Денят, в който започна промяната в Украйна

На 21 ноември 2013 г. никой не подозира, че най-лошото предстои
Обновена: 21 ное 2014 16:12 | 21 ное 2014 16:00, Бойчо Попов
75
Денят, в който започна промяната в Украйна
Снимка: Reuters

Ако попитате Евгения Белорусец за Майдана, тя ще се сети за такситата. В края на лятото на 2013 г. Евгения, която е фотограф по професия, вече подозира, че нещо се носи във въздуха, и то заради шофьорите на таксита.

„Те се срещат с много хора и имат добра представа за онова, което движи обществото. По онова време много таксиметрови шофьори мечтаеха за радикална революция", припомня си Белорусец в материал на германския икономически канал N-TV. В действителност тези псевдоастролози са били абсолютно прави. Всичко започва на 21 ноември 2013 г., когато украинското правителство преустановява внезапно преговорите по Споразумението за асоцииране с ЕС.

При това именно това правителство дълго беше преговаряло за това споразумение. "Отиваме на Майдан! Кой идва с нас?", публикуват в социалните мрежи разочаровани граждани. Протестът бързо се превръща в масово движение, в което се включват хора от всички социални слоеве.

Хиляди украинци се събират на Майдана, а седмица по-късно десетки, дори стотици хиляди се събират на протест срещу президента Виктор Янукович и искат оставката му.

И колкото по-мощно става протестното движение, толкова по-брутално реагира режимът. В протестите участват и националистически и екстремистки групи.

Тогава никой не подозира, че до срива на държавата остават само три месеца и че най-лошата криза в историята на страната предстои. Една година по-късно Украйна е по-малка по територия, след като Русия анексира Крим, а източната част на страната е под контрола на проруските сепаратисти. Дали протестите са си стрували? „Не е толкова лесно да се отговори на въпроса“, казва Евгения Белорусец и иска лична среща с журналистите в Берлин. „Може би в кафенето „Горки Парк“? „Не, никакви руски кафета, никакви матрьошки", отговаря украинката троснато.

През есента на миналата година 34-годишната фотографка от Киев е сред тълпата, когато съгражданите ѝ излязоха по улиците. Любопитството кара фотографката да иде на „Майдан“. Нейните снимки показват как украинците живеят в лагери, как в продължение на седмици издържат на малко сън и колко неудобна като цяло е революцията. На големия площад тя вижда много таксиметрови шофьори. Те откарват ранените далеч от площада, а на тяхно място карат нови демонстранти. Протестът очарова младата жена. „Украйна няма традиции в протестите, в училищата няма часове по политика“. „Хората винаги гледаха на изборите като на празен ритуал. Никой не вярваше, че нещо може да промени този факт".

Но през декември се случва нещо. Хората на Майдан издигат палатки и барикади, завземат кметството и блокират административни сгради. Трудната зима в Киев вече започва, но протестиращите не се предават. В интернет се продават „комплекти за участници в протести". Те включват термос, хладилна чанта, чадър, подложка за спане, дъждобран, спален чувал, газова готварска печка и храни - за равностойността на около 50 евро. Белорусец постоянно чува истории за студенти, които изчезват от Майдан. Тя разказва за един приятел, който е отвлечен с кола. Мъжете са го предупредили: „Когато се върнеш, майка ти вече няма да се смее".

Протестът на Майдан се променя, той не остава спокоен за дълго време. Вината за това според Белорусец е и на политическите партии, особено на крайнодясната „Свобода“. „Те успяха да наложат своите фрази, макар че малко хора споделят техните ценности", казва тя и дава пример. Един човек от „Свобода“ крещи на Майдан - „Който не скача, е руснак“. Хората са започнали да повтарят това. Било им е студено и затова просто са скачали.

„Много украинци са силно деполитизирани, не биха могли да направят разликата между дясно и ляво", обяснява Белорусец. Резултатът е, че за разлика от Германия дясната риторика функционира относително безпроблемно. А Русия използва това невероятно добре. При това първоначално Майдан въобще не е антируско движение.

Фотографката е все по-раздразнена от насилието, наличието на ултрадесните и липса на самокритичност у протестното движение. До средата на януари тя документира изтощителната битка в снимки. Когато в средата на февруари силите за сигурност стрелят по протестиращите, а близо 100 души са убити в размириците, тя вече не е там.

А дали 22 февруари, когато Янукович изчезва, е добър ден за Украйна, младата жена не знае. „Фойерверките на триумфа бяха бързо потушени", казва тя. Хората веднага забелязаха, че президентът си отиде, но не и системата. А и без това на протестиращите не им остава време да се осъзнаят.

В края на февруари проруските милиции окупират седалището на правителството в Крим. В спорния референдум 95% от жителите са гласували на 16 март за присъединяването към Руската федерация. През април сценарият се повтаря в източната част на Украйна. Сепаратистите завземат административните сгради в Донецк и Луганск, установяват независими републики, а по-късно дори провеждат собствени избори. Новото украинско правителство и до днес едва успява да стори нещо, за да се противопостави на това.

Струваше ли си? „Никой не очакваше това, което се случи след 22 февруари. Войната в източната част на Украйна и окупацията на Крим не са логично следствие от Майдана", казва Белорусец. И все пак си признава: „По-добре и днес не сме, дори отчасти положението стана още по-сложно". Тя е разочарована от приемниците на Янукович. Президентът Петро Порошенко и премиерът Арсений Яценюк правят непрозрачна политика, подкрепят антисоциални реформи и либерализирането на икономиката, казва тя.

В началото на ноември Белорусец е в Берлин и се наслаждава на честванията на 25-годишнината от падането на Берлинската стена. "Мислех си, че и при нас в Украйна може да се случи такова нещо. Това би могло да бъде пример за нас", казва тя тъжно.

Междувременно фотографката се връща в родината си – в източната част на Украйна. За няколко месеца тя прави снимки в Донбас, където снима подземната работа на миньорите, докато в продължение на дни се води война. Това са "истинските герои на войната". Преди няколко седмици Белорусец за малко е щяла да бъде убита. Украински войници на контролно-пропускателен пункт внезапно са насочили заредени пушки срещу нея. Тя набира номера на свой приятел в правителството в Киев и дава апарата на един от въоръжените мъже. След това ѝ разрешават да свали ръцете си и да продължи по пътя.

Фотографката, която говори добре немски език, се надява подобно нещо да не ѝ се случи отново. И все пак иска да се върне в Донбас. Какво, като ѝ се случи нещо? Евгения просто свива рамене. „Аз трябва да бъда там и да снимам хората“.

Днес в центъра на украинската столица има мемориални събития, полагане на цветя и палене на свещи, а за 18 часа е предвидено провеждането на народно бдение. Мерките за сигурност са засилени и заради гостуването на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън и подготвяните вероятни акции на националисти. Те настояват за приемане на декларация, обявяваща Майдана за висша власт, разчитат да съберат до 100 000 души и се заканват да се защитават с всички средства, ако документът не бъде признат.

Снимки от възпоменанията вижте в галерията на Investor.bg

Вижте повече във видеото на bgonair.bg:

Гледайте още видео материали от "Свят" на bgonair.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Още по темата: УкрайнаBulgaria ON AIRМайдан
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
13
 
3
 
! Отговори
златен стандарт преди 9 години
защо има дефицит на бензин в Русия
31
2
 
6
 
! Отговори
Нюансите историко преди 9 години
Историко, в Германия, никога не е имало фашизъм. Имаши нацизъм, или още националсоциализъм. Фашизъм имаше в Италия, начело с Мусолини. Има коренна разлика между фашизъм и националсоциализъм. Не мешайте понятията, те винаги са конкретни. Разликата е в икономиката и основните движещи сили в нея. Такива като вас не правят разлика между комунизъм, социализъм и социалдемократизъм, държавен капитализъм. Но преказват каквото им е на устата.
30
16
 
6
 
! Отговори
123 преди 9 години
Много кадърни учени и хубави хора живеят в Русия , да ... И повечето от тях вече се преселиха в нормалните западни държави и САЩ , а останалите мечтаят за това и все някой ден ще го направят ! ФАКТ !
29
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не "промяната", а подмяната. Използваха майданците, за да сложат САЩ на кормилото, ама онези се интересуват само да си разположат ракетите и да ошушкат ресурсите на Украйна. Те затова близките на загиналите днес са освирквали Потрошенко, докато Байдън се е криел в колата си, и са питали защо нищо не се е променило и няма виновни и наказани.
28
4
 
12
 
! Отговори
До 30 преди 9 години
ОООООООООООООО, страхотна СВОБОДА за укросомалията! Сутринта там пристигнал байдън и подрежда правителството, защото укропите и това не могат да направят. СТРАШНА СВОБОДА! Свободни от пари, от превилегии, от газ, от отопление и топла вода! Свободни от всичко. Свобода да изберат дали да е байдън или кери, кого да слушкат и да да му лижат подметките! Пфу, недоумък!
27
5
 
