Къде в Европа следят с трепет референдума в Шотландия?

Допитването повлия върху позабравените сепаратистки движения на Стария континент
18 сеп 2014 18:52, Красимир Ангелов
98
Къде в Европа следят с трепет референдума в Шотландия?
Снимка: Reuters

Побеждавайки или претърпявайки поражение в референдума на Острова, шотландското желание за независимост вече повлия върху голяма част от Европа, особено в районите с организирани сепаратистки движения, като например Каталуния и Фландрия.

Да останем или да се отделим?

Докато светът изчаква окончателния резултат от референдума за бъдещето на британския Север, редица европейски региони наблюдава отблизо ситуацията около политическото бъдеще на Глазгоу.

Ако Шотландия избере независимостта, много региони с високо организирани сепаратистки движения, като Каталуния в Испания и Фландрия в Белгия, ще бъдат стимулирани да вложат повече усилия в своята собствена борба за автономия. Други, където стремежът за независимост е избледнял след поколения на неудовлетвореност, като Бретон във Франция или Падания в северната част на Италия, също могат да прегърнат отново идеята, пише в свой анализ The Daily Beast.

Дори обаче Шотландия да избере да остане част от Обединеното кралство, горепосочените региони ще наблюдават много внимателно събитията, за да видят какви ползи ще извлекат в крайна сметка шотландците от стремежа си да бъдат независими.

Ето някои от най-активните сепаратистки движения на Стария континент:

Каталония

Никъде в Европа сепаратистката треска не е по-гореща от тази в северния испански регион Каталуния, който допринася за над 20 на сто от испанската икономика. Каталунското сепаратисткото движение се разраства в последните години, демонстрация за което са грандиозните ежегодни паради в Барселона през септември.

Тази година 1,5 млн. души излязоха по улиците, за да поискат независимост, или най-малкото правителствена благословия за насрочения за 9-ти ноември референдум. Въпреки това позицията на Мадрид е твърда – вотът ще е незаконен и неговите резултати няма да бъдат признати.

Просепаратисткият интернет портал Catalonia Votes обаче изтъква, че каталунците имат своята специфична култура, език и желанието им за самоуправление трябва да бъде чуто.

"Референдумът за самоопределяне е необходим, за да се възобнови връзката между Каталуния и Испания", посочва сайтът. "Това е желанието на 80 на сто от каталунците в проучванията на общественото мнение, както и на ясно мнозинство от членовете на каталунския парламент", коментира още порталът.

Фландрия

Разделението между холандскоезичната Фландрия и френскоговорящата Валония винаги е било видима пречка пред националното единство. На изборите през май миналата година обаче фламандските сепаратисти постигнаха голяма победа, която би могла в крайна сметка да проправи пътя към разделяне на нацията.

С оглед на факта обаче, че Брюксел е политическият център на Стария континент, разпадането на страната домакин ще бъде огромно петно върху реномето на Европейския съюз като цяло.

Интересен факт е, че спекулации за бъдещето на белгийското разделение имаше дори по време на проведеното преди няколко месеца Световното първенство по футбол в Бразилия. Тогава голяма част от анализаторите се обединиха около тезата, че Белгия няма да има единен национален отбор по време на следващото Световно първенство през 2018 г. в Русия.

Останалите региони вижте в материала на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
21
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
55% гласуват ПРОТИВ и Европа е силна!!
2
13
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В Чечня с особен трепет.
1
22
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тя Европа ще се справи с делението - все са европейски държави. Интересното ще е като почне Русия да се цепи.