Косово и Крим – има ли двойни стандарти?

Сега се споменава принципът за непромяна на границите
Обновена: 19 мар 2014 07:35 | 18 мар 2014 21:01, Елка Василева
364
Косово и Крим – има ли двойни стандарти?
Снимка: Reuters

Това се случи вчера, но всички сякаш са го забравили. На 17 февруари 2008 г. косовските албански депутати гласуваха декларация за провъзгласяването на независимостта на Косово - южна провинция в една суверенна държава, призната от ООН - Сърбия. Това беше едностранно решение, одобрено от някои страни членки на Европейския съюз, но отхвърлено от други като Испания, Словакия, Гърция, Румъния и Кипър. Така е все още и до днес, пише Жан-Кристоф Бюисон, в. "Фигаро".

През този ден журналистите от целия свят, отразяващи събитията на място, бълваха репортажи за един народ, който плаче от емоции, който ликува заради обявяването на независимостта. Навсякъде се виждаха щастливите лица на мъже, жени и деца, облекчени, добронамерени, приветливи. Свободата беше дошла.

Кой тогава си помисли да запита какво е мнението по въпроса на няколкото хиляди сърби, окопали се от 1999 г. в села, заобиколени от бодлива тел и от бронетранспортьори на международните сили за защита КейФОР? Никой или почти никой. Кой тогава даде думата на монасите и на монахините от местните православни църкви и манастири, които все още не бяха атакувани или опожарени от албанските екстремисти, мечтаещи за етническо и религиозно прочистване? Никой или почти никой. Кой тогава се заинтересува от това малцинство в населеното предимно от албанци Косово? Никой или почти никой.

Шест години по-късно Крим - южна провинция на Украйна, обявява с общонароден референдум желанието си да се откъсне от родината майка, както направи Косово със Сърбия. Приветстват ли западните страни тази заслужаваща разбиране демократична стъпка, одобрена с 96,6 процента от гласовете на избирателите? Показват ли по телевизиите същите кадри на радостни излияния в Севастопол и Симферопол, както едно време беше в Прищина и Призрен? Не точно.

Този път се заявява, че правото на народа на Крим да разполага сам със себе си (да поиска присъединяването си към Русия) е "незаконно" (визирам Лоран Фабиюс) и че то не е идентично с това на народа на Косово (нито пък с това на народите на Словения и Хърватия през 1991 г., на народа на Босна през 1992 г. и на народа на Шотландия без съмнение идния септември).

За разлика от 2008 г., когато никой не се сети, сега някои коментатори започнаха да споменават принципа за неприкосновеност на границите, наследени от 1945 г., като че ли от 1989 г. насам този принцип не стана неуместен с разпадането на съветската империя и с раждането на десетки нови страни върху нейните руини!

Що се касае до репортерите, изпратени в Крим на този съдбовен 16 март 2014 г., между две интервюта с две карикатурни "бабушки", които се радваха, че техният регион отново се връща под защитата на "Свети Путин", те не престанаха да задават въпроси на онези, които смятат за най-чистите измежду кримчаните - татарите. О, колко подходящи са татарите! Толкова представителни, толкова привлекателни, толкова различни от ужасните сърби от Косово! Татарите са малцинство на полуострова от неговото повторно населяване с руснаци през 19 в., а после и заради тяхната масова депортация към Централна Азия по заповед на Сталин през 1944 г. Това малцинство хората го съжаляват предварително, вещаят му бъдеще подобно на това на абхазците, смятат го за обречено на най-лошите погроми.

И ако се припомня, че татарите са били първите, които са живели в Крим (нещо, което не се подчертаваше във връзка със сърбите, превърнали Косово в сърце на своята средновековна държава още през 13 век или че нито един византийски хроникьор не споменава присъствието на албанци в региона през онази епоха), се пропуска фактът, че тези сунитски мюсюлмани с нрави също толкова диви, колкото и жестоки, са били смятани до 18 век за абсолютни чудовища - грабители на християнски села, търговци на роби, които дори са изгорили Москва през 1571 г. Единствено казаците са успявали по онова време да им се противопоставят и успяват и днес.

Така работи западната медийна памет. Избирателно. И една последна подробност. Украйна никога не призна независимостта на Косово. Така че сега нейната враждебна реакция спрямо принципа на едностранната инициатива на парламента на Крим до известна степен изглежда последователна. Но не такъв е случаят с Франция и САЩ, които бяха първите страни, признали Косово за нова държава още през февруари 2008 г. Едновременно с Албания, Турция и Афганистан.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


364
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Какъв е изводът? Какъвто Запада, такъв и Изтока. Ако Изтока не си вземе Крим, ще го вземе Запада. Алчност и ламтеж за власт до безкрайност. И кой има право? Който се покаже по-силен. И къде е тъй наречената "цивилизация на 21 век"? И къде са свободата, равенството и братството?
47
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
това части на SS ли са.
46
0
 
10
 
! Отговори
А Северен Кипър преди 10 години
брутално окупиран от Турция през 70-те?
45
1
 
10
 
! Отговори
сопол преди 10 години
турските китки не скимтят, те лапат европари и български пари. Единствената мюсюлманска партия в ЕС. ДПС
44
3
 
