IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Добрев: Залагаме на инвестиции в иновации

Вложенията ще намалят високата енергоемкост на индустрията ни

Снимка: БТА

Снимка: БТА

В следващия програмен период, до 2020 година, ще заложим на инвестиции в иновации и енергийна ефективност на предприятията, защото тъкмо те са устойчивите вложения, които гарантират икономическо развитие и висок ръст на икономиката, който ни е необходим.

Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на международен форум, посветен на индустрията и иновациите.

Той посочи, че вложенията в иновации са един от начините за намаляване на високата енергоемкост на индустрията ни, така че да произведе конкурентен продукт с добавена стойност.

Икономическият министър съобщи, че ваучерна система ще помага на предприятията да внедряват иновации, като с тези ваучери компаниите ще имат достъп до развойни центрове у нас и в чужбина. „С тази схема ще се разпределят част от средствата за иновации за 2014-2020 година“, каза Делян Добрев.

Той заяви, че през следващия период ще бъде отделено и повече внимание на експортните компании. Тъй като в момента износът ни е като на страна от Третия свят - суровини и селскостопански стоки, допълни Добрев.

Той открои като основно предизвикателство пред сектора на високите технологии липсата на млади и добре подготвени кадри. И посочи, че Министерство на образованието, младежта и науката трябва да стимулира младите хора да получат такова образование.

Министърът каза, че се очаква за следващия програмен период бюджетът на ОП "Конкурентоспособност" да е най-малко толкова, колкото е и сега, като изрази надежда, че България ще успее да защити и и по-висока сума.

Сред предварително определените сфери за подкрепа по програмата министърът открои иновациите, като отбеляза, че се очаква за тази област да има най-голяма сума. Енергийната ефективност също не е за подценяване, допълни министърът.

Добрев припомни данни за размера на чуждестранните инвестициите в България през 2008 г., според които от 9 млрд. евро само около 27 на сто са инвестициите в индустрия, иновации и в сферите, които гарантират бъдещото развитие на икономиката, или около 2 млрд. евро.

Още новини за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата