Учените търсят начини за оптимизиране на космическото земеделие

Отглеждат култури в симулиран марсиански реголит
3 май 2024 09:19, Елка Василева
20
  Учените търсят начини за оптимизиране на космическото земеделие
Снимка: архив, БГНЕС

За да могат бъдещите човешки бази или колонии на Марс да се самоподдържат, надеждният източник на местно отгледана храна ще бъде задължителен, тъй като би било твърде скъпо и рисковано да се разчита на доставки с ракети за задоволяване на хранителните нужди на заселниците. Поради това учените търсят начини за оптимизиране на космическото земеделие, пише Ройтерс.

В оранжерия с контролирана среда в университета Вагенинген в Нидерландия изследователите вече са открили метод, който обещава подобряване добивите от култури, засети в симулация на марсианска почва. В експеримента различни култури се отглеждат заедно в подход, наречен "intercropping", въведен още от древните фермери на маите.

В своите експерименти изследователите отглеждат едновременно в саксии чери домати, грах и моркови. Доматите, отглеждани по този начин, дават около два пъти по-голям добив от домати, отглеждани самостоятелно (като монокултури) в същата симулирана марсианска почва, с повече и по-големи плодове. Доматите също така цъфтят и узряват по-рано, дават повече плодове на растение и имат по-дебели стебла.

Добивите от грах и моркови не са се увеличили при съвместното отглеждане.

"Тъй като това е пионерско изследване, при което за първи път тази техника за смесване на култури се прилага в космическото земеделие, наистина не знаехме какво да очакваме", казва астробиологът Ребека Гонсалвес, водещ автор на изследването, публикувано по-рано тази седмица.

По думите ѝ фактът, че методът работи много добре за един от трите вида, е голяма находка, върху която могат да изградят по-нататъшни изследвания. "Сега е само въпрос на коригиране на експерименталните условия, докато намерим най-оптималната система. Могат да бъдат различни видове, повече видове, различно съотношение на видовете", добавя Гонсалвес.

Културите са отгледани в симулиран марсиански реголит - почва без органична материя, разработена от изследователи на НАСА, която е почти перфектно физическо и химично съответствие на истинската марсианска почва. Изследователите са добавили полезни бактерии и хранителни вещества. Те също така са контролирали газовете, температурата и влажността в оранжерията, за да съответстват на условията, очаквани в марсианска оранжерия.

Докато човешките бази на Марс са нещо обичайно във филмите, в реалността те все още са в сферата на научната фантастика. Но американската космическа агенция НАСА например разработва технологии, необходими за изпращане на хора до Марс през 2030 година.

"Марс е наистина далеч. Един полет сега ще отнеме около девет месеца. Ако искате да живеете там, ще трябва да отглеждате свои собствени култури на мястото", коментира съавторът на изследването Вигер Вамелинк, растителен еколог във Вагенинген и главен изпълнителен директор на компания, наречена "Би.Ей.Ес.И" (B.A.S.E.), която разработва лунни и марсиански оранжерии.

По думите му доставките на храна с ракети е много скъпо и също така уязвимо начинание. "Не искате да се озовете на Марс без нищо за ядене както във филма "Марсианецът". Основната ни цел е да използваме възможно най-много от ресурсите на мястото", добавя Вамелинк.

Методът "intercropping" включва култивиране на растения, притежаващи допълващи се свойства, които могат взаимно да си помагат да растат, за да оптимизират използването на ресурси, включително вода и хранителни вещества.

Изследователите смятат, че при този метод доматените растения може да са се възползвали от близостта си до граховите растения, тъй като последните са добри в превръщането на азота от въздуха с помощта на бактерии, внесени в почвата, като ключов хранителен елемент.

Добивът на моркови е показал статистически значим спад при този метод, а добивът на грах не е имал статистически значима промяна.

"Много е важно как избирате видовете култури, които комбинирате, защото доматът спечели от граха, но морковът със сигурност не. Това вероятно се дължи на липсата на светлина. Високите растения от домати и грах надраснаха морковите, отнемайки им светлината", посочва Вамелинк.

Като цяло доматите, грахът и морковите са растели добре, макар и не толкова добре, колкото в земната почва в същата оранжерия.

Изследователите не са опитали зеленчуците, отгледани в симулираната марсианска почва, защото те трябва да преминат определени тестове.

