Русия може и да се отскубне от плена на Путин

"Файненшъл таймс": Западът да държи политическите си антени нащрек
25 авг 2015 22:14, Елка Василева
562
Русия може и да се отскубне от плена на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Отношенията с Русия никога не са били лесни. Географски тя е огромна. Политическата й култура е белязана с потайност и твърдост. В епохата на съветския комунизъм спрямо нея се прилагаше политиката на "сдържане". А след това Западът, обзет от бляна си, че в постсъветска Русия ще избуи свободна пазарна демокрация, с миролюбива средна класа, разчитаща на правото на собственост и на върховенство на закона, предприе усилия за изграждане на "стратегическо партньорство" с Москва, пише Тони Барбър във в. "Файненшъл таймс".

Тези усилия днес са погребани на дъното на Черно море, потопени от руската анексия на Крим през март 2014 г., от нейната военна интервенция в Източна Украйна, както и от неудачно замислената и проведена западна политика в постсъветското пространство.

Сега на мода се връща една предишна теория, според която съществува непреодолима пропаст между руските и западните ценности. Според нея тази пропаст, макар че тя се разширява при управлението на Путин, в най-дълбокия смисъл на думата следва да се разбира като отражение на коренно различния исторически опит на днешна Русия и на Запада.

От руска страна то намира израз в изключително критичен, антизападен консерватизъм по социалните въпроси и засилва склонността към използване на военна сила срещу съседите, както се видя в случаите с Грузия и Украйна. То се проявява и във войнственост спрямо страните от НАТО. Резултатът е, че Западът сега трябва да бъде нащрек.

Тази теория си има силни и слаби страни. Тя правилно подчертава значението на вътрешните фактори за това как Русия формулира и води своята външна политика. Но от друга страна тя поражда риск от концептуална грешка, отъждествявайки властния диктатор с обществото като цяло, като че ли стремежите на Путин и на 140-милионния руски народ съвпадат.

Презумпцията, че Путин се ползва с огромна популярност сред руснаците, които одобряват нарастващия милитаризъм на неговата външна политика, заслужава по-сериозен анализ от този, който срещаме в западните политически, научни и медийни кръгове. Първо, при една система на управление, която ограничава политическото състезание и контролира свободата на словото, каквато е систематичната практика в Русия, популярността е нещо различно от западното й разбиране.

Второ, руснаците по по-различен начин от всички останали оценяват как техните лидери допринасят за подобряването или влошаването на качеството на техния живот. Главно значение за тях имат резултатите от икономическата и социалната политика на правителството, а не неговите външнополитически авантюри, които може би впечатляват, но като правило с течение на времето губят своята привлекателност.

Основните проблеми пред руската икономика са съкращаването на числеността на трудоспособното население, крайно ниската ефективност на икономиката, прекомерната зависимост от природни ресурси, твърде слабите инвестиции и иновации, бягството на капитали, повсеместната корупция и жалката пародия на върховенство на закона. Мерки, които биха минимизирали влиянието на тези тежки проблеми върху жизнения стандарт на руснаците, са немислими, защото те биха изисквали по-малко конфронтация със Запада и по-слабо ограничителен вътрешнополитически климат.

След внимателно отработеното преизбиране на Путин през 2012 г. президентът и все по-стесняващият се кръг от приближените му затягат хватката си върху властта, засилвайки борбата срещу инакомислието в страната и следвайки антизападна външна политика. Изгледите за икономически реформи съответно стават все по-мъгляви и последствията от това са понижаването на жизнения стандарт и на стабилността на путинизма в дългосрочен план.

Анексирането на Крим бе посрещнато с одобрение от милиони руснаци - даже по-голямо, отколкото войната срещу Грузия през август 2008 г. През март 2014 г. около 58 на сто от запитаните в проучване на "Левада-център" (най-авторитетната социологическа агенция в Русия) одобриха анексирането на части от съседни страни, в които живеят руски етнически малцинства. Към март т.г. обаче това одобрение спадна до 34 на сто. В същото време 64 на сто от руснаците - срещу 54 на сто през 2009 г. - се изказаха срещу използването на каквито и да са средства, включително и сила, за удържане на бивши съветски републики под контрола на Москва.

Подобни социологически анкети показват, че руското общество не стои сляпо зад Кремъл по всички въпроси. Голяма част от него изглежда готова да приеме западната гледна точка, че международните отношения са колкото политическа и военна арена, толкова и област за развитие на обществени, културни и търговски отношения. Западът трябва да насърчава такива нагласи, поддържайки отворени каналите за връзка с руското общество.

Трябва да бъдем реалисти. Путин и неговият антураж не са задължени да се отчитат пред свободно избран парламент, нито пък да се съобразяват с общественото мнение, както е при едно западно правителство. Засега те вървят по линията на вътрешна и външна конфронтация, от която ще бъде много сложно да отстъпят. Фокусирайки се върху лъскането на глобалния имидж на Русия, потискайки критиките вътре в страната и извличайки лична изгода от държавните постове, на които се намират, те продължават, поне засега, да ни заливат с добре познатата и отегчителна пропаганда за враждебния загниващ Запад и неговите лакеи от "петата колона".