2
 
! Отговори
златен стандарт преди 9 години
нещо за златния стандарт и рублата да кажете
26
4
 
8
 
! Отговори
Бавна смърт за САЩ преди 9 години
Тъй като Майдановците, въпреки всички усилия, не успяха да се справятс разцеплението на Украйна, очаква се решението на Международния съд, който разглежда оспореният от Янукович преврат. Съдът не е подчинен на Щатите и ако се произнесе в полза на Януковим, хунтата става незаконна и всички последвали нейни действия - избори, войни, ще са незаконни. Още повече, че Международното правителство, все по често се противопоставя на Щатите. Затова БРИКС има задачата, бавно да фалира Щатите без война.
25
7
 
8
 
! Отговори
До 22 преди 9 години
Абе, не те ли е срам да се подиграваш над нещастните хора, които цял живот са работили и сега ги обричат на гладна смърт!? Защото имат доблестта да кажат, че не искат да се подчиняват на убийци? Затова ли? Ако някой обрече на такъв глад твоите родители? Срам ме е че съществуват такива хора по нашите земи.
24
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Свободата иска жертви. Поздравления на независима Украйна !
23
4
 
5
 
! Отговори
историк преди 9 години
Истинския фашизъм може да вдигне страна от криза за 1 година - справка Хитлер 1934Неолибералния фашизъм може да затрие страна за 1 година - справка Порошенка 2014.Та не се чудете защо Порошенкото го плюят.Едно е да правиш бонбончета, друго е да фашизираш държава както трябва.
22
5
 
6
 
! Отговори
златен стандарт преди 9 години
ми именно, кадърни учени, огромна територия, земни блага и суровини - това никой не го отрича, а резултатът е бедност и дефицит на стоки, мизерия, значи нещо в управлението куца
21
3
 
13
 
! Отговори
До 17 преди 9 години
Колкото и да се подигравате на най-влиятелния човек в света (не само според мен, а и според най-влиятелния Форбс) вашето злобеене издава комплексарска слабост, малоумие и елементарност. Нито знаеш нещо за изобретенията на руските учени, нито имаш акъл нещо да коментираш. Просто се излагаш.
20
2
 
9
 
! Отговори
Мишо преди 9 години
Скоро, скоро ще разберат хората колко много са излъгани!!! Много, много повече отколкото всеки друг път, защото този път платиха с живота на хиляди украинци и ще плащат с кръв още и още докато народа не каже стига.
19
3
 
0
 
! Отговори
Mr.STARBUCKS преди 9 години
https://youtube/watch?v=wVrUsURY7jc
18
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Порошенко посрещнат на Майдана с освирквания и "Срам!"""Разочарованите близки крещяха срещу Порошенко: "Кой е героят за теб, Порошенко?", "Къде са техните убийци?" и "Долу Порошенко!""""Благодарение на кръвта на нашите деца вие заехте този пост", заявиха протестиращи на украинския държавен глава.""Американският вицепрезидент Джо Байдън, който трябваше да се присъедини към Порошенко, не излезе от колата си."
17
13
 
2
 
! Отговори
oценяване преди 9 години
В окупираните от руските сепаратисти територии на Донбас нямат пари за пенсии и администрация, след като Киев спря да дава заплати на терористи. Идат гладни бунтове, брожения вече има в гр. Торез, Донецк и т.н Да видим сега кой кум, кой сват...
16
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Съседния народ до УКРАЙНА мина на ЕЛДА/черна каша.Кавай да върви,може и да оцелее.Щото и добива на петрол щели да намалят и да чакат да стане 200 долара барел.Па дотогава който остане.
15
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Един изостанал феодал се страхува за МАЙДАН пред кремъл.Защо бе,джанъм?Нали ссср е най-демократичната страна?Или ОТИВАЩИЯ ДА СПИ,останал сам на масата в Бризбейн си говореше на ум?Такава е съдбата на диктаторите.СЛАВА УКРАIНI.
14
8
 
1
 
! Отговори
до 18 преди 9 години
18, май и ти мечтаеш за Сибир с една матрошка в з***а ?
13
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Янукович направи голямата грешка, че не смаза бунтовете още в зародиш. И без това на площадите имаше само фашистки елементи, финансирани от САЩ. Именно неговата пасивност доведе Украйна до това положение. Гледайте какво прави Ердоган при такива бунтове - сълзотворен газ и бой докато им дойде акъла в главата.