"Вкусихме по-ранна реколта, включително домати. Помислих си, че марсианските са по-сладки от земните, отглеждани върху почвен субстрат", казва Вамелинк.
(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от Близък Изток
Турция прекрати търговията с Израел заради войната в Газа
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
За да започне каквато и да била дейност и заселване на било Луна или Марс трябва да започне с металургия.Да произвежда кабели за захранване на всички модули за живеене,земеделие ,наука и какватои да била битова дейност.Или това изначава десетки товарни кораби натоварени с макари с кабели.Но да ги произвежда първо трябва да открие находищата на мед,алуминий и др.метали.Трябва копаене,флотация металургични пещи.Или кауза пердута.Освен ако не създаде Inexhaustible source of energy залепен за модули
16
0
 
3
 
! Отговори
Акъл Море преди 2 седмици
Първо да се засеят сливи и лозя,да има за ракия.Иначе без пиене няма да я докарат до никъде.Само акъл давам,пари немам.
15
1
 
4
 
! Отговори
popa ot razgrad преди 2 седмици
искам да попитам един от тези "учени": колко ще струва на пазара 1 кг Марсиански домати?
14
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Как можеш да оптимизираш нещо, което никога не си правил?
13
0
 
1
 
! Отговори
За 12 преди 2 седмици
То и аз благославям всеки ден този, дето е измислил пералнята, и особено онзи със съдомиялната, обаче вярвай ми тези с марсианската почва гледат просто да нямаш ни пералня, ни съдомиялна, че даже ток и вода.
12
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
1000 пъти предпочитам тези, които се занимават с марсианско земеделие пред всички военни проповедници! Колко голяма е разликата между хората! Едни градят, други рушат! Е някои философстват, но най-велики са тези, които строят! Всеки ден отправям благодарствени мисли към инженерите измислили пералнята! Тези са хората по образ и подобие на Бога!
11
2
 
1
 
! Отговори
Еврогеец преди 2 седмици
След като насред лято ядем полски домати,защо скоро да не ядем и марсиански!!Иначе едни еврогеюви смучат едни паренца за безмислици...
10
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Досега в учебниците пишеше, че марсианската "почва" е с повечко желязо, сега не знам какво пише! Та ... марсианската "земна почва" ХА-ха, като я облъчите с това онова от спътници радари, 5G и др. не знам каква култура ще остане /хи-хи/. Ама нека видим "кво ше стане".
9
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
След като го Земното го унищожиха.
8
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
То не е само това че мисироците не знаят че сярата и ръждата не са органични. Радиация в серният ръждив пясък и какво ли не.
7
1
 
9
 
! Отговори
Не че нещо преди 2 седмици
Думата "почва" за Марс е използвана твърде фриволно. Изобщо, хубаво е да отделите 12 секунди за да направите справка.
6
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Земята тъне в *** и смрад те тръгнаха Марс да оправят вместо да измислят варианти за изчистване на земята,морета,океани от мръсотията-пластмаси,батерии,тенекии и тн те пак с глупости се занимават. По КОВИДа в Индия след като въздуха се поизчистил бяха видяли Хималаите а нв ги били виждали от 30-40г. След възобновяване на дейността пак се скрила гледката. Цял свят замърсява ама ЕС щял да бъде 100%чист все едно живее в отделна стая а не в обшо пространство където се движат възд маси
5
2
 
7
 
! Отговори
бай перко преди 2 седмици
И на мен ако някой ш а ш ъ к ми даде пари,и то повечко,ще му направя ако ще и плутонска атмосфера,и ще му гледам домати!
4
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Марсианска "почва" няма. Няма марсиански червейчета и разни други подобни. А иначе от 50-60 години се правят опити. Даже и нашите се заимаваха усилено докато не дойде "демокрацията"
3
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Каква симулация на марсианска почва ще даде резултат бе? Нали се каните да унищожите въглеродния двуокис /диоксид/, че да остане чист кислород? Марсианска почва с неземен въздух /буквално "неземен"/ няма да има никакъв резултат! ХА-ХА
2
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Не виждам смисъл в облагородяване на марсианската почва, като в момента има хидропонно и аеропонно земеделие. За месото има биореактори, но ще трябва да се вземат от някъде клетъчни култури.
1
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Шaшaвa paбoтa...