Там, където един на всеки 10 души издава книга

В Исландия писането е като дишането
19 окт 2013 20:18,
25
Там, където един на всеки 10 души издава книга
Снимка: архив, Reuters

Една островна държава с население от малко над 300 хиляди души изживява истински „книжен” бум. Исландия е страната, в която има най-много писатели, най-много издадени книги и най-много прочетени книги на глава от населението, пише Би Би Си.

В столицата Рейкявик е трудно да изминеш дори и няколко метра, без да срещнеш някой писател. Неслучайно в страната е популярен изразът „всеки има книга в стомаха си”. Защото един от всеки 10 жители на острова ще издаде книга през живота си.

В интервю за Би Би Си младата новелистка Кристин Ейрикскдотир споделя, че конкуренцията е наистина жестока. „Още повече, че живея с майка си и моя приятел, които също са писатели. Но поне се стараем да публикуваме творбите си в различни години, за да не се конкурираме прекалено много”, казва Кристин.

В Исландия дори са организират специални туристически „сага” обиколки – по стените на обществените сгради има изписани цели истории от популярните исландски хроники (наричани „еди”).

Датиращи от 13-ти век, тези хроники разказват за норвежките заселници, които започват да пристигат на острова в края на 9-ти век.

Части от сагите са изписани по салфетки и чаши за кафе. Всеки гейзер или водопад, който е туристическа атракция, задължително върви с история за древни герои. Често екскурзоводите изнасят импровизирани рецитали със собствени стихове.

По уличните пейки има баркодове, които при разчитане със смартфон отварят приложение за аудиокнига с исландски хроники.

Писателите често се ползват със статут на истински звезди. Гердур Кристни и Сьон са сред най-известните. Последният дори пише текстове за част от песните на исландската музикална икона Бьорк.

Поезията, детските книги, еротиката и фантастиката са сред най-предпочитаните жанрове за исландските автори. Но абсолютен фаворит в последно време са криминалните романи.

Продажбите на кримки в Исландия са двойно по-високи в сравнение с всяка друга северна страна.

Митологията и приказният пейзаж в този необикновен остров са идеалното вдъхновение, посочват от Би Би Си. Неслучайно Дж. Р. Р. Толкин и Шеймъс Хийни са пленени от исландската магия и я използват в някои от най-значимите си творби. ЮНЕСКО пък официално обозначава Рейкявик като „Град на литературата”.

Новелистът Солви Сигурдсон разкрива с чувство за хумор: „Стъмва се рано и просто няма какво друго да правим освен да пишем”. Той допълва, че след обявяването на независимост от Дания през 1944 година благодарение на литературата исландският народ изгражда своята идентичност.

Сигурдсон не пропуска да отдаде дължимото и на Нобеловия лауреат за литература Халдор Лакснес – книгите му са задължително четиво за всеки исландец. „Когато беше отличен през 1955 година, той постави нашата страна на световната литературна карта. Даде ни увереността да пишем”, подчертава Сигурдсон.

Напоследък има опасения, че „книжният” бум може да доведе до сериозни проблеми за издателските къщи заради пренасищането на пазара. Но поне към момента опасността е доста далечна.

Защото в Исландия жаждата за книги изглежда неутолима. И поне един от коледните подаръци за всеки исландец е сигурен – книга под коледното дърво.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още по темата: Исландияписателикниги
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Познавам доста хора които не са прочели и една книга в живота си. Ние Българите се разпадаме като нация, културата ни е под всякакво ниво.В *** ако те видят с книга в ръка ще те сочат с пръст, ще те имат за странен,за ***, и ще си се присмеят. Никога не сме блестяли с писатели но поне може да прочетем това което други, по богати душевно нации,са написали.
15
1
 
4
 
! Отговори
Нике1класик преди 10 години
Тая статистика не е вярна!Българите четат повече отколкото се пише по изследванията които не са верни!Това е така защо си купуваме книги за по един или два лева на старо от уличните търговци!Ние сме в болшинството си беден народ и не може да си позволим 30-40 лева за чисто нова книга!Заради това и четем стари книги
14
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
По официална статистика, всеки 7-ми в България никога не си е купувал книга!
13
1
 
15
 
! Отговори
Стъни преди 10 години
Прекарах в тази страна и най-късият ден на 2012, както и най-дългия на 2013... Най- общо казано какво друго да правиш освен да четеш и явно пишеш, щом слънцето изгрява в 13:30 и залязва в 16:30, а на вън духа с 60 km /h и е около нулата(а и топлото у дома ти е без пари, но това е друга тема). Докато не се изживее за няколко месеца не можете да ги разберете...красив народ със своите особенности, пожелавам на всеки да се докосне за малко до тяхната култура(за повече е тежко :) )!
12
1
 
2
 
! Отговори
Maistor преди 10 години
I kel faida kato vsi4ki pishata tam :)
11
3
 
4
 
! Отговори
Валентин преди 10 години
А няой чете ли ги тия книги или просто си ги издават?
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Това, което някой пише не винаги е литература. А и живеем в глобализиран свят на интернет-отдавна тези стеротипи и деление са невалидни. И англичаните са островитяни-върпос на литературна традиция
9
0
 
21
 
! Отговори
Дзън преди 10 години
Много ме кефи, как статията е 100% взета от BBC News, а дори няма цитиран източник <3
8
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Чел сум исландски писатели и мога да кажа,че качеството е под въпрос. Количеството не значи качество. Литературата,ако може да се нарекат писанията им литератира, е елементарна, много битова, за вулкани, за рибари, собствени разбирания за книги и романи, никакъв интерес и интрига, прозаични. Неслучайно исландските писатели са познати само в Исландия,а Чехов-по цял свят
7
0
 
23
 
! Отговори
Ангелин преди 10 години
"Книгата е единственото място, където можете да наблюдавате крехка мисъл без да я счупите или да срещнете експлозивна идея без страх, че ще избухне в лицето ви. Тя остава едно от малкото райски места, където човешкият ум може да получи едновременно провокация и уединение." Едуард Морган
6
0
 
23
 
! Отговори
Ангел преди 10 години
Ами супер- браво на хората.Но и не само с това се занимават- Исладния е със забележително висок за Европа фертилен коефицент 2.44 деца на жена.То да живееш 6 месеца годишно във полярна нощ...Какво да правиш:-)))Живи и здрави, интересно би ми било да ги посетя някой ден!
5
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Издаването на всякакви книжкки и книжчици се стимулира. Някой да каже и нещо за качеството ;)
4
1
 
28
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 10 години
Писането е...творчески процес и това означава,че исландците са един одухотворен,творчески народ.Еди духовен народ,може да буди само...уважение.
3
4
 
6
 
! Отговори
anonim1000 преди 10 години
То не че в България не може да стане това, но няма кой да издава.За да ти публикуват една обикновена статия или разказ трябват връзки, протекции, подкупи и пр. България е страната където най-трудно се публикува.
2
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Хахахаха
1
1
 
25
 
! Отговори
Revolver преди 10 години
Четете и се учете :)