Руската преса за "Южен поток": Да обещаеш не значи да се ожениш

Може ли Русия вече да вярва на българската дума?
Обновена: 10 юни 2014 11:25 | 10 юни 2014 10:25, Елка Василева
115
Руската преса за "Южен поток": Да обещаеш не значи да се ожениш
Снимка: архив, Reuters

„Южен поток“ предизвика политическа криза. Скандалът около проекта може да свали правителството на България, пише в. "Комерсант". Въпросът за съдбата на газопровода "Южен поток" вчера доведе до конфликти в правителствата на България и Сърбия - ключови страни в проекта. Москва видя в решението на София политически натиск от Брюксел и по мнение на експертите ще се опитва да реши проблемите на „Южен поток“ на преки преговори с Еврокомисията, продължава изданието.

И така, спря ли България работите по "Южен поток", по който руският газ ще потече към Европа, заобикаляйки Украйна, или не, пита изданието. Тази новина взриви енергийния свят, но реално освен изявлението на премиера Орешарски няма нищо. В Министерството на енергетиката на Русия за "Росийска газета" заявиха, че никакви официални документи по този въпрос ведомството не е получило. Необходими са разяснения, засега е рано да се говори каквото и да било, заяви и прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков.

Ясно е само едно: ситуацията около "Южен поток" повече напомня за известната руска поговорка - "да обещаеш не значи да се ожениш". А и самото изявление на българския премиер, формално погледнато, не е така страшно, както изглежда. Нали става дума само за прекратяване на "работите", а не на "строителството". И в това има принципна разлика.

По същество строителство на газопровода като такова, полагане на тръби, още няма. Сега страните участнички в проекта само съгласуват маршрутите, сметките, работят над проектодокументацията. Разбира се, неприятно е, че срокът на тези работи може да се проточи, тъй като това ще удари и по Русия, и по европейските потребители, но затова пък веднага става ясно кому спирането на "Южния поток" може да бъде изгодно - САЩ. Новият свят вече обеща напълно да покрие потребностите на Европа с помощта на своя шистов или втечнен природен газ.

"Америка е готова да замрази европейците, само за да навреди на Русия", смята изданието.

Ситуацията около "Южния поток" действително е в полза на САЩ, съгласява се президентът на Руския газов съюз Сергей Чижов. Именно България (а и Сърбия също!) най-много от всички е "завързана" за руския газ, напомня Чижов - над 80 процента от цялото потребление. И алтернативи на проекта "Южен поток" за тях няма. Още повече, че тръбата трябва да стигне до тях директно.

Така че във всички случаи ще се наложи да се договаря и да се строи. "Мисля, че сега основната игра ще бъде около подизпълнителите от руска страна", предполага Чижов. Сред учредителите на една от руските компании, които ще строят, има такива, които попадат под санкциите на ЕС и САЩ. "Предполагам, че ще обсъждат смяна на тази компания с друга руска или ще предложат европейска", счита експертът.

Може ли Русия да вярва на българската дума след изявлението на премиера на България, пита изданието, отбелязвайки, че главата на българското правителство съобщи за своето решение след закрита среща с американските сенатори Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи. И цитира думи на Маккейн: "Бихме искали в "Южен поток" да има по-малко руско участие".

Колко време ще отнемат новите консултации с ръководството на ЕС, Орешарски не уточни, но е очевидно, че бюрократичните процедури ще се проточат - чак до приключването на антимонополното разследване на Еврокомисията. Предвид патологичната мудност на европейските чиновници, които чувствително реагират на политическите сигнали от Вашингтон и Брюксел, проектът може да се окаже замразен за години, заключава статията в "Росийская газета".

"Южен поток" беше блокиран от нечиста политика, пише изданието "Гудок", според което България е спряла проекта под натиска на Вашингтон, чрез инструментите на ЕС, на фона на отслаблените позиции на кабинета. Досега балканската държава активно и успешно се противопоставяше на натиска на Вашингтон и Брюксел, но изведнъж се предаде. В тази внезапна "капитулация" преобладава политиката, макар че и икономическият аспект е не по-малко изразен.

Ако ситуацията в България беше поне малко по-спокойна, изиграването на коза с "вашингтонския десант" можеше и да не спечели, пише изданието и цитира експерта по енергийна политика от Свободния университет на Берлин Матиас Дорнфелдт, че за решението на премиера освен външен натиск може да е повлияла и вътрешната политическа нестабилност.

Все по-активните опити на САЩ да попречат на реализацията на „Южен поток“ може би са свързани с идеята за продажба на украинската газопреносна система ( ГТС) на консорциум от американски и европейски инвеститори, която активно се обсъжда, твърди изданието. Украинският премиер Арсений Яценюк обяви реструктуризация на "Нафтогаз Украина", в резултат на която от компанията ще бъдат отделени магистралните газопроводи и газовите хранилища, които да бъдат използвани съвместно със САЩ.

Но "лакомият залък" засега още е прекалено горещ. Ако придобие право върху системата за транспортиране на газа, Вашингтон трябва да си осигури гаранции от "Газпром", понеже без тях стойността на украинската ГТС е нищожна. Според изданието именно тук проличава основната причина за натиска над България, Сърбия и изобщо над всички страни, участващи в проекта. Ако обиколният път бъде замразен или отрязан, Русия няма да пресуши газовия поток през Украйна, смятат във Вашингтон.

