Колко вида интелект може да притежава човек?

Интересна теория за множествената интелигентност
Обновена: 31 авг 2014 11:02 | 31 авг 2014 10:58, Мария Дуковска
19
Колко вида интелект може да притежава човек?
Снимка: Freeimages.com
Заедно с младостта, красотата и богатствата, към които хората се стремят от векове, културата ни поставя и една доста по-висша ценност, към която мнозина се отнасят като към подчертано предимство. Става дума за интелигентността.

Свикнали сме да мислим за интелигентността по стандартизирания модел, залегнал и утвърдил се вече много години. IQ тестовете, с които се измерва коефициента на интелигентност на базата на математически умения, способност за бързо и адекватно служене с езика, както и пространствена ориентация, са единствен начин за определяне степента на умствена даровитост на мозъка.

Но какво да кажем за един музикален гений, който обаче не се справя толкова добре с правописа или математическите уравнения? Прави ли го това слабо интелигентен? Когато се замислим над подобни въпроси, стандартната теория за определяне на степента на интелигентност изглежда непълна.

Именно заради това д-р Хауърд Гарднър, психолог и преподавател по неврология от университета в Харвард развива теория на множествената интелигентност, която оспорва старомодните постулати в когнитивните теории.

Според тях хората се раждат с определена обща когнитивна способност, която лесно може да се измери с различни тестове.

За разлика от тях, теорията за множествената интелигентност на д-р Гарднър описва много аспекти от общия интелект на човек, като го разглежда като комбинация от много интелекти, заложени във всеки човек в различни степени.

Ето кои са те:

1. Пространствен интелект

Той представлява способността да се концептуализират и манипулират мащабни пространствени масиви, например да се пилотира самолет или да се управлява плавателен кораб. Също така това може да се отнася и до друг вид пространствена представа, каквато притежават архитектите или шахматистите.

2. Телесно-кинестетичен интелект

Той измерва възможността да се използва определена част или части от тялото за решаване на проблеми или изпълнение на сложни двигателни фигури, например при танцовите или бойните изкуства.

3. Музикален интелект

Той представлява чувствителността към ритъма, тоналността, мелодията. Хората с висок музикален интелект имат хубав тембър на гласа и са потенциални успешни певци, според теорията на Гарднър.

Останалите типове може да прочетете в Az-jenata.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Книгата на д-р Гарднър е преведена на български език от може би 4 или 5 гидини вече. Освен това той и оттогава е Доктор хонорис кауза на СУ. Малко сте закъснели със статията, но все пак се надявам, че някой ще се поограмоти като си купи книгата, а не се спира само до четенето на статийки. Поздрави!
6
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Интелект или интелигентност?
5
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мария, напиши една статия за сексуалната интелигентност.
4
0
 
4
 
! Отговори
до 11 преди 9 години
А ти имаш ли интелект? Щото гледам българският ти звучи сносно.
3
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да се пише за интелект на бългрски език е ГРЯХ Божи.Нация от *** НЯМА ПРАВО да говори за интелект!!
2
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
АЗ ИМАМ ПИЯНСКИ ИНТЕЛЕКТ,ПИЕ МИ СЕ ЧЕ ДВЕ НЕ ВИЖДАМ
1
3
 
7
 
! Отговори
pastoral преди 9 години
ако не се ровите из енциклопедиите и абстрахирате от мненията на разни корифеи, а определите само по собств. наблюдения, ще забележите, че ай-кю тестовете се основават предимно на знания от матем./геометрия и логическите изводи за едно излишно от четири и това се придобива с труд. а талантът-не. тез, които искат да възпеят математиката в ода - не го могат, а тези които го могат не разбират защо да го правят. не си спомням айнщайн дали беше виртуоз и на цигулка.. трябва да проверя по книгите ;-))