Западните правителства трябва да не отстъпват от своята последователна политика, съчетавайки твърдост и единство на целта спрямо Москва, както и дългосрочни усилия Украйна да бъде превърната в една успешна страна. Те трябва да не допуснат да се хванат на уловките на Путин, представяйки днешните беди на Русия като свидетелство за наличието на някаква битка на живот и смърт между два конкурентни цивилизационни модела.

Москва и Западът враждуват не защото представляват две несъвместими ценностни системи и народи от различен тип, а главно защото на власт в Кремъл е една злокачествена машина. Западът трябва да бъде търпелив и да държи политическите си антени нащрек за деня - колкото и далечен да изглежда той, докато Путин е на власт, когато в резултат на вътрешнополитическа еволюция в Русия възникнат условия за намаляване на международното напрежение.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


562
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
16
 
2
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Много жалка история са руснаците , огромна страна , най-голяма по територия на земята , богата на природни ресурси , незавладявана от чужд нашественик / 200-те години монголско присъствие са преди да я има Русия , дори на практика тя е плод на това присъствие , то и помага като най-верен васал и наследник по пряка родствена линия на владетеля / и всичко това не и помага да бъде една Високоразвита просперираща страна ,а непрекъснато е догонваща развиваща се страна , стремяща се да догони Европа
34
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
не е проблем, че 1 долар 83 рубли, а това, че руснаците по стар навик имат повече доверие на долара
33
9
 
5
 
! Отговори
НЕ преди 8 години
В русия днес са затворили един човек на 20 години само за това, че той има гражданството на Украйна и не му се иска да приема руското. Не ме казвайте, че това е нормално за цивилизована държава.
32
4
 
3
 
! Отговори
Дупедавска радост: преди 8 години
Големи топки ,бе....1дол.------------83-рубли. ха,ха,хаааааааааааааааааааа.....ДА ИМ СЕ НЕНАРАДВАШ НА ТИЯ РУСКИ ТОПКИ......!
31
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Жирчо Батушков ще бъде чудесен вожд и учител на алфашпицкомандите. ще ги рита помещика, а крепостните ще пеят ябланииии и груууушииии.днес друго ново от Фармата за костенурки няма ли, падводниците успяха ли да изплуват
30
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
За Путин е най добре да смени лекуващия лекар. Иначе трябва да внимаваме защото може да направи някоя беля. И келфайда че после ще страда Руския народ.
29
4
 
17
 
! Отговори
200 преди 8 години
Чиста пропаганда. Почти всички руснаци са с Путин, както и половината свят.
28
6
 
4
 
! Отговори
я-я-а преди 8 години
Фалира Русия. Вижте, и прах за пране в Русия е извън закона!
27
2
 
8
 
! Отговори
колио преди 8 години
До одисейчо одисейчо тва псевдонима на елкалитие ти поне на една от глупостите които си писваш вярваш ли си сам защото като ти гледам минусите на коментарите няма как да си вярваш и ти но явно ти плащат по 50 рубли на - опа грешка на езика по долар.
26
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тия статийки дето ни ги пробутват стават една от друга все по-наивни и смешни. Нима никога до сега по света не е имало войни и не са променяни граници? Нима това няма да се случва и занапред? "Свободна пазарна демокрация с миролщбива средна класа"... вдействителност потребителско общество в угода на елитите.
25
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нищо не се е реформирало в Русия!Просто "държавните предприятия" са си пак "държавни"....ама с ЧАСТНИ УПРАВИТЕЛИ И МЕНИДЖМЪНТ...и пак с "държавни дотации"--като Газпром!...!Нещо като "дървено желязо" или "комунистически -капитализъм"!ТАЯ СИСТЕМА , НЯМА ДА ИЗДЪРЖИ ДЪЛГО ,БЕЗ ЗАПАДНИ ТЕХНОЛОГИИ И ИНВЕСТИЦИИ.ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА ВРЕМЕ.ТАКТИКАТА НА Р.РЕГЪН--БЕШЕ ПЕРФЕКТНА ПО ОТНОШЕНИЕ НА РУСИЯ!ТЯ ПРОСТО --ТРЯБВА ДА ПРОДЪЛЖИ!!!!!!!!!!!!!!!!
24
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 66И кое положително в Русия? Що така за нищо положително не се сещам. Ще е добре да посочиш и съответните положителни примери когато твърдиш някаква глупост.
23
6
 
4
 
! Отговори
цщц преди 8 години
В Русия се ускоряват процесите, водят се до колапс. Напоследък то ясно се вижда.
22
11
 
5
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
62 Кое и е реформираното , тя пак си е същата Империя на злото
21
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 57Това е върхът на лицемерието, изпращаш хиляди заблудени руснаци в Украйна да безчинстват и убиват, окупираш и анексираш десетки хиляди кв. километри украинска територия и в същото време говориш колко си загрижен за благото на украинците и Украйна. Това го може само един изпечен подлец и лицемер какъвто е Путин.
20
20
 
7
 
! Отговори
Rhapsody of fire преди 8 години
Путинска русия е пълен обществен ***. Не вярвам да съм доживея тази дива територия да се нормализира.
19
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 52Господин Маккейн преди 5 дни в Латвия заяви в техния парламент, че запада си имат работа не с президента на Русия а с един главорез и бандит.
18
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не кагебист, а православен еврейн, хаха ахахахаха!!!
17
10
 
6
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
45 Православен кагебист ти не си у ред
16
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Путин православен, хахахахаха! Колкото и наш Буда е православен, хахахахаха! ХАХАХАХАХА!