IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Експерт от КС: Всяка група вещи лица е броила средно по 43-44 000 бюлетини

Парламентът изслушва вещи лица по извършването на процедурата

БГНЕС

БГНЕС

Всяка група вещи лица се състои от един юрист и един математик и е броила средно по 43-44 хиляди бюлетини, обяви Румяна Сидерова, един от експертите, определени от Конституционния съд (КС) да броят повторно бюлетините от парламентарните избори на 27 октомври.

Днес парламентът изслушва вещи лица, назначени и участващи по конституционно дело, относно оспорване на законността на изборите за народни представители.

Румяна Сидерова посочи, че нямат някакви специални правила за броенето, защото правилата са в самия Изборен кодекс. Той определя как се броят гласовете - за действителни или недействителни, освен това има и методически указания на Централната избирателна комисия по кодекса, допълни тя, цитирана от БТА.

Всяка от групите беше разпределена в отделно помещение, като всяка от групите имаше и по един сътрудник, обясни Сидерова.

Чувалите се отваряха в присъствието на двамата експерти и сътрудника. Имахме задача освен да преброим бюлетините, да прегледаме състоянието на чувалите, да проверим дали в тях се намират необходимите книжа и да преценим дали има някакви нарушения при отчитане на вота, обясни Сидерова.

Тя уточни и работата - единият от експертите брои, след което и другият повторно брои същите бюлетини.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата