Ударите, които е понесъл Иран, също са изиграли роля за освобождаването на моряците от Galaxy Leader, а не само мирното споразумение между Израел и "Хамас". Това коментира в предаването „Офанзива с Любомир Огнянов" по NOVA News журналистът Асен Агов.
"Иран е основният спонсор на хутите, основният спонсор на бандитизма в Червено море и изобщо в Арабския залив, в Сирия, Израел и Ливан", обясни той.
"Когато отидете в Ливан, в районите, в които са активни Хизбула" - ще видите, че там има цели поля, които са засети с марихуана. Този наркотик се използва, за да финансира част от операциите на тези обявени за терористични групировки. Спомням си, че за последния филм, който правих - операторът трябваше да държи камерата ниско долу, за да може да снима между храстите на марихуаната в долината Бекаа. Казвам всички тези неща не, за да се правим на герои, а защото Близкият изток в този си вид, в който е сега и в който беше тогава, когато аз се занимавах с кореспондентство там - е болен от края на Първата световна война. И това не е излекувано"", категоричен е журналистът.
По думите му едва ли влиянието на "Хамас" е толкова широко след едногодишната война в Ивицата Газа. "Така че - изключвам "Хамас" от това уравнение. Поставям Иран, но той също е в много отслабени позиции. Следователно можем да очакваме, че проблемът с агресивността на хутите ще изтлее. Защото, ако не получават субсидиите от Иран, включително оръжия - тогава просто те няма как да оцелеят. Второто важно нещо е, че в Близкия изток след падането на режима на Асад, се оформя една силна коалиция, която може би ще надделее. Това е коалицията на главно сунитски държави- Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар, който изигра много важна роля в посредничеството, Бахрейн и други. Тези държави нямат интерес от това да има насилие по основните морски пътища", посочи Агов.
На въпроса плащан ли е откуп за освобождаването на моряците от Galaxy Leader той отговори: "Не бих искал да влизам в тези догадки - дали е платен или не откуп. Защото и да е платен, той няма да е кой знае колко голям. Ще бъде някой и друг милион. Но във всички случаи, ако тази криза е решена, без да се плати откуп - това вече може да бъде повод за по-сериозни тълкувания. Основният спонсор на съпротивата срещу глобалната политика в Близкия изток - какъвто е Иран, ако той е отслабен, тогава вече можем да разсъждаваме и над конкретни случаи".
Той коментира и освобождаването на четирите израелски заложнички от "Хамас", сред които има и млада жена с български корени. На въпрос накланя ли везните гражданството в по-бързото освобождаване, когато става въпрос за граждани на страна членка на Европейския съюз: Агов подчерта, че "към заложници от държави от евросъюза похитителите са се отнасяли по същия начин, както и към американските или британските граждани, които също са с двойно гражданство".
"Колкото България става по-активен член на свободния свят, толкова повече българите ще се движат навсякъде и ще търсят възможности за работа или за пребиваване в целия този свободен свят. Следователно, шансовете да има повече такива инциденти ще бъдат по-високи. Разбира се, трябва правителството на България, заедно със нейните съюзници - да бъдат готови как да действат в такива случаи. Предупреждението е ясно. Това можеше да се случи и на друго място", посочи журналистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Радев: Малкият бизнес е под натиск, а "нашите хора" получават комфорт
Цветница е! Какво символизира празникът и какво е забранено на този ден
Времето в неделя: Предимно слънчево, температурите достигат до 20 градуса
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Лесен мач? Уайлдър мина през 12 рунда срещу Чисора + ВИДЕО
Левски минава през Добрич по пътя към титлата
Добруджа - Левски
Интер - Рома
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато