Сблъсъци между демонстранти и полиция втора поредна вечер в Грузия

Протестите избухнаха заради закон за чуждестранните агенти
9 мар 2023 07:41, Елка Василева
50
Сблъсъци между демонстранти и полиция втора поредна вечер в Грузия
Снимка: архив, БГНЕС

Демонстранти и полиция влязоха в сблъсъци за втора поредна вечер по време на антиправителствените протести в грузинската столица.

Снощи органите на реда отново използваха сълзотворен газ и зашеметяващи гранати, за да разпръснат протестите срещу така наречения закон за чуждестранните агенти, който според критиците му тласка страната към авторитаризъм.

Още по темата
В разгонването на демонстрантите участваха стотици полицаи, които бяха струпани по улиците около сградата на парламента. За разлика от сблъсъците предишната вечер този път нямаше хвърляне на коктейли "Молотов" и камъни от страна на демонстрантите, макар че най-малко една кола на силите на реда беше преобърната.

Разнеслият се сълзотворен газ над централния столичен булевард "Руставели", където се намира парламента, накара поне част от хилядите демонстранти да се оттеглят.

Протестът започна още следобеда с шествие по "Руставели" към сградата на парламента по случай Международния ден на жената.

Вечерта пред парламента се бяха събрали хиляди хора със знамена на Грузия и ЕС и скандираха "Не на руския закон".

Репортери на Ройтерс чуха множеството, което се стече на улицата пред парламента и препречи движението, да пее химните на Грузия, Украйна и Евросъюза.

По данни на министерството на вътрешните работи 77 са общо задържаните по време на първите сблъсъци във вторник вечерта, които избухнаха след приемането на закона на първо четене. Нормативният акт предвижда организации, получаващи повече от 20 процента от финансирането си от чужбина, да бъдат задължени да се регистрират като "чуждестранни агенти", в противен случай да им се налагат значителни глоби.

Управляващата партия "Грузинска мечта" казва, че при написването на закона е използван като образец аналогичен американски нормативен акт, съществуващ от 30-те години на миналия век. Според опоненти на законопроекта като президента Саломе Зурабишвили той напомня на закон, който Русия прие през 2012 г., който беше използван срещу критици на властта, и може да навреди на шансовете на Грузия да влезе в ЕС.

В интервю за Си Ен Ен Зурабишвили призова властите да се въздържат от употреба на сила срещу демонстрантите и окачестви Грузия като жертва на агресия от страна на Москва, която по думите ѝ е решена да запази влиянието си в региона на Кавказ.

"Очевидно Русия няма да се откаже лесно, но тя губи войната си в Украйна", каза тя.

Миналата година ЕС попари надеждите на Грузия за получаване на статут на страна кандидатка за членство с мотива, че Тбилиси трябва да ускори реформите в области като върховенството на закона.

"Новият закон влиза в пряко противоречие с обявените стремежи от грузинските власти за получаване на статут на страна кандидат за присъединяване към ЕС", заявиха евродепутатите Мария Калюранд и Свен Миксер, които са важни фигури в отношенията между ЕС и Грузия. "Целта на новия закон е под прикритието на създаването на прозрачност да стигматизира дейността на организациите на гражданското общество и медиите."

Вчера водачите на протеста призоваваха демонстрантите да не дават на депутатите да влизат в сградата на парламента, докато мярката не бъде оттеглена.

За днес бяха насрочени парламентарни разисквания по нея, но според местни медии дебатите са отложени. Вчера председателят на парламента Шалва Папуашвили поиска законът да бъде оценен от Венецианската комисия.

Зурабишвили обяви, че ще наложи вето на закона, докато според вносителите му той е нужен за осигуряване на по-голяма прозрачност в дейността на организациите, финансирани от чужди държави. Парламентът може да отхвърли ветото.

Въпросът с приемането на закона задълбочи противоречията между управляващите от "Грузинска мечта" и Зурабишвили, която е проеевропейски политик и бивш представител на тази партия, който обаче се разграничи от нея, след като през 2018 г. беше избрана за държавен глава с нейна подкрепа.
(БТА, Владимир Сахатчиев)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Честит майдан по американски. Дано успеят да го потушат.
13
2
 
19
 
! Отговори
# преди 1 година
Демокрацията идва в Грузия. Майдан, терор, война. По схемата с бивша окраина. Демокрацията е злото на Земята.
12
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много добре са се развили метастазите на шорошкото влияние, разделяй и владей.
11
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Законът си е много правилен само че грузинците понеже все още не са в ес още си мечтаят че ес е вълшебното хапче за оправяне на живота им. По добре май целия свят да влезе у ес и нато да разбере веднъж завинаги заблудата
10
1
 
24
 
! Отговори
FARA преди 1 година
Законът за регистрация на чуждестранни агенти (FARA) е приет през 1938 г. FARA изисква определени агенти на чуждестранни принципали, които се занимават с политически дейности или други дейности, посочени в устава, да правят периодично публично разкриване на връзката си с чуждестранния принципал, както и дейности , постъпления и плащания в подкрепа на тези дейности. Разкриването на необходимата информация улеснява оценката от страна на правителството и американския народ.
9
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Запалиха още една държавица в близост до Русия. Ясно е защо - ще сеем демокрация! Нямаше край лицемерието и жаждата за унищожение на САЩ и европейските им ***! Същия закон в САЩ е супер добре приет, но в Грузия е руска зависимост. Европа ще се запали, но няма да горят европеците на Шолц и Макрон, а пак подобни на нашата и нашата държава. С тези безгръбначни политици нищо добро не чака нас и децата ни! Оставете ни да си живеем спокойно, мер.завци продажни!!!
8
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Управляващата партия "Грузинска мечта" казва, че при написването на закона е използван като образец аналогичен американски нормативен акт, съществуващ от над 90 години.
7
1
 
21
 
! Отговори
FARA преди 1 година
Нормативният акт предвижда организации, получаващи повече от 20 процента от финансирането си от чужбина, да бъдат задължени да се регистрират като "чуждестранни агенти", в противен случай да им се налагат значителни глоби.Управляващата партия "Грузинска мечта" казва, че при написването на закона е използван като образец аналогичен американски нормативен акт, съществуващ от 30-те години на миналия век. Tози закон засяга силно интересите на Соро$оидните НПО-та.
6
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Вечерта пред парламента се бяха събрали хиляди хора със знамена на Грузия и ЕС и скандираха "Не на руския закон"." ............................всъщност закона е американски и там се прилага от 38-*** миналия век. Кофни е да си кравофилски гьон
5
19
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никой не иска да е васал на русначата!
4
2
 
13
 
! Отговори
следвамехронологията преди 1 година
Вчера на КПП "Верхньiй Ларс" се образува километрична опашка от бягащи от Грузия в Русия.
3
2
 
30
 
! Отговори
Истината преди 1 година
България е превзета от НПО затова сме зле
2
2
 
25
 
! Отговори
Ужас преди 1 година
Сорос ще прави революция и там.
1
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тия *** за какво протестират всъщност?