Рождеството е началото на спасението на човечеството. Това събитие е част от божествения план за изкупление, който започва още от момента на първия грях, извършен от Ева. Раждането на Спасителя е кулминацията на божествения план, предначертан още в началото на човешката история.
"Рождеството е началото на спасението, когато светът получава шанс за изкупление чрез онзи, който е сътворил всичко", заяви богословът д-р Благовест Върбаков в студиото на "България сутрин".
Дори ако човек не беше съгрешил, Христос щеше да се въплъти, но без да пострада. Въпреки това, самото Рождество е не само начало на спасението, но и моментът, когато светът получава шанс за изкупление. Христос, който е сътворил всичко, сега ще се въплъти и ще бъде Спасител на човечеството.
Отец Цветан Атанасов акцентира на важността на поста като подготовка за празника. Той подчерта, че начинът, по който ще посрещнем Рождество, зависи от нашия пост.
Постът трябва да бъде не само въздържание от храна, но и време за самоосъзнаване и духовно пречистване. Важно е да се запитаме дали нашите действия и пост са изпълнени със смисъл.
"Дали любовта ни е истинска? Дали обичаме и дали тази любов е към слабия?" – зададе въпрос отец Атанасов от ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него постът трябва да бъде изпълнен с любов и грижа за ближния, защото именно любовта е същността на християнската вяра.
Отец Атанасов изтъкна важността на правилния поздрав по време на празника. Той напомни, че Коледа е празник с езически корени и не е свързан с християнската вяра. Правилният поздрав трябва да бъде "Рождество Христово", което подчертава истинския смисъл на празника – раждането на Спасителя.
Според д-р Върбаков думата "Коледа" вече е възприела християнско значение и може да бъде използвано за поздрав към другите на празника.
Двамата подчертаха, че празникът не е просто време за празненства, а момент за размисъл и благодарност за великото дело на изкуплението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq затвориха на по-ниски нива, повлечени от технологичните акции
Оптимизмът сред малкия бизнес в САЩ спада до най-ниското си ниво от 2024 г.
Експерти: Ниските лихви ще подкрепят пазара на имоти у нас
Пенсионните фондове ще съобразяват стратегиите си с пазарни индекси
BYD: Скоро делът на електромобилите в Китай ще достигне 80%
Кадър на деня за 9 юни
10 негативни последици от продължителното седене
Рецепта от тефтера на баба: Варени гевреци
Шепот от отвъдното: 7 знака, че някой се опитва да се свърже с нас
Механик посочи трите коли, които издържат 1 млн. километра
Защо колата гасне, пали трудно и губи мощност?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с орехи и стафиди
Кими Антонели влезе в елитна компания след поредния си триумф
Спортът по телевизията днес, 10 юни
Мачовете по телевизията днес, 10 юни
Треньорът на Никс мрънка от съдийството, играчите обаче не
Илиан Антонов на прощаване с ЦСКА: Поклон пред "армейските" фенове
Любо Пенев никога не е играл за Локо София, но му подари място в Европа
Дневен хороскоп за 10 юни, сряда
Гръцка бугаца (Bougatsa): сладка баница с крем
Лесен трик, с който доматите ще раждат два пъти повече
Семейният филм „Ема и Шоколандия“ с онлайн премиера
5 дизайнерски трика, с които холът става два пъти по-голям
Как всяка зодия преживява раздяла
Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Доклад: Над 100 души в България са починали за година след употреба на фентанил
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Обновиха правилата: Ето как светът трябва научи, ако бъде открит извънземен разум
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите