Студентка от Ивицата Газа, която учи във Франция със стипендия, замина за Катар. Причината за напускането са антисемитските коментари, открити в профилите в социалните медии на студентката, съобщиха от френското външно министерство.
Външният министър Жан-Ноел Баро „подчерта неприемливия характер на коментарите, направени от Нур Атала, студентка от Газа, преди тя да влезе на френска територия“, заявиха от дипломатическото ведомство, цитирани от АФП.
"Предвид тяхната сериозност, г-жа Атала не можеше да остане на френска територия. Тя напусна Франция днес, за да отиде в Катар и да продължи обучението си там", се казва още в изявлението.
Младата жена, която е получила студентска виза и правителствена стипендия в рамките на програма за студенти от Газа, е трябвало да се присъедини към Sciences Po Lille през есента.
Според френски дипломатически източник тя е пристигнала във Франция на 11 юли.
Но са открити постове в социалните мрежи от последните две години, в които тя призовава за избиване на евреи, които след това са изтрити.
Това доведе до съдебно разследване за оправдаване на тероризъм и до разследване, което да установи защо постовете не са били открити предварително.
АФП не можа да потвърди екранните снимки, приписвани ѝ от интернет потребители и медии, но Sciences Po Lille заяви, че коментарите на Атала в социалните мрежи са потвърдени.
Баро заяви, че Франция замразява всички свои програми за евакуация на студенти от Газа в очакване на резултата от разследването за това как са били пропуснати публикациите.
Външното министерство не съобщи колко студенти са били засегнати, като се позова на съображения за поверителност.
От началото на войната между Израел и движението „Хамас“ Франция е допуснала няколкостотин студенти от Газа, пише БГНЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Anthropic спечели съдебна заповед за пауза на забраната на Тръмп върху AI инструмента ѝ
Кампания на Агрион дава достъп до нови земеделски площи само до 3 април
Тръмп удължи срока за нанасяне на удари по енергетиката на Иран до 6 април
С визита в Близкия изток Зеленски отправя предизвикателство към Доналд Тръмп
Дали не е време да преосмислим активите убежища?
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Скрити райски кътчета: 8 плажа, които ще ви накарат да си купите билети още сега
ИПБ: В пътния сектор продължава моделът на зависимости и политически чадър
Променят движението в София за откриването на мотосезон 2026
Реал Мадрид мечтае за звезда на Барса
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Добрин Гьонов: Имаме по-голям потенциал
Хърватия удари Колумбия в контрола
Консейсао за Ливърпул: Щастлив съм в голям клуб като Ювентус
Сладко отмъщение за Сабаленка в Маями
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Без ток във Варна на 27 март 2026
Ограничават движението в натоварен участък в центъра на Варна от 10 до 11 ч.
Мачовете и спортът по ТВ днес (27 март)
Виц на деня - 27 март
14 пострадали при катастрофи през последните 24 часа
Времето във Варна на 27 март 2026
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта