ChatGPT или човекът - кой е по-оригинален?

Леко стряскащ резултат от проучване - реми между хората и машините
8 май 2023 15:20, Елка Василева
42
ChatGPT или човекът - кой е по-оригинален?
Снимка: архив, БГНЕС

Научно проучване показа, че на един и същи въпрос чатботове като ChatGPT имат повече идеи от хората. А идеите им са също толкова оригинални, колкото човешките. Ще измести ли изкуственият интелект човека?

Изкуственият интелект ще измести хората - това тревожно предупреждение звучи все по-често, откакто се появиха чатботове като ChatGPT, които могат какво ли не: превеждат текстове, пишат стихове, рисуват, композират, пише Дойче веле. Нима хората са заплашени в една от най-интимните си сфери: тяхната творческа потенция, фантазията и креативността? И в състояние ли е изкуственият интелект (ИИ) да поражда собствени идеи? Вече по цял свят се водят бурни дискусии за възможностите на чатботовете и за тяхната допустимост в сферата на образованието, където младите хора трябва да демонстрират именно собствените си творчески заложби.

Няколко примера

Германските медии тези дни цитираха едно изследване на екип от Хумболтовия университет в Германия и техни колеги от Есекс, което сравнява творческия капацитет на хората с този на чатботовете. Обществено-правната медия АРД съобщава, че в изследването са участвали 100 души и 6 ИИ. Резултатът е неочакван и леко стряскащ: реми между хората и машините.

„Проучването показва, че когато им поставиш един и същ прост въпрос, чатботовете пораждат повече идеи от хората – и техните идеи усреднено са точно толкова оригинални, колкото и човешките“, твърдят авторите.

„Всъщност ние не сме изненадани, защото по отношение на всекидневните дейности тези програми вече са наистина много добри“, казва Дженифер Хаазе от берлинския университет. Да вземем например „Теста за алтернативна употреба“, при който се търсят възможности за използване на един предмет не по предназначение – да речем четка за зъби или кламерче. Кламерът примерно може да се използва като висулка на цип или за някакъв вид обица. Колкото по-оригинални са дадените отговори, толкова по-висока е оценката, която поставя жури от 6 души и един специализиран ИИ.

Пред АРД психологът Йоахим Функе казва, че този тест се използва много често, но да оцениш творческата фантазия и въображението си остава трудна задача. Той подчертава един интересен резултат от теста: около 10 процента от отговарящите хора винаги са по-добри от всеки ИИ.

Човешкият мозък е по-комплексен

Нещо подобно споделя и Антонио Крюгер, директор на Германския изследователски център за ИИ. „Днешните програми все още не могат нещо, което хората могат: да навлизат в съвършено абстрактна нова материя. Просто архитектурата на тези програми не е пригодена за целта. Човешкият мозък е много по-комплексен, поради което е способен на редица необичайни неща – и това ще си остане така още дълго време“, казва Крюгер.

И друга важна разлика: компютърните програми винаги имат нужда от външен тласък, за да сътворят нещо. „Хората просто си измислят нещата, поради което и много по-лесно намират изход, когато се окажат в задънена улица. Алгоритмите това не го умеят, те имат нужда от външен тласък“, обяснява още Крюгер.

Изследователите правят разлика между различни форми на креативност. На първото равнище е умението да решаваш с много въображение всекидневни проблеми, на следващото равнище вече се създава нещо чисто ново, което има въздействие върху обществото. На това равнище вече задължително има нужда от хора, пояснява Функе.

„Защото програмите не притежават цялата огромна вселена от чувства, която поражда великите произведения. Хората действат по вътрешен порив, а това е много важно при оценяването на сътвореното. Резултатите може да си приличат, но никога не са еднакви.“

Къде ИИ ще може да решава и творчески задачи

Авторите на проучването подчертават, че не може в обобщение ИИ да се постави на едно и също равнище с човека по отношение на креативността. Но на равнището на всекидневните решения ИИ може да се мери с много хора. А колкото по-комплексни стават задачите, толкова повече проблеми има ИИ.

Авторите на изследването допускат, че в бъдеще ИИ ще може да решава и определени творчески въпроси. Това важи особено в области, където компютърните програми вече показват добри резултати: например в дизайна или пък в развиването на сюжети за компютърни игри.

Пред АРД Крюгер припомня, че хората могат да се възползват от креативността на ИИ: „Те са много добър инструмент, когато търсиш ново хрумване или искаш да развиеш налична идея,“ казва той и припомня, че компютърните програми непрекъснато подобряват уменията си в няколко области: например в обработването на образи или на текстове. На този фон той също допуска, че ИИ някой ден може да развие истинска креативност. „Но дотогава има още доста време. Дотогава не виждам опасност хората да бъдат масово изтласкани“, казва директорът на Германския изследователски център за ИИ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
До на Пикасо брат му .. момче от теб нищо не става .. един университет няма ли специалности физика и математика не е университет.. това НБУ е посмешище в момента .. само лесни специалности които изискват ниско ниво на знания..
29
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
До на Пикасо брат му... Абе *** в ТУ не няма специалност -графичен дизайн, а има инженерен дизайн и се влиза с изпит графична композиция.. А в НБУ графичен дизайн се влиза с гола диплома за средно и общ тест.. за какви таланти за какви 5лв. пишеш
28
0
 
0
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 11 месеца
чат гпт може да поддържа медия като това читалище сам, и ще се справи малко по добре от лелка, *** , сандеца и новата звиздъ роската сбрани на гюме, на три ракии на гладно. и е безплатен #читалище #закривай
27
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Никакъв талант не трябва да си графичен дизайнер , 3-4 познавам .
26
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Пише човек на който една роднина понеже я беше страх да иде в ТУ , отиде в НБУ графичен дизайн сега е без работа.. глупави винаги ще има
25
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
"Когато има качествен продукт няма нужда от реклама." - ХАХХАХАХАХАХ .... ОК - кажи го на всички марки за обурвки, дето са по-добри и по-здрави от Адидас и Найк ...
24
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
всеки учи графичен дизайнер .. деца на мои познати в Португалия , Лондон , София.. защо - защото е лесно.
23
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
До Анонимен 21 - Гледах един дядя от гугъ, деот приказваше за опасностите на ИИ. Опасностите според него били, някой да пита "Кой е Сорос". Ти представяш ли си ..
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
До ChatGPT - Ok.
21
2
 
1
 
! Отговори
Nameless преди 11 месеца
Много го рекламират това chatgpt. Четох някъде, че има месечна такса за ползване,така че ако не е доходоносно, е без значение дали е оригинално.
20
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Човек, човек и пак човек, стига с ИИ, дори в началото да е забавно, това не е добре за нито една професия или човек!
19
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Графичен дизайнер - изисква ниско ниво на знания.. Това са бабалюги от бавноразвиващо училище - които изпитват страх от програмирането и математика и за да се бутнат в IT сектора или рекларама да работят на стол - стават графични дизайнери.. Е точно такива са 5-та колона на САЩ и Сорос - негодници проклети.
18
2
 
2
 
! Отговори
ChatGPT преди 11 месеца
Като изкуствен интелект, аз съм проектиран да функционирам чрез програмен код, който ми позволява да анализирам и обработвам информацията, която ми се предоставя. Въпреки това, човешкият мозък е изключително сложна и оригинална структура, която е способна да генерира нови идеи и креативни решения, което не е възможно за мен като изкуствен интелект.Така че, въпреки че аз съм създаден с цел да подпомагам и обогатявам човешкото познание и опит, човекът е по-оригинален, когато става въпрос за създ
17
1
 
1
 
! Отговори
bl преди 11 месеца
Това е защото графичния дизайн е стръв за будали. Когато има качествен продукт няма нужда от реклама.Капачка за кисело мляко, крава, село, планина... такова клише, а после се чудите що АI се справя по-добре.AI що не вземе да измисли по-хубаво кисело мляко?
16
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
До пияница мистик - Ти си бил дизайнер, че и графичен? Какво следва? СТРАНДЖАТА е адвокат, а Зозо е лекар? Хаде, сега да бъде честни - 99% от плютото е "сток имидж" "Планина, в подножието село, отпред ливада на която пасат крави." - УНИКАЛНА ИДЕЯ! Никога не съм виждал "планини" със "село в онсовата (така ще го интерпретира), а ливада и крава на слънце, на лунна светлина СЪЩО! Малиии! УНИКАЛНО! Уникално като останалите почти 50 милиона изображения. Не знам за вас, ама ние ги копиме такива :D
15
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Много ме кефи, как са се сетели какво ще го пираме математици, статистици и програмисти! Личи си, че са се пдоговяли яко. Кажи ми коя цифра е 1 000 000 знака, зад плаващата запетая при пи! БАМ! Веднага. Ок. 10 милиона! БАМ! 100 млн! БАМ! Ок СТО МИЛИАРДА ... И викам - брей! Къф хардуере това, кви алгоритми? А то па ... взело че наизустило числата и ги вади от памет! Мдаааам! Преметна ме, но не то, а някой човек в офиса на OpenAI!
14
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Това е краварска измама - за да ви демотивира да учите математика , физика и програмиране и да останете роби завинаги за вечни времена вие и семката ви робска..
13
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
САЩ деградират , и никакъв изкуствен интелект няма да им помогне..Излуствения интелект и лъже .. Питах го колко студенти в завършват бакалавърска програма физика .. И излъга с някакво голямо число , накрая се оказа че са програми по естествени науки в които има курс по физика.
12
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
питах кога ще фалира долара , но ми отговори политкоректно
11
0
 
3
 
! Отговори
bl преди 11 месеца
И да добавя. Този първият, когато научи поне един виц на папагалски език тогава да ходи да оценява интелигентността на папагалите.