На 27 ноември природозащитната организацията проведе широка среща с местни рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Заедно с тях от „Грийнпийс“ – България обсъдиха ползите от морски резерват и заплахите за морето. Срещата беше подкрепена от Община Приморско и проведена в сградата на общината.
През последните месеци „Грийнпийс“ – България провежда разговори с местни рибарски групи, на които обсъжда най-подходящия начин за опазване на морето.
„Всички населени места около резервата ще имат огромна полза от опазването на морската екосистема. Рибните ресурси ще нараснат, а това ще се усети веднага дори в Созопол и Царево, макар и двата града да се намират отвъд границите на резервата. Местният риболов не е застрашен, а само ще спечели от тази защита. Зоната от две мили пред Китен и Приморско няма да е част от резервата и така местните рибари ще ползват морето както досега“, уточнява Кремена Ватева от „Грийнпийс“ – България. Тези двумилни коридори са резултат от диалога и сътрудничеството с местните рибарски общности. Резерватът ще позволи по-ефективен контрол върху нерегламентирани риболовни практики като дънното тралиране, които практически унищожават живота в Черно море и вредят на местния риболов.
Морските резервати водят до четирикратно увеличение на размера и количеството на рибата в морето, а ефектът от това бързо се пренася отвъд границите на защитената акватория. Водите стават по-бистри и чисти, тъй като организмите, които пречистват водата, се развиват необезпокоявано.
„Огромни ползи би имало и за туризма. Подобни резервати са изключителна туристическа атракция на много места по света. Водите пред плажовете не се включват в резервата, както и вече съществуващите даляни и важните транспортни коридори. Това на практика може да направи плажовете около резервата най-търсените в страната“, допълва Кремена Ватева.
По време на срещата позициите на природозащитната организация и представителите на местните рибарски общности, туристическия бранш и местната администрация намериха пресечна точка в общата за всички цел заедно да съхраним Черно море за бъдещите поколения. Имаше пълно съгласие и по отношение на негативните ефекти от дънното тралене и необходимостта от прекратяване на тази незаконна практика. Как да запазим Черно море живо, обаче, е въпрос, по който не бе постигнато единодушие.
След като бяха изложени аргументите на „Грийнпийс“ – България за необходимостта и ползите от защитена акватория, кметовете на Царево, Лозенец, Китен, Приморско и Созопол демонстративно напуснаха обсъждането, което не даде възможност за постигане на конструктивен диалог и общи решения.
Предстои „Грийнпийс“ – България да внесе Предложението в Министерството на околната среда и водите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Commerzbank отхвърли оферата за придобиване от UniCredit като твърде ниска
Активите на инвестиционните фондове у нас растат до близо 7,4 млрд. евро в края на март
Медицинският туризъм - част от икономиката на дълголетието
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Грийн от АЦБ: Не може да сме спокойни, че влиянието на войната в Иран ще бъде временно
Енергийната карта на Западните Балкани придобива нови очертания с подкрепата на САЩ
ВАС окончателно отмени дерогацията на ТЕЦ "Марица Изток 2"
Обедна емисия
Нидал Алгафари: Къде бяха кметове и началници, когато се лееше омразата към Дара?
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
"Искаме мир": Оръжия по улиците, стрелба на живо в ефир - в Иран мечтаят за край на войната
Почина майката на Десислава Иванчева
ЦСКА има стока, но няма колектив
Реал Мадрид с първо лятно попълнение
Кристина Ич
ЦСКА изригна мощно преди финала
От Мерцедес: Кими създава голяма еуфория в Италия и това може да е проблем
Проклятие в MotoGP? Още един тежък инцидент, този път със световен шампион
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Пандишпанен кекс без захар
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Спартак продължава борбата за оцеляване в Първа лига
Близо 4000 зрелостници се явят на матура по БЕЛ във Варненско
Варна отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите с безплатен достъп
Варна отбелязва 125 години организирано туристическо движение в града
Областният управител Марио Смърков се срещна с мюфтията на Варна
Руски удари в Украйна: Поне един човек е загинал, ранените са над 30
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?