Ядрените връзки на ЕС с Русия

Руските ядрени доставки могат да предизвикат сериозни смущения в ЕС
22 юли 2014 21:45, Елка Василева
60
Ядрените връзки на ЕС с Русия
Снимка: архив, Reuters

Руските ядрени доставки имат важно значение за европейския енергиен сектор и могат да предизвикат сериозни смущения в ЕС, пише Андрю Уокър, Би Би Си.

След свалянето на малайзийския пътнически самолет миналата седмица лидерите от Европейския съюз за пореден път се сблъскват с въпроса как да отговорят на Русия заради ролята й в украинската криза. Те в много по-голяма степен в сравнение със САЩ не са склонни да действат твърдо.

ЕС лесно може да си самопричини големи икономически вреди най-очевидно, ако Русия отговори, като врътне кранчето на газа.

Русия е и много важен износител на петрол, въпреки че това е по-ликвиден пазар, на който не е чак толкова трудно да намериш алтернатива, ако влезеш в конфликт с някой голям доставчик.

Руските ядрени доставки обаче също играят значителна роля в европейския енергиен сектор и имат потенциал да предизвикат сериозни смущения в ЕС.

Ядрената енергия е важен източник на електричество в Европейския съюз. Някои страни членки, по-специално Германия, планират постепенно да я извадят от употреба. Но дори при това положение разчетите на ЕС от миналата година предвиждаха над една пета от електричеството в съюза да идва от атомни електроцентрали до средата на века.

Около половината страни от Европейския съюз имат някакви ядрени мощности, въпреки че са налице подчертани различия между отделните държави.

Във Франция, която е най-големият производител и потребител на ядрена енергия в света, 75% от цялото производство на ток идва от атомни реактори. Във Великобритания делът на атома е 18%, а Италия е най-голямата европейска икономика без ядрени мощности.

Руска връзка
Русия попада в тази картина на няколко места.

Първо, тя е важен доставчик на суровината за ядреното гориво - урана. Има международен пазар за уран, така че има и алтернативни източници. На Русия обаче се пада дял от 18% от снабдяването на ЕС (след Казахстан и Канада) и затова прекъсването на доставките не е толкова просто.

Второ, уранът трябва да бъде обогатен, за да стане подходящ за производство на електроенергия - и около 30% от тази работа е вършена от руски компании.

Има и друг потенциален източник на уязвимост. В ЕС има значителен брой по-стари атомни реактори, проектирани от Русия - общо 18. Това отразява политическите отношения със Съветския съюз в миналото.

Финландия, която никога не е била официално част от съветския блок, но поддържаше близки отношения с него, има два, а и всички реактори в България, Чехия, Словакия и Унгария са руски. Унгария освен това сключи с Русия споразумение за построяването на още два.

Стратегически уязвимости
Тези реактори задоволяват значителна част от нуждите на много от тези страни от електроенергия - повече от 50% в Словакия и над 45% в Унгария.

Горивото за съответния реактор освен това трябва да бъде доставено в съответна форма, наречена горивна касета, която да отговаря на специфичните му характеристики, и това за руските идва от руска компания, ТВЕЛ.

Така че всяко нещо, което наруши доставките на горивни касети, необходими за реакторите на тези страни, ще е сериозен проблем за тях.

В документ, подготвен неотдавна от Европейската комисия, се посочва следното: "Няма диверсификация, нито резервни мощности в случай на проблеми със снабдяването (било то по технически или политически причини)."

Комисията продължи с твърдение, че "в идеалния случай диверсификацията на производството на гориво също трябва да стане факт, но това ще изисква известни технологични усилия заради модела на различните реактори."

Други страни от ЕС, включително Великобритания, не са изложени на този специфичен риск.

Ядрената енергия има определени технически характеристики, които смекчават някои безпокойства за снабдяването. Един атомен реактор е презареждан с гориво само от време на време - обикновено на всеки 12 до 24 месеца при съвременните модели. И ако дадено насрочено презареждане бъде пропуснато, съответният реактор може да продължи да функционира с намаляващо производство.

Ядреното гориво освен това е по-лесно за складиране в големи количества в сравнение с въглищата или природния газ, тъй като неговият обем е много по-малък.

Има изобилие от причини страните от ЕС да са предпазливи, що се отнася до затягането на санкциите срещу Русия. Необходимостта от ядрени доставки е само една от тях.

Ястреби и гълъби
Британската група Open Europe направи анализ на официални изявления по темата, като се опита да класифицира страните според това доколко са "ястреби" или "гълъби" по въпроса за санкциите.

Въпреки че своеобразният индекс безспорно не доказва нищо за мотивите на съответното правителство, е удивително, че нита една от държавите с руски реактори не е "настървен ястреб".

С изключение на Чехия всички те са поне малко към лагера на "гълъбите". При това една от тях - България - е настроена най-меко според критериите на Open Europe.

Заслужава си да бъде повторена една особеност. Природният газ е големият въпрос в търговските отношения между Русия и ЕС, но ядрената енергия също е от значение.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
9
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Средната месечна заплата в Русия е около 1400$ на месец. Като се има впредвид цената на енергията, горивата, факта, че популярните марки коли се произвеждат на място, близостта на Китай, Индия, Япония, Корея и т.н. и факта, че са сериозен пазар, цените им са значително по - ниски от европейските. Или поне от Българските.
22
25
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Значи показах нагледно, че и минималната и средната заплата в България е по-висока от тази в русия и само червени бутони се натискат. Говорете каквото си щете, НО ТОВА ТУК СА СТОТИЦИ ПЛАТЕНИ БСПАРЧЕТА!!!!!
21
24
 
33
 
! Отговори
за 28 преди 9 години
Очевидно е е че ЕС забавя сянкциите срещу Рассея щом зомбатори като 28 сеят руски фекалии по форумите. На ушанките все още им са останали някакви пари щом плащат на предатели като 28, но скоро ще се свърши и с тази явна платена демагогия и дезинформация.
20
17
 
54
 
! Отговори
ПИРМИДАЛНА СТРУКТУРА преди 9 години
До Анонимен 25ДОБРЕ СЕ ЖИВЕЕ САМО В 5-6 ЕВРОПЕЙСКИ СТРАНИ+ ЩАТИТЕ. ЖИВЕЕ СЕ В БИВШИТЕ ИМПЕРИИ,КОИТО ВЕКОВЕ СА ИЗНАСЯЛИ ЗЛАТОТО НА КОЛОНИИТЕ СИ. НАСЕЛЕНИЕ ОТ НАД 1 МИЛИАРД Е БАЧКАЛО ОТ ТЪМНО ДО ТЪМНО ЗА ВИСОКИЯ СТАНДАРТ НА ИМПЕРИЯТА,НА НЯКОЛКО МИЛИОНА. ДОБРЕ СЕ ЖИВЕЕ В ТЕЗИ 5-6 СТРАНИ ЗАЩОТО ОГРАБВАТ ЦЕЛИЯ СВЯТ, В ТОВА ЧИСЛО И НАС. НЕ Е ЛИ ЯСНО ЗАЩО ТОЧНО В ТЕЗИ ДЪРЖАВИ СЕ ЖИВЕЕ ДОБРЕ? В КОЛКО ДРУГИ СТРАНИ ОТ ВСИЧКИТЕ 200 КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ ПО СВЕТА СЕ ЖИВЕЕ ДОБРЕ, ОСВЕН В СПОМЕНАТИТЕ 5-8???
19
10
 
61
 
! Отговори
До 23 преди 9 години
Абе заблудения, стига с тези простовати сметки бе! 12 евро на час. И какво? Ти знаеш ли колко му е наема, тока, бензина, цените в магазина, осигуровки и т.н?Билета за кино или в кафето?За един месец сигурно е твоята годишна заплата.Какво превъзнасяте само тези на запад?Просто е противно за отвориш сайтовете вече, нищо свясно не можеш да прочетеш, само едно зомбиране.За някакви "либерални ценности" които ГИ НЯМА НИКЪДЕ!Запада е една пирамида на която ние сме не във върховете,а долу, с губещите!
18
11
 
