Гърция тихомълком излиза от еврозоната

"FT": Дали всички кредитори все още желаят сделка?
7 юли 2015 22:16, Елка Василева
302
Гърция тихомълком излиза от еврозоната
Снимка: архив, Reuters

Възхищавам се на чувството за хумор на Алексис Ципрас. Заменяйки Янис Варуфакис като финансов министър с Евклидис Цакалотос, гръцкият премиер сменя един, по общото мнение, икономист марксист, обучен в университета в Есекс, за друг такъв, получил обучението си в Оксфордския университет. Учудващо е, че някои виждат в това повод за оптимизъм, пише Волфганг Мюнхау във "Файненшъл таймс".

Това което знаем за г-н Цакалотос е, че той е твърд преговарящ, който вярва в облекчаването на дълга също толкова, колкото и предшественикът му. Това означава, че основната пречка за постигане на сделка остава непреодолима: Гърция продължава да казва "не" на предишното споразумение, а Германия казва "не" на всичко останало. За разлика от гърците, германците не смениха финансовия си министър в неделя. Берлин, напротив, потвърди позицията си, че понастоящем не съществува основа за сделка.

Още по темата

Ново споразумение между Гърция и кредиторите й ще изисква серия от политически размествания да настъпят едновременно през следващите няколко дни. За начало, гърците ще трябва да приемат програма за икономии и структурни реформи, много подобна на тази, която отхвърлиха на референдума. Германците пък ще трябва да приемат облекчаване на дълга. По първия въпрос сега по-лесно би се постигнало споразумение, след като Варуфакис си отиде.

Когато сравните последното предложение на кредиторите, отхвърлено на референдума от гръцкия електорат, с последното предложение на Атина, трудно бихте открили действителните разлики. Ако всички желаят сделка, аз съм сигурен, че споразумение може да бъде скалъпено и "продадено" у дома.

Лошото е, че вече не съм сигурен дали всички кредитори, най-вече Германия, все още желаят сделка. В Берлин се затвърждава мнението в официалните кръгове, че сделка не може да бъде постигната с едно правителство, ръководено от г-н Ципрас.

Някои от най-агресивните изявления идват от ръководството на ГСДП, по-малкия коалиционен партньор на Ангела Меркел, който до неотдавна упражняваше сдържащо влияние в германската политика.

Сега социалдемократите най-гръмко настояват за GRExit, защото съзират благоприятна възможност да маркират популистка политическа територия като своя собствена.

Тъй като отблизо следя германския дебат за Гърция, виждам доста хора, които истински се надяват на GRExit,, забравяйки за 87-те милиарда евро евентуални загуби, и то само за Германия.

Общото мнение в Берлин е, че гърците са решили да извършат икономическо самоубийство. Когато г-н Ципрас в неделя за пореден път направи предложение за нови преговори, г-жа Меркел прие учтиво да го изслуша на срещата на върха на Еврозоната във вторник. В Берлин обаче се говори не за компромис, а за това как да се организира хуманитарната помощ след Грекзит. Идеята Гърция да остане в еврозоната е смятана за някак си странна.

Гръцката стратегия е да внесе разделение сред кредиторите. Това вероятно е най-доброто, което могат да сторят, но изобщо не е толкова велико, тъй като за постигане на споразумение е необходимо единодушие. Но това поне ще прекрати политическата изолация на Гърция. Париж и Рим изглеждат по-склонни от Берлин да възобновят преговорите.

В случай че бъде невъзможна голяма сделка, би могло да се постигне споразумение за преструктуриране само на гръцката банкова система и да не се прави нищо друго. За нещастие единствената институция с финансова способност да постигне такова споразумение е същият този Европейски стабилизационен механизъм (ЕСМ), който администрира обикновена програма за заеми. Всяка сделка на ЕСМ, голяма или малка, изисква единодушно одобрение от неговите членове и аз не виждам как Германия ще одобри сделка само за банките, докато гръцкото правителство продължава да не си плаща на официалните кредитори.

Друг вариант е да се обсъди многостранна сделка само за банките. Италия и Франция биха могли да поведат коалиция на желаещите да рекапитализират гръцката банкова система до степен, при която тя разполага с достатъчно фондове, за да позволи на гръцкото правителство да вдигне капиталовия контрол. На този етап гърците биха могли да започнат да просрочват платежи към официалните си кредитори.

Нямам доказателства, че френският президент Франсоа Оланд и италианският премиер Матео Ренци желаят да поемат такъв огромен политически и финансов риск. Никой от тях не иска политическа вражда с Германия.

