Казахстан зарязва кирилицата, прави завой на запад

Въвежда се азбука, която ще е съвместима с английския
9 ное 2017 22:38, Елка Василева
210
Казахстан зарязва кирилицата, прави завой на запад
Снимка: Reuters

Казахстан се отказва от въведената по съветско време кирилица като официална азбука за своя тюркски национален език, предприемайки опит за глобализация под егидата на държавата, който със сигурност ще намали руското влияние в средноазиатската страна, пише ДПА.

"Не би следвало Русия да диктува на своите някогашни колониални субекти от времената на Руската империя (и бившите съюзни републики в състава на СССР) как да говорят или каква азбука да използват за националния си език", каза преподавателят по тюркология в престижния университет "Назарбаев" в Астана Ули Шамилоглу.

Университетът, който вече почти три десетилетия носи името на лидера на бившата съветска република Нурсултан Назарбаев, е основан през 2010 г. и в него се преподава основно на английски.

Замяната използваната в Казахстан на официално равнище азбука с такава, която да е съвместима с английския, представлява пример за завоя на страната към Запад при оформянето на своята идентичност.

"Кирилицата и руският език създадоха трудности за казахския да се утвърди като силен официален език. Това е проблем за бъдещето на Казахстан като национална държава", каза Шамилоглу в коментар по имейла.

Сходни промени е имало и в няколко други тюркоезични страни. През 20-те години на миналия век век Турция преминава от арабската писменост към латиницата.

По онова време Турция "до голяма степен изостава от съвременния свят по отношение на развитието си във всички аспекти на живота", каза Севги Йозел от Турската езикова асоциация.

"Преходът към латиницата проправя пътя за Турция да се приобщи към останалата част от света културно, социално и икономически, а също и в технологичен аспект", заяви тя също по имейла.

Съветският съюз, "безпокоейки се, че латиницата ще обедини тюркските народи, налага кирилицата на тюркоезичното население под своя власт", заяви Гюлден Сагол Юксекая, експерт по тюркски езици в Мармарския университет в Турция.

Казахите закъсняват с преминаването към латиницата в сравнение с останалите тюркски народи от постсъветското пространство като Азербайджан, Туркменистан и Узбекистан, посочи тя.

След разпадането на Съветския съюз Казахстан поддържа тесни отношения със съседна Русия, с която имат обща почти 7000-километрова граница.

Руснаците са най-голямото етническо малцинство в Казахстан, а руският наред с казахския има статут на официален език, закрепен от конституцията. "Тук руският език все още има силни позиции и затова ще продължи да се преподава в училищата и занапред", заяви Шамилоглу.

Миналата седмица руският посланик в Казахстан Михаил Бочарников заяви, че Русия уважава суверенното право на Казахстан да смени азбуката си, при условие че руският език запази официалния си статут.

В изявление, цитирано от казахстанските държавни медии, той посочи още, че в Казахстан продължава да има силно търсене на преподаватели по руски език и затова Русия е готова да окаже съдействие.

Новата казахска азбука, утвърдена с указ на Назарбаев от миналия месец, предизвика известни спорове от естетическа гледна точка. Всички нейни букви могат спокойно да бъдат изписани на англоезична клавиатура, само че изписаното може да се окаже трудно за прочитане.

Някои от писмените символи са с апостроф, за да предават мекост. Например буквата "s", когато е с апостроф (s'), трябва да се прочете като "ш". "С" (латиница) с апостроф трябва да се прочете като "ч".

Опасенията са, че думи с поредица от подобни букви с апостроф може да изглеждат тромаво. Държавата създаде специална комисия, която да направи оценка на азбуката, преди тя постепенно да бъде въведена във всички официални сфери до 2025 г.

Естетиката обаче изглежда не е главната причина за избора на латиницата. Смяната на азбуката от Казахстан е "символно действие", заяви Максим Кронгауз, професор по езикознание и преподавател в руското Висше училище по икономика.

Промяната, "символизираща уеднаквяване с глобалната латинска азбука, на първо място е от културен характер", каза той, "но вследствие на това и от политически".

