Путин опитва чрез заплахи да отмени санкциите на Европа

Но прийомите на Москва са несръчни и обречени на провал
13 юни 2016 20:24,
519
Путин опитва чрез заплахи да отмени санкциите на Европа
Снимка: Reuters

Главна цел на руската външна политика е да подкопае западната съпротива срещу руската агресия в Украйна. Но голяма част от тактическите прийоми на Москва са несръчни и обречени на провал. Не е изненадващо, че ЕС се готви за пореден път да удължи действието на санкциите, пишат Уилям Кортни и Майкъл Холцъл в сп. "Нюзуик".

Някои в Европа са притеснени от строгите санкции, наложени в отговор на руската агресия в Източна Украйна, особено тези по отношение на енергийния и финансовия сектор, които накърняват икономически интереси на страните, които са въвели тези санкции.

Но миналия месец в Япония лидерите на Групата на седемте (Г-7) - включително британският премиер Дейвид Камерън, френският президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и италианският премиер Матео Ренци - подкрепиха санкциите. Санкциите бяха "обвързани с пълното прилагане от Русия на споразуменията от Минск и зачитането на суверенитета на Украйна".

В търсене на облекчаване на западните санкции Кремъл води кампания на дезинформация и сплашване, целящи да разрушат връзките между Европа от Америка, както и между европейските страни.

Сега започнаха да се появяват тревожни сигнали, че подкрепата за облекчаване на санкциите расте, например от страна на германските социалдемократи и френския Сенат, който в сряда прие необвързваща резолюция, призоваваща за "постепенна и частична" отмяна на санкциите. Освен това от Унгария идват мрачни слухове, че дясното правителство на страната може да опита да блокира консенсуса за продължаване на санкциите на тазмесечната среща на върха на ЕС. Като цяло обаче действията на Русия са отслабени от вътрешни противоречия.

Къде греши Москва? Като приема европейците за слаби, безпринципни и наивни, Кремъл ги гневи и плаши с войната си в Украйна и свързаната с нея пропаганда. Подобна грешка, допусната от Москва в началото на 80-те години, й попречи да постигне главната си външнополитическа цел - да убеди НАТО да не разполага ядрените си ракети със среден обсег в Европа като противотежест на аналогичните съветски ракети СС-20.

Както е отбелязал Марк Твен: "Историята не се повтаря, само често пъти се римува." Как се "римува" политиката на Москва по отношение на ракетите през 80-те с тази по отношение на Украйна днес?

- През 80-те години съветските пропагандисти се надяваха да отслабят ангажимента на Великобритания и Западна Германия към разполагането на натовските ядрени ракети със среден обсег, като критикуваха британския премиер Маргарет Тачър и западногерманския канцлер Хелмут Кол. Днес руските пропагандисти подкрепят излизането на Обединеното кралство от ЕС (Брезкит), а във Франция подкрепят популисткия водач Марин льо Пен, която е в опозиция на Оланд.

- През 80-те години съветската война в Афганистан и подкрепата за военното положение в Полша подкопаха усилията на Москва да се хареса на Запада, за да се откаже от плана си за разполагане на ракетите. Сега опитите на Русия да отслаби западните санкции е подкопаван от подкрепата й за нееднократните нарушения на примирието в Източна Украйна, за което се призовава в споразумението от Минск, както и от тактиката на военно сплашване в Прибалтика.

- И тогава, и сега роля изигра свалянето на пътнически самолети. През 1983 г., два месеца преди разполагането на ракетите на НАТО, съветските военни свалиха самолет на Корейските авиолинии, в резултат на което загинаха 269 души. През 2014 г. руски военни или техни подставеници свалиха над територията на Украйна самолет на Малайзийските авиолинии, като причиниха смъртта на 298 души. И в двата случая Москва не показа никакво разкаяние, с което втвърди отношението на Запада към нея.

- През ноември 1981 г. президентът Роналд Рейгън предложи прекратяване на програмата за разполагане на ракети в Европа в рамките на т. нар. "двувекторна политика" - предполагаща разполагане на ракетите едновременно с воденето на преговори за премахване на нуждата от тях. НАТО все пак ги разположи в края на 1983 г., но четири години по-късно бе сключен договор, включващ нулевия вариант. Днес двувекторната политика на НАТО предполага пълно изпълнение на условията на Минските договорености с едновременно засилване на помощта за Украйна в областта на сигурността и икономиката, и укрепване на военните способности на алианса в Централна Европа и Скандинавско-балтийския регион - неотдавна министрите на външните работи на Финландия и Швеция за пръв път участваха в заседания на НАТО.

- По онова време плодотворните преговори за ядрените сили със среден обсег бяха важни за запазване единството на НАТО по въпроса за разполагане на ракетните системи. Днес настояването на Запада за пълно изпълнение на всички условия от минските споразумения - при всичките им недостатъци - е от жизненоважно значение за запазването на европейската подкрепа за санкциите.