По мнението на заместника на шефа на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач, публикувано в "Комерсант", България пак може да промени позицията си въпреки натиска, но в такъв случай със сигурност ще поиска от Русия допълнителни отстъпки. Гривач отбеляза, че отказването от Украйна като транзитна страна за "Газпром" е въпрос на принцип и Русия ще търси алтернативни пътища за доставките на газ за Европа, дори ако „Южен поток“ не бъде построен. Един от вариантите, споменат от президента Владимир Путин, е прокарването на газопровода през Турция.

Италия още не е казала своята дума. Един от най-големите акционери на "Южния поток" е италианският концерн Eni, който "може да притисне Еврокомисията" чрез премиера на Италия. "Те са едни от най-големите им данокоплатци и притежават голяма тежест и административен ресурс. Просто засега не са задействали този механизъм", смятат експерти според изданието.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ИНЖ:)Сигурните доставки на газ се подсигуряват с терминал за втечнен газ и разработка на собствените находища, а не с опукването на 3,8 млрд за руски олигарси, като ИНЖ, предполагам знаеш какви са рисковете от полагането на търба на 2000 м под водата
58
4
 
7
 
! Отговори
ИНЖ:) преди 9 години
Ха!И ЕС, и Русия се опитват да ни изкарат "виновни"!А ние само искаме да си осигурим сигурни доставки на газ!Това е основното,което печелим от "Ю.поток".
57
5
 
10
 
! Отговори
Герб преди 9 години
Гербаджиите са пълни ***. Спират южен поток, но той ще стане като мине през Турция. ДПС-то за пореден път показа че са по-умни. Ами защо не съставят правителство, то се видя че българите сме толкова ***, че за нищо не ставаме. За Бойко мислех, че нещо съобразява, а той се води по акъла на хамериканците. Много жалко!!!
56
1
 
8
 
! Отговори
Топалов преди 9 години
Гривач отбеляза, че отказването от Украйна като транзитна страна за "Газпром" е въпрос на принцип и Русия ще търси алтернативни пътища за доставките на газ за Европа, дори ако Южен поток не бъде построен. Нашите дупедавци ако имаха принципи нямаше да сме на този хал.
55
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АтанасовСАЩ са хвърлили око на "Нафтогаз Украина", след това ще поставят условия на Русия за преноса на газ към запада, а и ще пълнят сметки от транзитни такси.---------------------- Да, така е и България има интерес от това повече от колкото Русия да пълни сметките си на наш гръб.
54
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не получих покана за тържеството!
53
2
 
12
 
! Отговори
Атанасов преди 9 години
"Ако обиколният път бъде замразен или отрязан, Русия няма да пресуши газовия поток през Украйна, смятат във Вашингтон." - те това е ключа към бараката.И понеже САЩ са хвърлили око на "Нафтогаз Украина", след това ще поставят условия на Русия за преноса на газ към запада, а и ще пълнят сметки от транзитни такси.При наличието на Южен поток обаче, този през Украйна няма да има такова ключово значение и лостовете за влияние чрез него ще намалеят.
52
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 70: Разпространяваш лъжи !...ЮП е "еквивалентен" на украинската газопровона мрежа а не на "Северен поток" ! и затова е излишен.
51
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ко ми пука русия какво ще вярва бе?
50
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
САЩ не искат просто да замразим ЮП докато покрием изискванията на ЕК, а да го прекратим, мислете с главите си чии интереси защитавате. Дали по наши или европейски критерии, проекта е необходим на Южна Европа, като еквивалентен на Северен поток.
49
23
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Европа и САЩ няма да позволят България да става втора Украйна !
48
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Свадбали ще има?
47
16
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Много правилно решение. Не може хем кино хем сладолед. Руснаците трябва да оберат малко тона говорейки за България всевъзможни глупости.
46
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Tova sme! Naj golqmata balkanska prostitutka.
45
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Новият свят вече обеща напълно да покрие потребностите на Европа с помощта на своя шистов или втечнен природен газ."в това изречение се крие цялата истина...
44
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Zatova ni prezirat vsichki na Balkanite....
43
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До смешкоБГ няма да умира за някаква си абстрактна Европа.---------------България няма да умира, ще умре Русия.
42
15
 
2
 
! Отговори
Ясно е... преди 9 години
Ясно е, че до 10г. Русия изобщо няма да може да използва газа като оръжие ---за ЕС. Това дали е изгодно за БГ---Да. Тогава защо се не искате да бъдем независими? Може би защото смятате ,че трябва да сме зависими от Русия? Но каквото и да пишете, който и да е премиер, светът отива към демокрация, не към: Станишев, Борисов, Сидеров или Путин.
41
8
 
2
 
! Отговори
муняс преди 9 години
До Дидовземаш заеми от руснаците при неясни условия и ще получаваш евентиални транзитни такси след 20 год. къв сорос, пъутин преде тук. ненормалник
40
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 47до избухването на украинския конфликт, ЕК не намираше противоречия в ЮП---------------Поредната лъжа. Още от времето на Големия шлем ЕС предупреждаваше, че ЮП е оръжие срещу Европа.