Каква всъщност беше целта на Арабската пролет?

Много арабски лидери залагат на смесица от страх, инерция и объркване
Обновена: 5 яну 2013 09:11 | 5 яну 2013 09:11, Елка Василева
50
Каква всъщност беше целта на Арабската пролет?
Демонстрация в подкрепа на ислямистите в Йордания. Снимка: архив, Reuters

Двете години от живота на Арабското пробуждане вече се усещат като цял уморен век, като настроенията се люшкат от повишен оптимизъм до извънмерен страх. Сметките с тиранията бяха разчистени в цяла Северна Африка - нещо, смятано за немислимо едва преди пет години - Сирия потъна в жестока гражданска война, Йемен - в хаос, Ливан - в насилие, и трусовете се усещат на практика във всяко кътче от региона, пише Надер Мусавизаде в „Ню Йорк таймс“.

Всичко се промени, когато става въпрос за упражняването на властта в Близкия изток. При все това обаче в прекалено много столици, където свикват с новите условия, нищо не се е променило.

Предвид факта, че сега е модерно започналата преди две години Арабска пролет да се преименува на Арабска есен или дори, от по-късопаметните - на Арабска зима, си струва да си припомним каква бе действителната цел на това революционно движение.

Да оставим настрана опростенческите истории на западняците, че арабските въстания са заключителният етап на един всеобщ устрем към "демокрация". Много по-заплашителен за наследството на Арабската пролет е начинът, по който лидерите в целия регион се опитват да пренасочат гнева на едно граждански активно общество към лъжливи цели и илюзии, стари и нови.

Причините за Арабската пролет са също толкова взривоопасни, колкото и ясни: искане за легитимна от гледна точка на управляваните и отговорна за своите действия власт. Дали моето правителство си спечели правото да управлява и мога ли аз да го отстраня, ако преценя, че то не е успяло да изпълни своите обещания за повече сигурност, възможности и благоденствие?

Това са екзистенциалните въпроси, които си задават днес голям брой арабски мъже и жени - обединени в своя стремеж да заживеят, най-накрая, като граждани, а не просто като поданици.

Вместо да се стремят да изпълнят исканията на своите народи обаче, прекалено много арабски лидери залагат на една смесица от страх, инерция и объркване, за да "сменят темата". Майстори на отвличането на вниманието, те се опитват да заменят старото алиби - "съпротивата" срещу израелската окупация на Западния бряг на река Йордан и негодуванието срещу властта на Съединените щати - като подклаждат нови и далеч по-опасни страхове.

Основният е Иран и отправеното от него предизвикателство към статуквото през последните 30 години в района на Персийския залив, където доминират Саудитска Арабия и нейните съюзници, подкрепяни от Съединените щати. Второ, и свързано с първото, опасение е т. нар. шиитски полумесец, който се надига от руините на инвазията в Ирак и се разгръща на запад през Сирия и Йордания в Ливан. Трети страх е появата на политическия ислям като транснационално движение, завоюващо позиции.

Не бъркайте: Иран играе опасна и разрушителна роля в Близкия изток чрез всички подкрепяни от него режими и движения; засилващото се разделение между сунити и шиити заплашва да надигне нова вълна на конфликти в целия регион; и опитът на политическия ислям на власт (за справка Иран) не вдъхва доверие в неговата способност да спазва правилата на легитимното управление.

Легитимността е призракът, който витае сега в коридорите на властта в Близкия изток. Едва ли не всички изпаднали в затруднено положение лидери в региона се опитват да заблудят своите съюзници на Запад, самите себе си и своите народи, че проблемът е във вероломния Иран, стремежа на шиитите към обособяване или политическия ислям (като заплаха или спасител).

Реалността е много по-проста: арабската младеж иска компетентно, отзивчиво и отговорно управление.

Правилно разбрано, това е възможност за арабските лидери, включително за кралете и шейховете. Също толкова трудно за тях е и да се приспособят към исканията на обществото за подотчетност и ефективност на управлението, те са далеч по-малко подготвени да посрещнат неизбежната ответна реакция от подклажданата война на религиозна основа в собствените им страни или от една по-сериозна конфронтация с Иран.

Би било мъдро от страна на арабските лидери и техните покровители на Запад да помислят дали няма да са в много по-силна позиция да се справят с новите заплахи, ако управляват с подкрепата на гражданите на своите страни.