46
 
! Отговори
Сергей Лавров преди 9 години
Всички от Европейския съюз добре дошли.ще почерпим...
17
22
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Немците отказаха ядрената си енергия заради Фукушима. Аварията там е огромна, замърсяването е колосално в пъти надвишаващо Чернобил, Японците в Токио и околностите всички са онкоболни до 5-10 години. Истината ви се спестява. Отработеното гориво не може да се съхранява прави кръговрат в природата. Сещайте се докато не е станало късно. Евтин ток ама друг път.
16
23
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 20Да припомня, че в германия минималната заплата е 12 евро на час. И далеч не е на първо място в Европа, а е на 6-7-мо място. 12 евро на час ти дават един доста добър живот. Така че този 1% си го заври отзад.
15
10
 
48
 
! Отговори
Кашчей Безсмертний преди 9 години
До Анонимен 19Тяхна си работа. Да купуват газ от Норвегия, там има много. Пък и ако сега засадят дръвчета, след 40-50 години могат да имат горичка...
14
10
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ГУРБЕТЧИЯАМИ ТО И В БЪЛГАРИЯ НАРОДЪТ МИЗЕРСТВА. ТИ СЕГА ЛИ ЗАБЕЛЯЗА? ТАКА Е В ЦЕЛИЯ КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ СВЯТ. 1% ОТ БОГАТИТЕ ВЗЕМА ДОХОД КОЛКОТО ОСТАНАЛИТЕ 4-5 МИЛИАРДА ЗЕМНИ ЖИТЕЛИ.
13
10
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Кашчей БезсмертнийДобре казано, Кашчей. Ама немците нещо взеха да не мислят с главите си. Много се дрогират май.
12
9
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
После идва режима два часа светло-два тъмно!
11
10
 
69
 
! Отговори
Кашчей Безсмертний преди 9 години
Ядреното гориво не се носи в цистерна и не се налива с маркуч. То е под формата на специална касета и не включва само уран. Брабърушките от Westinghouse още се мъчат да направят ефективни аналози на руските касети, но цената им е висока, а ефективността - ниска. Преди време Путин бъзикна немците на енергиен форум: "Не мога да разбера, как ще отоплявате вашите къщи? Вие не искате газ, вие не искате да развивате атомна енергетика. Откъде ще се отоплявате, тогава? С дърва? Но дървата са в Сибир"
10
20
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да откажат ядрената енергетика напълно като Германия до 2020. може и по-скоро.
9
31
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Евтина ядрена енергия ! България се подведе в началото и резултатът е налице - токът поскъпна !
8
34
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ВСЕКИ КУПУВА ОТ НАЙ-ЕВТИНОТО - РУСКОТО!НО ТОВА НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!И РУСИЯ НЕ Е ЕДИНСТВЕНИЯТ ДОСТАВЧИК!
7
19
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До До гурбетчияЦъкам ти плюс
6
10
 
48
 
! Отговори
до анти глупак преди 9 години
Ти не си анти ***,ти си ***,даже направо си *** като селски идиотин!
5
9
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Глупаците май забравиха икономическата криза от 2009 година!
4
11
 
77
 
! Отговори
До гурбетчия преди 9 години
Слушай, няма да те наричам ***, макар че си си такъв! Да говориш, че в европата много неща зависят от Русия е малко. Ти въобще имаш ли си представа в колко европейски концерни собственици или с голям процент на собственост са руснаците. Само последната сделка от преди две седмици. Руснаците са собственици на 23% от Пирели. Знаеш кои са те, нали? А за Бритиш петролиум знаеш ли? Много хора не знаят и затова пишат глупости! Разберете ***, Русия е богата до невъзможности и затова е тази злоба