Светска или ислямска? Ердоган срещу идеите на Ататюрк

В културно отношение Турция е само повърхностно модерна държава
18 апр 2017 12:15, Елка Василева
219
Светска или ислямска? Ердоган срещу идеите на Ататюрк
Снимка: архив, Reuters

Чрез президентската система, към която се стреми, Ердоган иска да промени политическата система в Турция. Обвързвайки я с ислямските традиции обаче, той загърбва идеите на основателя на републиката Кемал Ататюрк, пише Дойче веле.

Молбата на халифа била скромна - по време на петъчната молитва да носи тюрбан в стила на султан Мехмед Втори от 15 век. И искал да знае дали новоизбраният президент имал нещо против. А той отвърнал безцеремонно: "По-добре е халифът да носи редингот, както е прието за държавните мъже." А по-късно добавил, че самият той смятал халифата за "пълна глупост".

Тази история, описана от историка Сюкрю Ханиоглу в биографията на първия президент на турската република Мустафа Кемал, е симптоматична за решителния и безцеремонен начин, по който подхождал Ататюрк към религиозните и политически традиции на току-що разпадналата се Османска империя.

Също толкова безцеремонно той постъпил и по отношение на имама, който дотогава отговарял за турското Национално събрание - премахнал ненужния пост. "Нямаме никаква нужда от молитви", отсякъл Ататюрк. По този повод Ханиоглу пише, че за Кемал Ататюрк съществувала само една религия - религията на светската република.

Оспорвани реформи

Големи части от турското население се отнасяли с резерви към реформите на Ататюрк. Образованият градски елит ги одобрявал, но дълбоко свързаното с традициите мнозинство не искало и да чуе за тях. Повечето турци се съпротивлявали срещу въвеждането на Григорианския календар, на лаицизма като основен принцип на републиката, срещу замяната на феса с европейския цилиндър, срещу смяната на арабската с латинската азбука, както и на въвеждането на избирателното право за жените през 1934 година.

Мустафа Кемал, наречен Ататюрк (баща на турците), влиза в историята на турската република като неин модернизатор и до днес е смятан за неин най-значим представител. Историкът Ханиоглу пише, че в действителност Кемал Ататюрк и съмишлениците му са подценили реалностите в турското общество.

"Ръководството на младата република подцени най-осъдително съпротивителната сила на социалните пластове в едно мюсюлманско общество".

В края на 19-и и началото на 20-и век турското ръководство и много европейски интелектуалци били убедени, че скоро религията ще остане само блед спомен от далечното минало, добавя турският историк.

Опонентът

Сегашният турски президент иска да въведе президентска система. Географът от Центъра за турски и интеграционни проучвания в Есен Канер Авер предполага, че Ердоган иска да влезе в историята като най-важния държавен глава след Ататюрк. Има и още нещо, твърди Авер. "Ердоган се стреми към абсолютната власт. И затова му трябва тази конституционна реформа. Само така може да подкове конституционно президентската си система", казва той.

Към това се прибавя и фактът, че през 2023 година се навършват 100 години от основаването на републиката. "Тогава Ердоган иска да се покаже като могъщия управник, който е извадил Турция от сегашната кризисна вътрешно- и външнополитическа ситуация и я е повел към бъдещето", твърди Канер Авер.

За да получи достатъчна подкрепа за конституционната реформа, Ердоган разчиташе именно на това мнозинство от турците, което от над 100 години е против реформите на Кемал Ататюрк.

Освен това Ердоган води и една решителна политика на символите: той разпореди да бъде издигната голяма джамия на хълм над Босфора, повиши данъците върху алкохола и забрани продажбата му в близост до джамиите. Ердоган наложи волята си и спрямо жените, на които отново е позволено да носят забрадки в обществените учреждения, например в университетите.

Референдум и за културната идентичност

В идеологическо отношение, казва Канер Авер, Ердоган произхожда от национално-консервативната религиозна среда. "И ако постигне целите си, в държавния апарат ще бъдат въведени съответните елементи на тази среда", казва той.

Авер обаче не вярва, че Турция ще стане наистина ислямска република. "Във всеки случай доминацията на национално-консервативните ислямисти в структурите, вероятно и в законодателството, обществения живот и академичните среди ще се усеща по-силно, отколкото днес", посочва той.

Ердоган иска да въведе нов политически ред в страната. За целта той използва и културни средства, чрез които се определя и като идеологически противник на Кемал Ататюрк. В културно отношение Турция е само повърхностно модерна държава, твърди Авер. "Ердоган използва скритите консервативни енергии в обществото", казва той и смята, че затова и гласуването за президентска система е същевременно и гласуване за културната идентичност на Турция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като си роден след 90та година какво коментираш изобщо Социализма ? Та, ти имаш още жълто около устата, тръгнал да ми коментира Социализма. Натрупай малко жизнен опит, поживей при капитализма и тогава ми говори. При Социализма нямаше хора да ровят по контейнерите за огризка за храна. А, сега е пълно с умиращи от глад хора...
89
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При соца около 98% от населението живееше добре. Пак имаше политическа вършхука като сега, но тя не беше повече от 200-300 човека.Сега бюрократичната машина наброява около 10-12% (това са слугите на държавна хранилка, лакеите на Бойко Борисов и ГЕРБ), те са които ходят на почивки в чужбина, те са които вземат над 2000 лв заплата.Основната маса от българите блъскат по 12 часа на ден за по 600-700лв месечно и са превърнати в роби на Западни компании.Това е тъжната истина, дори да не ви харесва.
88
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До *** да 85Абе цъ*рвул тп - в Северна Корея нямат проблеми с плъхове - изяли са ги от глад!А ти си тп като антична брадва!Да, и произвеждат ракети, спътници, ядрени реактори, автомобили, дори таблети и смартфон каквито и да са но са техна марка, а в членката на ЕС и НАТО България нищо не произвеждат освен черноработници и труженички за богатия Запад.
87
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И ти оцеляваш физически, като пишеш за жълти стотинки по форуми?
86
2
 