Преди едно десетилетие като помощник на тогавашния генерален секретар на ООН Кофи Анан взех участие в среща в Кайро с вече бившия египетския президент Хосни Мубарак. Тя протичаше както обичайно, докато в отговор на изразено безпокойство за нарушенията на човешките права в Египет Мубарак не смени рязко тона и постави обичайния си ултиматум: той или Мюсюлманските братя.

Прав ли бе Мубарак? Да, но само до известна степен, и само защото той сам си бе виновен за това, че единствената действителна опозиция срещу неговото управление да бъде изразявана чрез джамията.

Миналия месец, след като си тръгнах от среща в Кайро с египетски политици и дипломати, мъчещи се да осмислят живота при управлението на Мюсюлманските братя, отидох на препълнения площад "Тахрир", където се готвеше поредният масов протест. Само че сега скандиранията бяха против президента Мохамед Морси.

Намеренията на властта никога не са били толкова оспорвани или толкова несигурни, колкото днес в Близкия изток. Сега е необходимо истинската легитимност да бъде придобита или възвърната посредством едно отговорно упражняване на властта.

Това е от една страна голяма заплаха за държавните ръководители в региона - както за новите ислямистки управници, така и за нереформираните монархии и републики.

Нещо по-важно обаче, това е възможност за далновидните лидери в Близкия изток да създадат една стабилна база за своето управление, което да не бъде основано на игра на "тука има, тука няма" със заплахи и извинения.


*бел. изд.: Надер Мусавизаде е главен изпълнителен директор на (основаната в Съединените щати международна компания за анализи и консултации) Оксфорд Аналитика (Oxford Analytica) и съавтор заедно с Кофи Анан на книгата "Интервенции: живот във война и мир".

 


(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
1
 
0
 
! Отговори
kris73 преди 11 години
vsi4ko e za neft,vazspirane na kitai,protivopostavqne na rusia...
36
1
 
6
 
! Отговори
kireza преди 11 години
До сУчастниците в метежа срещу Кадафи сега се ужасяват от това,което са направили,много от тях потънали в мизерия се самоубиват!Американците чрез натарска фирма изнасят петрола без оформяне на каквито и да са документи,така че Либия нищо не може да си поиска в замяна!АБСОЛЮТЕН БАНДИТСКИ ГРАБЕЖ ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!!!
35
1
 
6
 
! Отговори
с преди 11 години
чудя се как ли живеят либийците сега
34
1
 
11
 
! Отговори
Валя преди 11 години
Целта беше същата като на източноевропейската пролет. Направиха голямата репетиция на наш гръб и разбраха, че действа.
33
2
 
7
 
! Отговори
EDIN GRINGO преди 11 години
KAK PAK EDIN PYT NE ZASTANAXA TIQ DOLNI AMERIKANCI NA STRANATA NA DOBROTO NQMA TAKAV SLU4AI SLED 2 SVETOVNA VOINA MRASNI ZLI GADINI
32
2
 
8
 
! Отговори
anonimen преди 11 години
CELTA NA ARABSKATA PROLET SA AMERIKANSKITE MRASNI INTERESI ESTESTVENO.NO KAKTO VINAGI ZASMARDQ QKO NA MRASSNI QNKI I PROLETTA SE OAKA KAM ISLQMIZAM ZA KOETO RUSNACITE PREDUPREDIXA MNOGO PREDI TOVA.KOITO SLEDI I 4ETE NEZAVISMI IZTO4NICI ZNAE TOVA
31
1
 
22
 
! Отговори
ВВ преди 11 години
Всички знаем каква беше целта на "арабската пролет"!Да се сложи ръка на нефта и в арабските страни да дойдат ислямисти на власт.Какво намериха при Кадафи?Не това ,което търсеха.А умират толкова много невинни хора в тези години.Всичко е дирижирано и предварително планирано.Не се заблуждавайте!
30
1
 
3
 
! Отговори
Пилат Понтийски до39 преди 11 години
Приятел, провери хронологията. Изострям вниманието ти на факта, че събитията в Сирия започват преди 22 месеца. Сам си провери кога започват в Тунис.
29
1
 
2
 
! Отговори
до Пилат преди 11 години
Приятел, Арабската пролет тръгна от Тунис, Алжир, Йордания, после Египет, Либия и накрая Сирия.Иначе си прав...
28
2
 