В началото на 80-те единството на Запада бе поставено под заплаха заради различията около трансфера на технологии към СССР за построяването на голям газопровод, който трябваше да свърже Сибир и Европа, както и от плана на Рейгън за футуристична инициатива за разработване на защита срещу балистични ракети с голям обсег, която щеше да наруши Съветско-американския договор за ограничаване на системите за противоракетна отбрана от 1972 година. Днес на Запад няма вътрешни различия от такава величина, което прави за Кремъл по-трудно да разруши консенсуса.

Тези фактори, взети заедно, пречат на Москва да реализира своята цел - да отслаби съпротивата на Запада срещу руската агресия в Украйна. Пропагандата и заблудите на телевизионните канали "Русия днес" и "Спутник" изглежда не са особено ефективни. Но въпреки това, засиленият натиск от страна на леви и националисти в Европа може да сломи подкрепата за санкциите. Западът трябва да положи максимални усилия да задържи единната позиция по този въпрос.

Най вероятно широката общественост може да бъде убедена в необходимостта от подкрепа за удължаване на санкциите. В средата на май руският изпълнител на популярния песенен конкурс Евровизия и фаворит за спечелването му загуби от украинската певица. Руснаците се оплакаха, че в гласуването си другите европейски страни са политизирали конкурса. Напълно възможно е в този случай да не става дума за руска параноя. Никой не обича агресорите.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


519
Още по темата: ЕвропаПутинсанкции
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
267
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тъкмо и аз това да напиша. През последните години западните журналисти си изкараха хляба с Путин. По цял ден Путин това, Путин онова. Вече наистина вярвам че е супермен. Ако не беше Путин, какво ли щяха да пишат.
266
3
 
7
 
! Отговори
РЕАЛНО преди 7 години
Абе вие този Путин го направихте БОГ бе-можещ всичко на този свят...НЕ ви ли се струва че вече масово хората не ви вярват?...Просто защото качеството на пропагандата е уникално ниско и долнопробно...Скоро ще пишете,че Путин е виновен и за метеоритите падащи от небето....
265
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
433 - Пък и като им гледам модерните руски жилищни комплекси от затворен тип по черноморието НИ, чудя се така ли изглеждат и нашите във Флорида.
264
4
 
6
 
! Отговори
Кики преди 7 години
Санкциите срещу Русия им действат така, както все едно да накараш работодател да ти вдигне заплатата.
263
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
БРАВО 424. ЕЙ ТОВА Е. ШУТ ЗА ПУТИН, ШУТ ЗА ОБАМА. СТИГА СЛУГУВАНЕ И НА ДВАМАТА.ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ.
262
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Добре, че въведоха санкции срещу Русия, та да си купим и ние някои качествени стоки, явно предназначени за руския пазар, а сега са ги наблъскали по нашите магазини с етикетчета на руски език. И се чудя толкова да са "мизерни" тези руснаци, пък, я виж ти, какви вкусотии ядат.
261
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
427 - Ами месото от Аржентина и Чили там се разтоварва.Радост за техните производители.
260
1
 
2
 
! Отговори
До 424 преди 7 години
По принцип сте права. Те обаче от своя страна не спират да ни облъчват със статиите и коментарите си. Аз като гледам телевизия, после чета във Wiki за тези които се изказват. Много е поучително и силно препоръчвам!
259
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Проверихме - БНБ от 1881 до 2016 г. никога не е имала толкова злато. Най-голямото количество е била 4.8 т.
258
1
 
