Вчера стана ясно, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов оттегля кандидатурата си за премиер. Партията му е готова да върне първия мандат неизпълнен.
Политическият психолог проф. Антоанета Христова е на мнение, че Борисов е на мнение, че няма никакъв път между ГЕРБ и ПП.
Според политолога проф. Николай Найденов, ПП-ДБ от една страна е партньор, който по формални евроатлантически критерии би трябвало да си сътрудничи с ГЕРБ, но ПП-ДБ е и единствената партия, която държи освен на евроатлантическата ориентация и на антикорупционните стъпки.
"Всички останали партии държат на едното или на другото. Оттук се получава и невъзможността за сглобката. При тази ситуация става по-вероятно до изберат кандидата за временен председател на парламента - Силви Кирилов", заяви проф. Найденов в предаването “България сутрин”.
По думите на проф. Христова "Възраждане" може да се възприеме като решение на голяма част от избирателите.
Пред Bulgaria ON AIR Христова каза още, че първите не могат да намерят ефективна формула. "Възраждане" вече не е негатив за голяма част от избирателите. На всеки стремежът е да обвини другия. От страна на Борисов чух, че ПП-ДБ са виновни за промените в Конституцията, но той гласува тези промени. ГЕРБ има навика по-малките си партньори да ги засмуква и те да изчезват", добави тя.
Проф. Найденов подчерта, че е много важно коя от останалите партии "ще поведе хорото" на битката с ГЕРБ.
"И най-малките вече са опръскани в черната PR кампания. Парламентът е оставен в един врящ от чернилка котел. Той не може да види прозрачността, за да изплува. Живеят в черния си балон. Все по-често усещането, че някой те лъже, е болезнено за всеки един гражданин. Това е много сложна ситуация, която излиза извън контрол. Решение може би ще дойде през януари. С избирането на Сарафов, Борисов ще се успокои и ще каже "правете каквото знаете, аз отивам на почивка", посочи проф. Христова.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
"Тихите" фактори, които увреждат нервната система всеки ден
За учителите на българите: Какъв е произходът на Кирил и Методий
Йотова: Европейската политическа общност дава нова енергия на Източното партньорство
Нефритената тайна на Гълъбник: Кои са първите владетели на Европа
Земята се разкъсва под Тихия океан: Какво разкри детайлното сканиране на недрата?
Шеф на ЦСКА със силни думи
Антонели продължи с победите, пак разочарование за Ръсел
Шеф на Лудогорец с тежки признания за кризата
Хьогмо намекна: Лудогорец поема по нов път?
ЦСКА е длъжен да го направи! Христо Янев постави цел пред "червените"
Левски: Здравей, Шампионска лига!
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?