В крайна сметка смятам, че ако GRExit, се случи, това ще стане тихомълком. Правителството на Ципрас един ден въвежда евро деноминиран ликвиден инструмент. Ако банковата система продължи да се влошава, правителството ще трябва да отпечата толкова много дългови разписки, че те ще се търгуват на сивия пазар с отстъпка. Накрая централната банка ще контролира доставките на тази паралелна валута. Тя никога няма да стане законно платежно средство, но ако няма достатъчно евро в обращение, може да стане де факто валута на Гърция.

С други думи GRExit сега е положението по подразбиране. То ще се случи, ако във вторник вечерта срещата на върха не успее да преодолее сегашната агонизираща безизходица.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


302
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ДраганТи кога ходи в Гърция,че се изказваш неподготвен?
16
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 22Ами толкова си заработваш бе човек...
15
9
 
9
 
! Отговори
никой преди 8 години
Е на кого още не му е ясно, че дали ще подписват или не споразумения и други подобни глупости гърците си го набиха яко за 20-30 години напред ! От тук нататък никоя европейска държава няма да ги приеме като равностоен партньор.............ама то само с ядене,пиене,сиртаки и експлоатация на българи,румънци и македонци няма до къде да стигнат..........
14
7
 
8
 
! Отговори
каймакам преди 8 години
Преди 5 минути по турските ТВ та , един от съветниците на Ердоган предложи да се отвори банкова система между двете държави на базата на TL но при условие че скъсат с еврото.
13
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако гърците се махнат от ЕС ще ги призная!За ужас на евреите-банкери може и да стане!:)))
12
1
 
9
 
! Отговори
55 преди 8 години
До Анонимен 22Браво ако днес си стояха в Гърция и си държаха на своето,а те от вчера са в Брюксел с подвити опашки...
11
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
преди 20-ина години един американец ми разказа за кредитите и картите, каквито у нас още не бяха известни по онова време:"Те ще пъхнат сами парите в ръцете ти. Не е необходимо да ги търсиш. След това най-важното е само да си плащаш редовно вноските. Иначе ще стане лошо."
10
15
 
19
 
! Отговори
пена преди 8 години
Тука проблема въобще не е Гърция. Тия 300 милиарда ЕUR въобще не са много пари. Голямия проблем е, че Гърците се усетиха, че не е нормално цяла Европа да е задлъжняла с огромни суми пари на незнайни банки и кредитори. Просто гърците казаха "не" на шепа еврейчета, които са се устремили да завземат целия свят. А балъците, които си мислят, че нормално да живееш цял живот на кредит и да нямаш пари да си купиш и едно жилище, да си псуват гърците колкото си искат
9
1
 
13
 
! Отговори
ot drahmatakis do 11 преди 8 години
S Kakvo i s kogo shte targuva ako izlezne ot eurozonata?
8
14
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Германците от криворазбрана толерантност избраха инвалид за финансов министър , А САЩ също от криворазбрана толерантност избраха *** за президент.
7
28
 
6
 
! Отговори
пена преди 8 години
Като *** съсипа Украйна, Меркел го гледаше без да направи нищо. Дори продължи да купува газ от него а и дори се заговори за разширяване на северен поток. Като кризата от 2008-а и еврото съсипаха Гърция, Меркел със невероятна злоба защитаваше парите на германските банкери еврейчета. И после някой ще ми разказва, че ЕС не съществува само за да и е добре на германската иконимика. До 20 години еврто ще ни превърне всичките в роби на Сименс, ФВ и т.н...
6
17
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гърция само ще спечели , ако излезе от еврозоната .. Не трябва да си умен икономист , *** математик да разбереш защо.. Какво се случило преди 15 години когато е влезнала , и какво ще се случи при излизане..
5
11
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Казват че дълга на Испания е 1 трилион евро. Че той боба е набъбнал и само трябва да се свари.
4
5
 
13
 
! Отговори
CECO PRISADATA преди 8 години
Stiga ste pisali glyposti garcia ia chaka grajdanska voina sled mesec nai mnogo a za evro zonata te veche sa ayt reshenieto e vzeto oshte kato im zatvorixa bankite drygoto e dran dran
3
24
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ЕС се разпада, защото ще трябва да поеме целия дълг на Гърция от 400 милиарда евро, което е много даже за Германия, а в Словакия и Литва ще станат революции, защото пенсиите и заплатите им са 10 пъти по-ниски от гръцките, а платиха 10 милиарда евро на Гърция и сега няма да си ги върнат.
2
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Европейци - ю наци!
1
9
 
44
 
! Отговори
Фалитакис преди 8 години
Между другото, в четвъртък банките НЯМА да отворят - както обеща свежо др. Тсипрас оня ден.Явно банкоматите и те казват OXI !