7
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 7 години
До БЪЛГАРСКИЙМомче, като си роден през 1990-та година не говори за годините преди това. Просто не си запознат и не говориш истината.
85
4
 
4
 
! Отговори
Сервантес преди 7 години
При диктатурата няма тоалетна хартия и банани и хората не могата да пътуват на запад, а при демокрацията има тоалетна хартия и банани и хората са свободни и могат да пътуват на запад. "Свободата Санчо, е най-висшето блако което Бог е дал на човека"
84
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво да говорим? Ако не ти харесва, светът е пред теб.
83
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При Социализма изнасяхе машини за Япония, построихме АЕЦ, десетки язовири и заводи, България имаше производство. Западняците дойдоха и от страх случайно, да не им станем конкуренция унищожиха всичко и ни превърнаха в Африканска държава. Българите изпаднаха в беда, без поминък и се пръснаха по всички посоки на света, за да станат слуги на западняците, за да не пукнат от глад. Чистят нужници, бършат изцапани дупета на пенсионери... Срамна работа няма, важното е да оцелееш чисто физически.
82
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Демокрацията е като грамофонна плоча. Едно време така ставаше, казваш на момата, че един приятел ти е дал ключа от таванчето и искаш да я заведеш да слушате плочи и момата се качва на таванчето и слушате музика. Така българската мома я заведоха на едно таванче да слуша новата плоча на демокрацията и вече 27 години яко бийт музика на таванчето!
81
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гласувалите в Турция ЗА, са същия типаж като родните ни фенове на бай Тошо. Смятайте вече почти 28 години след краха на диктатора, мнозина "българи" твърдят, че фекалийте му са амброзия.
80
0
 
8
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 7 години
Сега сме 5 милиона тук и още 2 милиона навън, които никога няма да се върнат да живеят отново в България.При последното преброяване на населението ГЕРБ извършиха грандиозна измама като плащаха на преброителите за преброен човек.За да вземат някой лев повече, те пък от своя страна пишеха живи и умрели в списъците. Записаха и мой роднина, който от 25 години не живее в България и не си е идвал.Да не говорим, че от тези 5 милиона тук вече 3 милиона са НЕбългари !
79
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Самая могучая е наистина уникална. Още преди 3 години троловете се доказаха като неефективни, те тепърва ги откриват.След десетина години може би ще открият, че битовата химия не е добра за здравето, ако се пие.
78
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименСинът на Нинова учи в САЩ защото е отличник и има стипендия от Бъркли, държавата не плаща нито стотинка за него. А щерката на Боросов която едва успя да завърши гимназия и нито може да учи нито работи нещо с какви пари живее в САЩ? Борисов с парите от заплатата ли я издържа там, или?
77
2
 
3
 
! Отговори
k преди 7 години
До АнонименС други думи:ако впрегнеш това,което ти е между ушите и изкарваш повече от 3000 лв./месец,сега ще живееш МНОГО по-добре,отколкото тогава.Повярвай,възможно е-там е разликата,във възможността да се реализираш и без да си партиец.Ако си от тези,на които им "дават"заплата не ти е строят виновен за мрънкането...
76
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Умнико, през 1988 година взимах 840 лв, сега вземам 720 лв.Какво повече да говорим. Вярно че не всички взимаха колкото мен, бях н-к цех в ЗТМ-Радомир, но поне при нас нямаше заплата под 450 лв.Произвеждахме машини, които се продавах в тогавашната Западна Германия и Япония. Сега произвеждаме амблажни кутии и опаковки за Англия и Холандия.
75
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При бай Тошо живяхме 100 пъти по-добре. Бензинът ми беше 20 стотинки, сметките ми бяха 20 лв през зимата с ток, парно и вода, всичко. Всички имаха работа, сега при "Демокрацията" пенсионерите ровят по контейнерите за огризки, България е на първо място по смъртност в света. Държавата се напълни с бежанци, от 10 милиона станахме 5 милиона, от които 3 милиона българиа, а другото са шведи.
74
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До *** до 73В Северна Корея пенсионерите не роват в кофите с отпадъци за огризки от храна!
73
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Че аз съм бил в САЩ. Синът на Корнелия даже учи там. Явно това, че трябва да държи едно интервю в посолството не го е спряло.
72
2
 
6
 
! Отговори
Демократ преди 7 години
При демокрацията Гошка си плати данъците в Испания и сега си има 54 милиона евро кеш и си пее! Кога при комунизма и Тодор Живков щеше да се случи това?
71
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сега сме 7 милиона тук. 2 милиона са навън.Значи пак сме си 9 милиона, просто не сме на едно място :)