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
4
 
38
 
! Отговори
българина преди 6 години
На кирилицата може да се изпише всяка дума на всеки език. На латиница половината думи се пишат така пък се произнасят иначе просто защото умните западняци не могат дори азбуката да си измислят но с претенции да са по...
28
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонименгастърбайтер, шльокай на шведски!
27
1
 
2
 
! Отговори
Ъъъ преди 6 години
Кронгаус... тоя ми е ясен.
26
24
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Турция е много по-цивилизована страна от мизерната оскотяла България.
25
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те и в Албания пишат на латиница, пък виж калко са се развили! Азбуката ни е перфектна, тия в парламента са за тррепане!
24
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Всеки трети българин не може да се лекува. 24% от населението са без лекарска или фелдшерска помощ а хората по селата не ходят на лекар и не си купуват лекарства.
23
8
 
8
 
! Отговори
българина до 21 преди 6 години
Разликата е никаква. Турция се ислямизира ако ще и на китайски да пишат. Докато мюсюлманите не станат будисти никоя азбука няма да ги изправи от пода на джамията
22
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонименкато се откажат арменците, гърците и някои други от азбуката си, ще си помислим и ние, а в Османската империя се пишело на арабски, така е наредил Пророкът за мюслиманите.Ататюрк като търсел азбука за турците в новата светска държава, първо се спрял на кирилицата - има си всички необходими букви за всеки звук, после папата го прикоткал да шльока.
21
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 16 Повечето държави по света ,които ползват латиница,едва дали можем да наречем цивилизовани.Пример:Държавите от Африка и Латинска Америка,а и не малко азиатски държави. Гърция ,Армения,Грузия са древни държави със своя писменост ,но не са решили да преминават на латиница и със сигурност ,ако го направят ,ще загубят уважението си от цивилизованият свят.
20
11
 
18
 
! Отговори
Българина преди 6 години
Американците съсипват всяйа държава културно стига да се съгласят доброволно. Ще се мъчат да пишат на латиница но само да не е на кирилица. Простите държави нямат край
19
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За съжаление казахстанците, а преди тях румънците, молдовците, азерите и т.н. свързват кирилицата с Русия и нейния империализъм. Просто от руснаците никой не е видял добро и всички странят от тях.Но ние си знаем че кирилицата всъщност е гръцката азбука, но без излишните букви, но СЪС ПРАБЪЛГАРСКИ РУНИ за звуците които нямат съответна буква в гръцката азбука. Това са Ж, Ш, Щ, Ц, Ч, Ъ, Ь, а също и вече отпадналите Е двойно и носовките!
18
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кемал Ататюрк премахна арабската писменост в Турция преди 90 години. Сега виждаме каква е разликата между арабите и турците.
17
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Леле сега кvo че каже македониja??? Некоj pита ли ги?А?
16
19
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако трябва да сме честни след 200 години ако все още има хора, тези които ще знаят да четат на кирилица ще се броят на пръсти и ще бъдат с доста научни титли пред името си. Не трябва да си завираме главите в пясъка и да не виждаме накъде върви света.
15
8
 
35
 
! Отговори
Sd преди 6 години
Туркменистан и Узбекистан направо са цъфнали след като са преминали на латиница. Всичко това е под влияние на Турция, сигурно и много пари дават за това.
14
44
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кога и ние ще я разкараме тази комунистическа азбука и ще пишем като цивилизования свят на латински?
13
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен А С ОТРОВАТА НАРЕЧЕНА ,,ТРЕТИ ПОЛ ,ГЕНДЕРИ ,ГЕЙ ПРАЙД,ЕВРОАТЛАНТИЧЕСКИ ЦЕННОСТИ ,,ЩЕ ПЛЕСНЕМ С РЪЦЕ И ЩЕ СЕ ПРЕГЪРНЕМ .И ПОСЛЕ ПО ЕДНА СЛАСТНА ЦИЛУФКА ,УСТА В УСТА .
12
32
 
20
 
! Отговори
то преди 6 години
И ние трябва да го направим. Това, че е наша азбука си остава просто история.
11
51
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кирилицата е символ на руското влияние. Време е иние да я изхвърлим.
10
32
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До БългаринТрябва да се радваме, ако повече държави я ползват.На какво да се радваме? На това че няма само ние да сме толкова изостанали от останалия свят, нещо като Я не сакам да съм добре я сакам Вуте да е зле.