Нелсън Мандела – гласът на лишенията на милиони хора

Политическото му наследство: остави след себе си здрава нация
Обновена: 6 дек 2013 14:59 | 6 дек 2013 14:56, Елка Василева
16
Нелсън Мандела – гласът на лишенията на милиони хора
Снимка: архив, Reuters

Учебниците ни учат да гледаме на великите личности през една много тясна призма. В голяма част от случаите те ни казват, че монарсите и политиците, философите и откривателите, учените и генералите – всичките те са или са били интелигентни, решителни, дръзки. И бели.

Разглеждайки цялата световна история, наситена с това много факти и събития, удивително за мнозина е как един от най-великите герои на миналия век е чернокож мъж, роден в колиба от кал и прекарал голяма част от съзнателния си живот в затвор.

Нелсън Мандела просто е едно от изумителните човешки същества, пише британското издание Mirror. Колос, който не само че даде гласност на лишенията на милиони хора, но и им осигури правото да съществуват като равни с другите раси.

Наближава краят на Първата световна война, когато през юли 1918 г. в малкото южноафриканско селце Мвезо се ражда Холилала Мандела. Години по-късно той става първият образован член на семейството си, след като майка му го изпраща в британско мисионерско училище. Традицията там е учениците да получават нови имена на герои на британската империя. Малкият Холилала избира името на адмирал Нелсън.

След като става свидетел на бруталността на расовата сегрегация в Йоханесбург, младият стажант юрист предприема първите си плахи стъпки, за да се превърне впоследствие в още по-голяма историческа фигура от британския си съименник.

През 1944 г. Мандела участва в основаването на Младежката лига на Африканския национален конгрес (АНК). Скоро след това се превръща в основна фигура в организацията, чиято първостепенна цел е премахването на апартейда.

Вдъхновен първоначално от учението на Махатма Ганди, Нелсън Мандела пропагандира ненасилствения политически активизъм. През 1960 г. обаче той променя възгледите си, след като в южноафриканския град Шарпвил полицията застрелва без ясна причина 69 мирни чернокожи протестиращи.

Все по-нехуманното отношение към хората от различните раси убеждава Мандела в необходимостта от въоръжена съпротива. Това е причината той да стане командир на паравоенна организация, известна като "Копието на нацията".

В началото на 60-те години АНК е забранена и Мандела минава в нелегалност, жертвайки контактите със съпругата си Уини и двете им дъщери. Години по-късно тя признава пред местни медии: "Аз не го познавам изобщо".

През юли 1963 г. Мандела е арестуван и обвинен в 221 престъпления, подтикващи към "насилствена революция". В съда той признася запомняща се 4-часова реч, която смразява южноафриканската нация.

"Борил съм се срещу бялото господство над черните. Преследвал съм идеала за демократично и свободно общество, в което всички живеят в хармония и с равни възможности. Това е идеал, за който живея и се надявам да постигна. Но ако се наложи, това е идеал, за който съм готов да умра", посочва Мандела.

На 46-годишна възраст той е признат за виновен по четири обвинения в политически саботаж и е осъден на доживотен затвор на остров Робен, разположен в близост до бреговете на Кейптаун.

През 1982 г. Мандела е прехвърлен в друг местен затвор при по-леки ограничителни условия. Тогава най-видимо започват да проличават лидерските и общочовешките му качества.

Не без помощта на британския премиер Маргарет Тачър Нелсън Мандела е помилван от южноафриканската държава през 1990 г. Свободата му е възприета от света като победа на ценностите за равноправие между всички раси на Земята.

Четири години по-късно се превръща в първия чернокож президент на Южна Африка, което е жива демонстрация на постиженията му в стопяването на расовата дискриминация.

Засилването на здравословните му проблеми го принуждава да се оттегли от президентския пост през 1999 г. Въпреки това той продължава личната си битка със световната бедност, разпространението на СПИН в Африка и войните.

Уникалното политическо наследство на Мандела е, че той остави след себе си здрава нация, която преди това бе раздирана от вътрешни противоречия. Освен това дело му спомогна много други нации по света да загърбят различията си и да се обединят в опитите си да живеят един по-достоен и справедлив живот.

Икономически новини четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


16
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
1
 
! Отговори
Loc преди 10 години
Zdrava naciya? Koe i e zdravoto?? Visokata prestapnost, masovite geta, ili beliqt rasizam, koito e zashtiten ot zakona?
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
ЩОМ И СОЛОМОН ПАСИ СЕ ИЗКАЗА ЛАСКАВО ЗА НЕГО Е ТОЧНО ОБРАТНОТО.
12
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
За мъртвите или добро или нищо. За този расист и масов убиец на бели хора - второто.
11
0
 
6
 
! Отговори
maora преди 10 години
Dori i chernite mukambi,koito imat mozuk sujeliavat che aparteida padna. South Africa sled 15 godini shte e edna mnogo bedna strana i niama da.ima.nishto obshto...s prosperiteta pri upravlenieto na belite.
10
5
 
1
 
! Отговори
rom преди 10 години
fachistite aman da ne se piche sa mandela ei fachisti niama da se nau4iite na 4ovechtina . pichete za *** diktatora kak chte napravi slavyanska imperia i vie chte ste 4ast ot tazi imperia.
9
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не се заблуждавайте, този си беше поредната илюминатска ***!
8
3
 
7
 
! Отговори
странно... преди 10 години
За Холодомор нямаше нито една дума,а колко много статии за Мандела.Защо толкова световни лидери са показани с него,нима защото просто се е борил против апартейда,кучето ми Гуджо не вярва на крокодилски сълзи.Защо никъде ,повтарям ЗАЩО,не се казва,че Мандела е основател на групата Старейшините-the Elders ,която се среща с лидери на световно ниво като съветници един вид,а колко хора знаят за съществуването и?
7
4
 
22
 
! Отговори
Anon преди 10 години
Този *** единствената смислена държава в Африка...
6
5
 
21
 
! Отговори
ПФУ преди 10 години
Аман вече от тоя комунист, расист и терорист. Нямате ли за какво друго да пишете?
5
3
 
21
 
! Отговори
аз съм българче преди 10 години
Що не направите една рубрика "Мандела" и да помествате следващите няколкостотин статии за него там? Тя новината сигурно още пътува с камили до другия край на ЮАР, а тука вече 10 статии за няколко часа.
4
4
 
36
 
! Отговори
иво преди 10 години
каква здрава нация е оставил - трепят се като животни на улицата, а икономически не са мръднали макар че имат огромни залежи на злато и всякакви руди
3
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
И добре му се е отразил този затвор, щом е доживял до дълбока старост. А сега "ЗДРАВАТА" нация дето я е оставил е болна от престъпност и "бял" расизъм.
2
4
 
17
 
! Отговори
DDT преди 10 години
Човекът донесъл свобода в ЮАР. Но и глад....Някои народи (особено африкански) не са готови за водачите си...Някои народи изобщо ги нямат, обаче...Кое ли е по-добре?
1
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Осмата статия от сутринта! Днес.бг, отрано сте запразнували Никулден. Човек трябва да знае колко може да носи.