2
 
! Отговори
ВВ преди 7 години
АКО ВИ Е ЖАЛ ВЗЕМЕТЕ ГИ ТУК
257
6
 
3
 
! Отговори
Ани преди 7 години
За Русия не ми е жал. Просто за съжаление нашите братя Българи от Башкирия и Татарстан трябва да понесат санкциите защото са заклещени в континента. Време е да се отвори северния път за да могат да дишат свободно. След това може и да се разпадне гадната федерация.
256
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Статията е русофобска има претенциите да настройва срещу Русия. Обижда читателя като го заблуждава."=====Имах по-добро мнение за автора на статията. Жалко.
255
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
417 - В ДЕТСКИТЕ НИ ГРАДИНИ АКТИВИСТКИ НА ГЕРБ ХРАНЯТ ДЕЦАТА С ВАФЛИ "БОЙКО БОРИСОВ" с ненагледния му образ на опаковката.Това не е ли гнусно. Да им казват "Хапни си вафличка от чичко Бойко"
254
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ХАЙДЕ ДА СИ ОБИЧАМЕ БЪЛГАРИЯ- А МЕ БОЛИ ФАРА ЗА УПРАВНИЦИТЕ НА РУСИЯ- РУСКИЯТ НАРОД Е БРАТСКИ, УПРАВЛЕНИЕТО ИМ СИ ГО ИЗБИРАТ ТЕ- ДАЛИ Е ДОБРО- СИГУРНО, ДАЛИ МЕ ИНТЕРЕСУВА- НЕ- ЗАЩО- ЗАЩОТО ТОВА НЕ Е МОЯ РАБОТА. ТОЧНО ТОЛКОВА МЕ ИНТЕРЕСУВА ПРЕЗИДЕНТА НА ТУРЦИЯ, АЛБАНИЯ, МАКЕДОНИЯ, ГЪРЦИЯ- ДОРИ НЕ ИМ ЗНАМ ИМЕНАТА- ДАЛИ СЪМ ПРОСТА, СИГУРНО, ДАЛИ ТРЯБВА НЯКОЙ ДА НАЛАГА ВЛИЯНИЕТО НА ГРЪЦКИ ИНТЕРЕСИ ИЛИ ТУРСКИ ИЛИ АЛБАНСКИ В БГ- АМИ НЕ - СЪБУЖДА ОТВРАЩЕНИЕ.
253
2
 
4
 
! Отговори
до 397,400,402 преди 7 години
Русия изгради модерен пристанищен комплекс не само във Виборг, но и в Усть Луга, на южния бряг на Финския залив. Не само Рига остана без "кислород", но и цяла Прибалтика.
252
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе санкцийте са добро нещо, ама горките поляци нагъват ябаълки, зеле и картофи и водят люти битки с френските фермери къде да си дянат месото. А над всички лети американският орел с трансатлантическото споразумение под крилото и дебне над кого от тях да се спусне.
251
6
 
11
 
! Отговори
Иван преди 7 години
Изнесеното с статията не е съвсем коректно. Има негативни за Русия твърдения които всъщност са предположения. Премълчаването на пълната фактология е полулъжа, тоест лъжа. Статията е русофобска има претенциите да настройва срещу Русия. Обижда читателя като го заблуждава.
250
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
КОЛКО Е ЗЛАТОТО НА САЩ НЕ Е МНОГО ЯСНО, НО ЯСНО Е, ЧЕ ОТ 50 ГОДИНИ ДОЛАРЪТ НЯМА ЗЛАТНО ПОКРИТИЕ. АКО НЯКОЛКО ГОЛЕМИ ИКОНОМИКИ ГО ОТКАЖАТ КАТО ПЛАТЕЖНО СРЕДСТВО ЩЕ СТАНЕ ИНТЕРЕСНО. МОЖЕ БИ ЩЕ ЗАПОЧНЕ ПРОИЗВОДСТВО НА ТАПЕТИ.КИТАЙ КУПИ ПРИСТАНИЩЕТО В ПИРЕЯ СРЕЩУ ДОЛАРИ, СЕГА И СОЛУНСКОТО ЩЕ ПОЕМЕ ПО СЪЩИЯ ПЪТ. ВЪОБЩЕ - ПЛАСИРАТ СИ КНИЖНИТЕ ДОЛАРИ СРЕЩУ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ.
249
1
 
3
 
! Отговори
Отвратен преди 7 години
До анонимен 410 Ей гнусен, многократно пишеш по форумите " Това го знаят и децата".Що за *** душичка си да намесваш децата в политиката. Те знаят : Зайченцето бяло, цял ден си играло.......
248
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
399, ДА ТАКА Е РУСКАТА РУБЛА Е НОМЕР ЕДНО ОТ ПРЕДИ 2 ГОДИНИ- ТЯ Е ЗЛАТНА, А РУСКИТЕ РАБОТНИЦИ ПОЛУЧАВАТ НАЙ ВИСОКАТА МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА, НАЙ ВИСОКИЯТ СРЕДЕН ДОХОД, НАЙ ЕВТИНИТЕ ЖИЛИЩА И ЗАТОВА ПОЧИВАТ НА БЪЛГАРСКОТО ЧЕРНОМОРИЕ, ЗАТОВА СИ КУПУВАТ ЖИЛИЩА ТУК- А РЕКЛАМАТА НА РУСКИ САЙТОВЕ ЗА ИМОТИ- "НЕ СЕ ТЪРСИ ПРОИЗХОД НА ПАРИ"ЗАТОВА ОБИЧАТ ТАТКО ПУТИН- ЗАЩОТО ИМА СОЦИАЛНА СПРАВЕДЛИВОСТ И ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА- ЗАТОВА ВСИЧКИ ПРИШЪЛЦИ С ЛОДКИ, КОЛЕЛЕТА, РАКЕТИ, САМОЛЕТИ СА В ТАЯ ПОСОКА- КЪМ РУСИЯ