавата и направиха 2-3 града с нереално високи заплати. Търтеите не са глупави, ако и Вие бяхте гладни да сме ги измели, но вас ви държат сити, нас гладни... така ни разделят и вие си ходите по 1 000 души на протест...
80
0
 
4
 
! Отговори
До 35 преди 11 години
Идея за заселването на хомо-мангаликус.Веднага да им отстъпим 30 км на 30 км навътре в Черно море.
79
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
84 да но е умрял на пъпа на София , срещал се е с дугите поети в кафенето до Руската Църква , погребан е до църквата света София и надгробен камък му е Витошка морена не нещо друго , така че малко по спокойно с цитатите.
78
2
 
3
 
! Отговори
Вирджиния преди 11 години
Ако трябва на някого да се сърдим това са "нашите" продажни политици, амиии да, всичко продават или по-скоро подаряват, като например находищата ни от злато, които се оценяват на един трилион и сто милиарда долара на концесионери ги дали...ужас и тези концесионери нищо не плащат в нашата хазна, крадат златото ни, а и много други неща.
77
0
 
6
 
! Отговори
Бдинец преди 11 години
Не са три а са четри, Видин защо не е в списъка, веднега автономия ...
76
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ех, че веселба настана тук! Едни се ежат, че провинцията храни столицата, а други обясняват, че са принудени да живеят в София, за да усвояват чуждестранните инвестиции! Ама на никой не му се връща на село май?!
75
1
 
6
 
! Отговори
Ето ги шопарите преди 11 години
"Купове шопи, със своите бели, оплескани кожуси по длъгнестите седалища до стените или прави, пълнят тясното пространство; въздухът е пълен с оня тежък, специфически дъх от кирливи тела и непрани дрехи. И тук погребално рухо и хлътнали, ***, зверовити, поне на вид такива, лица... И пак се изпречва человеку въпроса, от какво произхождение са шопите? Че няма нищо славянско в тия типове, в това ще се убеди и най-повърхния наблюдател. Иречек мисли, че са печенеги. Губернатис твърди, че са кумани. При външният им вид иде и характера им да утвърди мнението, че шопите принадлежат на една друга раса, раса с по-ниска култура, консервативна и ужасно жилава, невъзприемчива за цивилизацията. Ако контакта на българите в останалите части на отечеството ни с други народи, през течение на вековете, е повлиял върху промяната на носиите, нравите, мирогледите им, много или малко, на шопите, турени на кръстопътя между Европа и Цариград, не е се в нищо отразил. Това племе и днес си е пак такова, каквото е ходило с Крумовите пълчища." - Иван Вазов Разкази 1901-1921
74
1
 
7
 
! Отговори
Вирджиния преди 11 години
Народ, прекратете разделянето на народа. Враговете ни четат постовете и се радват, че се разделяме и озлобяваме един към друг. Софиянци да се усетят, че София сама по себе си не е нищо и е столица благодарение на един глас и че е щяла да бъде адекватна столица само в условията на Санстефанска България, а останалите да не се подават на провокациите отстрана на "столичани"!