Трагедията на рохингите се превръща в глобална криза

От ООН нарекоха случващото се етническо прочистване
14 сеп 2017 21:50, Елка Василева
57
Трагедията на рохингите се превръща в глобална криза
Снимка: Reuters

Фактическият лидер на Мианма Аун Сан Су Чжи неотдавна отмени планираното си за участие следващата седмица в сесията на Общото събрание на ООН. Обикновено световните лидери не пропускат нито една възможност да привлекат вниманието в Ню Йорк, но известната носителка на Нобеловата награда от Мианма очевидно има по-неотложна работа.

Говорител на правителството заяви, че присъствието й е необходимо в Мианма поради безредиците. Около 379 000 членове на малцинството рохингите избягаха през границата с Бангладеш от края на миналия месец. Освен това говорителят заяви, че властите са били предупредени за възможни терористични нападения, пише "Вашингтон пост".

Всичко това може и да е вярно. Но има и по-вероятна причина за решението на Аун Сан Су Чжи да остане в родната си страна: засилващата се буря на глобално възмущение от отношението към рохингите, които бяха изправени пред нещо, което високопоставен представител на ООН неотдавна окачестви като "етническо прочистване".

Армейски части нападнаха селища на рохингите, често придружени от склонни към насилие членове на доброволчески организации, в отговор на нападенията срещу полицейски постове от страна на група бунтовници рохинги, които миналия месец убиха 12 души.

Още по темата

Стотици рохинги, повечето от които са мюсюлмани, загинаха при предприетите ответни мерки и десетки техни селища бяха изгорени от нападателите, принадлежащи предимно към будисткото мнозинство в Мианма.

Преди две години, когато Националната лига за демокрация на Аун Сан Су Чжи спечели убедителна победа на първите свободни и честни избори в Мианма от десетилетия, много от поддръжниците й в страната и в чужбина приветстваха случващата се рядко победа на свободата в епоха, в която диктаторите изглеждат във възход.

Но след това международният й престиж изглежда се срина - предимно поради факта, че тя не защити рохингите. На 6 септември тя влезе в заглавията по света, като обвини за кризата фалшиви новини, написани от "терористи".

През последните няколко дни бездействието й беше подложено на критика от носителите на Нобелова награда Мухамад Юнус, Дезмънд Туту, Малала Юсуфзаи. Дори папа Франциск подкрепи каузата на рохингите.

Приятно е да видим как световноизвестни хуманитарни дейци дават глас на отдавна страдала група. Но нарастващият международен скандал има и по-застрашително измерение. Това е предизвиканото вълнение сред мюсюлманите по света, които виждат как хора, изповядващи тяхната религия, стават най-новите жертви на глобален сблъсък на цивилизациите.

Рохингите отдавна са подложени на преследвания в Мианма, където през 1982 г. със закон им беше отказано гражданство, а система на фактически апартейд ограничава придвижването им. Националисти в Мианма твърдят, че рохингите са нелегални имигранти от Бангладеш, макар че много от тях живеят в страната от поколения.

През последните две седмици мъчителното им изселване превърна това, което някога беше тлеещ скандал за човешките права, в международно известна кауза. Протестиращи, много от тях мюсюлмани, излязоха на улиците в Малайзия, Канада, Израел, Афганистан, Пакистан, Бангладеш, Австралия и на Филипините, за да поискат справедливост за рохингите.

Участниците в протестите в индонезийската столица Джакарта изгориха снимки на Аун Сан Су Чжи и хвърлиха запалителна бомба по посолството на Мианма. Десетки други протестиращи бяха арестувани от руската полиция през уикенда, когато се събраха за протест в центъра на Санкт Петербург.

Кризата вече наля ново масло в пламъците на различни религиозни сблъсъци по света. Тя вече причинява усложнения в Индия, където хиндуистките националисти призовават премиера Нарендра Моди да прогони бежанците рохинги. Моди всъщност е един от малкото световни лидери, подкрепящи политиката на Мианма относно рохингите, позиция, която вероятно ще разгневи мюсюлманското население в собствената му страна.

В същото време Малайзия и Индонезия, които са населени предимно с мюсюлмани, се отчайват все повече от жестокото отношение на Мианма към изповядващото исляма малцинство.

Зараждащият се бунт на рохингите, свързан със Саудитска Арабия и с Пакистан, добавя изключително експлозивен елемент в регионалната смесица. Ал Кайда направи изявление, в което призовава мюсюлманите по цял свят да окажат "военна подкрепа" на рохингите.

И, както често се е случвало в миналото, авторитарни лидери от целия ислямски свят са склонни да се възползват от възможностите, които им предоставя емоционалната картина на страдащи мюсюлмани.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изпрати външния си министър и съпругата си да занесат помощи на бежанците рохинги в Бангладеш - удобно разсейване от продължаващите му авторитарни мерки в родината.

Иранците осъдиха изпитанията, пред които са изправени рохингите, като ги нарекоха израелски заговор. Саудитска Арабия отправи остри критики към Мианма, като - напълно предвидимо - не спомена за лошото отношение към бежанците рохинги на собствената си територия.