14
 
! Отговори
Пилат Понтийски преди 11 години
А някой помни ли въобще от къде тръгна прословутата "Арабска пролет". Тръгна от СИРИЯ преди 22 МЕСЕЦА, А ТАМ ОЩЕ НЕ УСПЯВАТ ДА СВАЛЯТ "ДИКТАТУРАТА"!!!!Толкова безмислен анализ скоро не бях чел.Помните ли какво стана в Афганистан. Въоръжаваха "муджахидините" за борба с руснаците и ... 20 години по-късно "муджахидините" станаха "талибани" и трябваше да ги "свалят" от власт. Това се очаква да бъде и Сирийският сценарий. и един дребен детайл 22 МЕСЕЧНА РЕВОЛЮЦИЯ ИСТОРИЯТА НЕ ПОЗНАВА, НЯМА РЕСУРС!!
27
1
 
26
 
! Отговори
Пивовар преди 11 години
При арабите стана това, което стана при нас преди 23 години - подмяна. Нищо добро не ги чака.
26
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Арабите нямат никаква вина. Главен виновник е световният държавен терорист САЩ. Следствие от обединението наречено Евросъюз. Целта е заграбването на арабския нефт и доминант над целия свят. И не се правете че не знаете, просто не го казвате. В арабския свят никога вече няма да има мир и спокойствие. На етническа и верска основа ще има конфликти и съответно терористични актове. Гладът ще доведе до тази реакция. С една дума нищо добро от демокрацията на САЩ.
25
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
я се научете да пишете - "....извънмерен страх"
24
2
 
17
 
! Отговори
АНТИАЛЛАХИСТ преди 11 години
ВРЪЩАНЕ НА МЮСЛИТАТА В КАМЕННАТА ЕРА !!!! ТАМ КЪДЕТО ИМАШЕ ЗАЧАТЪК НА ЦИВИЛИЗОВАНОСТ И ИЗМЪКВАНЕ ОТ МРАКОБЕСИЕТО НА РЕЛИГИОЗНИЯ ФАНАТИЗЪМ,ТАМ СТАНАХА И Т.Н. РЕВОЛЮЦИИ.....
23
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Каква всъщност беше целта на Арабската пролет?"Замяна на режими неудобни на САЩ с техни марионетки... както винаги.
22
1
 
12
 
! Отговори
7 преди 11 години
Криво-разбраната демокрация !
21
1
 
23
 
! Отговори
КАКВА Е ЦЕЛТА? преди 11 години
НАМАЛЯВАНЕ НА АРАБЕСКИТЕ, ОТТАМА СЛАБИ И ЗАВИСИМИ ДЪРЖАВИ. ПОСЛЕ СЪЗДАВАНЕ НА НОВ ОБЩ ВРАГ С КОЙТО ДА СЕ ВОЮВА ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ, ЗАРАДИ ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС А И ЗАРАДИ ИКОНОМИКАТА, ИЛИ НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО. ДОКАТО ЗАВИСИМ ОТ СЪВРЕМЕННИТЕ ХАЗАРИ-БАНКИТЕ ТАКА ЩЕ Е .
20
1
 
12
 
! Отговори
войн преди 11 години
19 и 20....колко мъка има по този свят БОЖЕееее !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
19
3
 
19
 
! Отговори
брбр преди 11 години
Е извинете но толкова плоска некомпетентнта и поръчкова статия отдавна не бях виждал.Мисля че забравяте че българската аудитория в поголямата си част е със средно и висше образование и никога не е отучвала да мисли сама за разлика от някои "велики" нации. Надявам се поне да си ви заплатили добре за писанието че ако и зле платено са остава само резила от написаното.Поздрави.
18
2
 
30
 
! Отговори
Пеци Трици преди 11 години
Факт е, че повечето режими, които дойдоха през 50-те и 60-те години след антиколониални въстания и войни бяха антизападни и антибуржоазни, защото тези държави бяха смукани векове от европейски поробители. По тази причина те потърсиха и намериха подкрепа за изграждането на новите си държави при СССР и страните от Източния блок. Мароко, Алжир, Либия, Египет, Сирия, Йемен, Ирак - всички се измъкнаха от средновековието благодарение на помощта, коато получиха от соцлагера. Сега се връщат обратно.