15
 
! Отговори
край преди 10 години
Европа да анализира и да остави Путин да действа - Русия е велика и ще постъпи умно.
43
14
 
0
 
! Отговори
relax преди 10 години
Не искате да сте с Европа нито с Америка-добре.Аз съм спокоен.Когато получовеците от север поискат да ни направят отново равни и щастливи само един човек ще ни спаси искате или не искате-господин Ердоган.
42
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До ето ви двоен стандарНе е двоен стандарт! Чечения, Ингушетия и Дагестан са самоуправляващи се структури. Рамазан Кадиров е ПРЕЗИДЕНТА НА ЧЕЧНЯ, а не Владимир Путин.
41
1
 
23
 
! Отговори
НекъвХорорНекъвХел преди 10 години
Да питам отново - ние като сме такава демократична, правова, европейска, развита, модерна, бла, бла, бла страна - колко референдума се проведоха досега!?!?!?!?!?! Проведе ли се референдум за влизането ни в ЕС?Проведе ли се референдум за влизането ни в НАТО?Проведе ли се референдум за свеждането на армията ни до една шепа хора?Защо ги е страх от директното допитване?
40
1
 
21
 
! Отговори
БМ_21 Град преди 10 години
За всеки нормално мислещ човек отговора е ясен - разбира се че има двоен стандарт! Сега когато става въпрос за Крим двуличния запад си спомни за принципа на нерушимост на границите, а за Косово този принцип беше забравен! Не им дреме, че в Крим беше проведен референдум а Косово беше отделено с война, по-възможно най-насилствен начин.
39
0
 
31
 
! Отговори
Край преди 10 години
Срам ме е че Испания Гърция Словакия и Румъния не признават Косово за държава а моята България го призна една от първите в света. Срам ме е че България на заема принципни позиции а се мъчи да се оринетира към някаква аванта едно време към СССР сега към ЕС и Нато. Държава без характер и без собствен образ
38
9
 
5
 
! Отговори
трафоПОСТ преди 10 години
Искам да добавя и още един детайл. Щом Путин му харесва така много да прави паралели между Крим и Косово, ще обясни ли защо Русия не е признала Косово? Да очакваме ли да го признае сега? Защо иска спазването на споразумението от Киев, според което Яникович осртаваше президент до декември, след като неговия представител отказа да го подпише? Все въпроси на които ще отговаря пред съда в Хага за военните си престъпления и за престъпления срещу човечеството.
37
3
 
24
 
! Отговори
1 преди 10 години
Много чудно как са пропуснали да се публикува тази статия извън нормите зададени от евроатлантическите ни "партньори". Масово ни заливат с лъжи за случващото се в Украйна.Пратеника на БНТ в Крим ни лъжеше най-нагло, че не му позволявали да отрази референдума.Как на АЛФА бяха разрешили да снима и да взима интервюта от хората участващи в референдума.Накрая май наистина ще се окаже, че тази медия отразява най-коректно събитията в Украйна и Русия, а на зависимите национални медии и пишат новините.
36
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До trafoPOSTКосово имаше автономен статут. Но никога не е било федеративна република в рамките на Югославия. Косово имаше правото само на автономия. Както са баските в Испания. Паралелът е много голям. Косово е западно беззаконие. И двоен стандарт. Що не отделят с бомбардировки баските от Испания или Шотландия и Уелз от Англия?
35
6
 
9
 
! Отговори
БТА преди 10 години
БТА = eдна изостанала в комунизма, безполезна агенция, смучеща държавни пари, която отдавна трябваше да бъде закрита.
34
2
 
25
 
! Отговори
2 преди 10 години
100% истина е статията.Когато Щатите хвърляха бомби и ракети 2008 година във центъра на Европа къде беше съвеста на големите западни демокрации.
33
1
 
29
 
! Отговори
Българин ВБ преди 10 години
Благодаря за статията. Нещо рядко срещано в отразяването на събитията в Украйна. Не е лошо и да се каже, че с Янукович беше подписано споразумение което не се спази от сегашните лидери в Украйна. Спря да се говори за снайпериста и кой го е поръчал. Не се говори първо какъв закон за малцинствата прие новата власт в Украйна.Забрави се Ирак, Либия и много други страни атакувани не с думи и политика а с въвеждане на войски в тях.
32
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Анонимен 41Този филм го гледахме вече...
31
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До РРРРНяма как да е прав за Кърджали! България е еднонационална държава и не сме федерация! У нас няма автономни райони и никога не е имало. Крим беше автономна република!
30
18
 
1
 
! Отговори
trafoPOST преди 10 години
Косово е автономна област по време на първата световна война и след нея е прибавена от великите сили към кралство Сърбия като автономна. Милошевич и отне тази автономия и започна етническо прочистване и геноцид оставил след себе си хиляди трупове в общи и неоткрити още гробове. След едностранното обявяване на отделяне от Югославия (по това време само Сърбия и Черна гора) Косово не се присъедини към Албания. Нито пък се присъедини към САЩ, Англия или друга европейска държава. Какъв паралел???
29
2
 
33
 
! Отговори
Бънди преди 10 години
Путин се погрижи да няма двойни стандарти. Той днес определи реакцията на Запада не като двойни стандарти, а като примитивен цинизъм.