И, може би най-странният пример, лидерът на руската Чеченска република Рамзан Кадиров неотдавна събра десетки хиляди в подкрепа на каузата на рохингите в столицата на региона (макар че руските медии като цяло не обърнаха внимание на събитието). Наблюдатели отбелязаха, че Кадиров се стреми да подобри глобалната си репутация като мюсюлмански лидер.

Това, което е ясно, е, че политиката на Мианма към уязвимото мюсюлманско малцинство получава отклик далеч отвъд собствените й граници. От известно време насам трагедията на рохингите е петно върху трудния демократичен преход в Мианма. Но сега тя започва да трови глобалната политика до степен, която едва започваме да разбираме.

Международната общност трябва да вземе мерки, преди да стане прекалено късно.
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още по темата: Мианмарохинги
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
3
 
11
 
! Отговори
Хм преди 6 години
До Анонимендо 24 Освен християни има и атеисти,които не си падат по еврейските номера!Впрочем,атеист не значи комунист,както се опитват да го представят!Комунистите също са вярващи в нещо-Маркс,Ленин,Сталин и прочее!В 21-ви век би трябвало да вярваме най-вече на себе си!
15
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Биете се в гърдите, че сте християни и мюсюлмани преразказвайки една еврейска епопея, след което се избивате един друг.Би било смешно, ако не беше трагично.
14
3
 
40
 
! Отговори
Истината преди 6 години
Всъщност става въпрос за ислямска експанзия и иначе кротките будисти нямат друг вариант освен да отвърнат със сила!Естествено,на апологетите на ислямското нашествие не им остава нищо друго,освен да обявят,че там има геноцид!
13
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Христос, приятели мои, е евреин.Ама толкова ли сте наивни, наистина?
12
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За гои, сме гои.Талмудът и неговите последователи имат пръст в създаването и на християнството като бич за Римската империя, и на Исляма за да довърши заробването на съзнанието на народите от Средиземноморската цивилизация с историята за Авраам като в същото време им пречи да се обединят и да са единни.Тук съм съгласна с будиста-добре е да има повече будисти.
11
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ООН е твърде лицемерна организация за да се съобразявам с мнението и.
10
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
даже будистите не са ги изтърпяли, но Ердоган отправи остри критики към Израел по навик, отвори сърцето си загрижено и обеща да прибере бунтовниците, за да ги прати на Меркел. а каква е предисторията на тамошния възродителен процес - спящите клетки са обрали някой преминаващ монах? каква е отсрещната версия за патакламата
9
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Муш-пульо Само да ти кажа, че в Сирия и Ирак 99 % от убитите от ислямистките терористи са мюсюлмани... Трябва да се поинтересуваш как сирийската армия, в която 90% са мюсюлмани, се бори срещу, спонсорираните от запада и САЩ, ИДИЛ и АлКайда когато нападаха местното християнско население....както и как стотици хиляди християни от Ирак са подслонени в Сирия след падането на режима на Саддам Хюсеин....
8
2
 
29
 
! Отговори
Муш-пульо преди 6 години
Ами тия смирени мюсюлмани като доскоро разрушаваха християнски градове и караха християните да им плащат данъци!!!Представете си че нещата бяха обратното будистите са в Сирия пот контрола на ИСИСКолко глави щяха да падат на ден колко мозъци щяха да бъдат пръснати?Да се замислят мюсулманите толерантни ли са и как се чувстват сега? Така се чувствам аз когато гледам клипове как убиват хора в Сирия и Ирак заради това че са различни.
7
5
 
11
 
! Отговори
алоооооу преди 6 години
Къде е тази държава Мианма???
6
1
 
37
 
! Отговори
наблюдател преди 6 години
Де да беше реагирал така света и на геноцида над християните в Близкия Изток. И в Европа започва геноцид над християните с тези постоянни атентати. Трябва да се дава отпор на радикалните ислямисти, но уви често на тях се гледа като на страдащи и онеправдани.
5
3
 
31
 
! Отговори
Българина преди 6 години
Жената е съобразителна и патриотка. Мианмар я чака светло бъдеще, там си заслужава да инвестираш. Не я интересува сорош морош цру мит и не ес и друг да си е е гъ за. Действа о време не като тук. Трябва ни жена мин председател. И все пак 80 процента са будисти, които хич не ги трая ***, като в япония. Бъдещето е на азия християните се потурчват сами
4
23
 
5
 
! Отговори
ааааа преди 6 години
нека да осъдим, такива актове, независимо от етнос, раса и т.н.
3
2
 
16
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
всеки да си знае мястото едните будисти другите мюсюлмани все ще се намеринякои да ги подстрекава затова в бангладеш
2
11
 
37
 
! Отговори
будист преди 6 години
Подкрепям избиването на рохингите!Мюсюлманите са пратеници на демонът Мара и ще се пържат в Авичи нарака!Мюсюлманите са избивали много будисти и сега това им се връща. КАРМА!
1
9
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тумора ислям трябва да се реже бързо и дълбоко.