Енрико Лета обеща нещата, които италианците искаха да чуят

Новият кабинет на Италия получи вот на доверие в Камарата на депутатите
30 апр 2013 08:54, Елка Василева
1
Енрико Лета обеща нещата, които италианците искаха да чуят
Енрико Лета. Снимка: Reuters

Италианският парламент гласува снощи с голямо мнозинство доверие на новото правителство начело с премиера Енрико Лета, предаде Франс прес. Днес и Сенатът трябва да даде одобрението си за кабинета.

Преди това Лета представи пред парламента програмата на своето коалиционно правителство. То бе съставено два месеца след предсрочните парламентарни избори на 24 и 25 февруари, за да може Италия да излезе от политическата безизходица, в която изпадна, след като вотът не излъчи ясен победител.

Енрико Лета изкара първия изпит, пише вестник "Кориере дела сера" по повод гласуваното доверие на кабинета на Лета в Камарата на депутатите.

Изданието акцентира, че в италианския парламент новият министър-председател е представил амбициозна програма, в която обещава реформи на институциите до 18 месеца, редуциране на средствата за партиите, промени в имотните данъци, насърчаване на младите да продължат да учат, обмисляне на минимални доходи за най-нуждаещите се семейства с деца.

Премиерът обърна внимание на най-големите пропасти в Италия - между поколенията и между Севера и Юга. Епизодът с изстрелите пред сградата на Министерския съвет в неделя, когато безработен мъж рани трима души, подтикна Лета да предупреди политическата класа, че трябва да се действа спешно, за да се избегнат подобни епизоди на гняв и недоволство. Очевидно новият премиер успя да убеди депутатите в програмата си, защото доверие му гласуваха 453 парламентаристи. Против бяха едва 153, само 17 се въздържаха, обобщава изданието. Вестникът припомня, че Лета сега ще трябва да убеди и Сената в правотата си, а след това и Европа.

Италианският премиер започва днес мини европейска обиколка, по време на която ще има в Берлин среща с германския канцлер Ангела Меркел, а после в Брюксел - с президента на ЕС Херман ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.

Много рискове и клопки ще има сега пред кабинета на Лета, пише вестник "Република". Правителството му е плод на нуждата от спешни действия. Коалицията доста обърка левоцентристките избиратели именно заради това, че в нея влиза партията на Силвио Берлускони. Именно бившият премиер може да се окаже голямо препятствие пред коалицията. Той вече успя да наложи своя доверен човек Анджелино Алфано на ключов пост в правителството /вътрешното министерство/. Демократическата партия на Лета пък не получи големите министерства.

Рано или късно недоволството на левоцентристките избиратели ще вземе превес. Те не са забравили законите по мярка по време на правителствата на Берлускони, нито икономическата политика, задълбочила неравенството в страната. Но все пак трябва да се признае, че този брак по сметка между левите и десните или както в Италия го наричат брак на козата със заека, е един вид нова операция "Чисти ръце".

Лидерите в политиката от последните 20 години вече не са пряко ангажирани в кабинета. Пиер Луиджи Берсани се оттегли от лидерския пост на демократите, а за първи път в коалиционно правителство с участието на десницата не участва директно Берлускони, посочва "Република".

Вестник "Стампа" акцентира върху обещанието на премиера за нов избирателен закон и за по-ниски данъци за работодателите, които наемат нови работници. Издание о се спира и върху европейската част от речта на Лета, в която той загърби всички евроскептични нагласи в страната. Премиерът подчерта, че Италия трябва да остане в Европа, за да постигне икономически растеж, в противен случай ще бъде загубена. "Стампа" съобщава, че речта на Лета не е била аплодирана от Северната лига, традиционен коалиционен партньор на десницата на Берлускони.

Лета обеща институционални реформи до 18 месеца, в противен случай ще подаде оставка, пише вестник "Соле 24 оре". Изданието се спира върху решението на новия италиански премиер за отмяна от юни на налога „местен имотен данък“, въведен от правителството на Марио Монти преди година. Този данък се плащаше от собствениците на всички недвижими имоти и се изчисляваше върху процент от оценката на всеки имот. Приходите от данъка трябваше да донесат повече постъпления в касите на местните органи на властта, но част от парите отиваха и за националното правителство. Отмяната на налога ще струва на Италия между 2 и 4 милиарда евро. Преди въвеждането на данъка в Италия се плащаше друг имотен данък, наречен „данък върху първото или основното жилище“.

Вестник "Джорнале" се спира върху обещанието на Лета, че няма да увеличи ДДС. За първи път правителство предлага програма, която не тласка Италия в рецесия, а ще стимулира растежа, посочва изданието.

Лета получи и доверието на Барак Обама, пише вестник "Унита" по повод първия коментар на Белия дом относно новото италианско правителство. В изявление президентът на САЩ изрази увереност в сътрудничеството с новия италиански кабинет с цел стимулиране на търговския обмен, създаване на работни места и насърчаване на икономическия растеж от двете страни на Атлантическия океан.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още по темата: италияЕнрико Лета
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
0
 
! Отговори
брадваро преди 11 години
атакувалите да са мъртви ..буквално и не ме занимавай с ислямо-поганската си глупост