"Политическите правила казват, че когато има мнозинство, то излъчва изпълнителната власт, а изпълнителната власт се крепи на мнозинството. Политическата логика в момента показва, че имаме това мнозинство”, заяви премиерът Росен Желязков и добави, че е имал разговор с коалиционните партньори.
“Имам пълната гаранция, че имаме подкрепа в политиките, както и по отношение приемането на бюджета”, добави премиерът от Брюксел.
За днешния Европейски съвет Желязков каза, че той е редовен и ще се разглеждат важни и чувствителни теми с позициите на страните членки, няма изненадващи предложения. “Ще се разглежда обща отбранителна политика, войната в Украйна и търсенето на устойчив мир, но разбира се в контекста за обща отбранителна политика", обясни той.
"България трябва да развива своята отбранителна индустрия в посока да сме не просто част от общия отбранителен пазар, но да бъдем и износител", каза още Желязков.
Желязков каза, че е важно някой да поеме отговорност за случилото се.
Относно еврото, министър-председателят каза, че подкрепата за еврото ще бъде там където хората припознават европейското бъдеще на България като единствената смислена, рационална и правилна посока за развитието на България като просперираща държава.
На въпрос относно загиналия българин в Израел, Желязков изказа съболезнования на семейството и близките и добави: "Това е чувствителна тема, неприятен инцидент, отправили сме запитваме за изясняване на ситуацията към държавата Израел. Външния ни министър Георгиев е имал разговор със своя колега. Имаме уверение, че на това място по това време не е имало удари от страна на Израел.
В същото време в парламента по време на редовно заседание лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов заяви, че настоява България да поиска официално извинение от Израел за убития български гражданин в Газа.
От партията настояват и за незабавно прекратяване на военните действия от страна на Израел срещу палестинския народ в Газа.
"Това, което Израел върши там вече години наред, е системен геноцид и престъпление срещу човечеството", каза Костадинов и добави, че в продължение на няколко часа, почти денонощие, българското външно министерство се е чудило как да реагира и е излязло с позиция, която на практика преповтаря позицията на Държавата Израел.
"Израел естествено отрича, въпреки че нападението, което е извършено срещу сградата, която е обитавана от членове на ООН, работещи в мисията в Газа, е очевадно извършено точно от тях", каза Костадинов.
“Големият позор обаче за нашата държава е, че българското външно министерство изчака време, удобно, в което Израел да подготви своята позиция, за да може веднага след като излезе израелската позиция, ние, на свой ред, да имаме абсолютно пълно съзвучие с това, което съобщават от Тел Авив, смята лидерът на "Възраждане". Най-позорното от всичко е, че убийството на българския гражданин, който е и служител на ООН, е наречено инцидент”, каза от трибуната на НС депутатът.
Костадинов попита колко такива инциденти трябва да се случат, за да може страната ни да излезе с остра и осъдителна позиция.
Ние дори не поискахме обяснение и извинение от израелското посолство, посочи Костадинов и настоя България да поиска официално извинение от Израел.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Revolut: Българските потребители са сред най-щедрите дарители в ЦИЕ
Малки населени места са с най-голям спад на сделките с имоти у нас в началото на годината
Приятелството на Русия с Мадагаскар има нови измерения след кризата с Ормузкия проток
Временното примирие между САЩ и Иран тласка Dow с над 1300 пункта нагоре*
Финансовият министър очаква спад на цените по бензиностанциите в обозримо бъдеще
Гърция въвежда забрана за ползване на социални мрежи за деца под 15 години
Заради войната и цените: Ремонтите на пътищата в България се ограничават
Радев: Трябва ускорен икономически растеж за по-високи заплати
БАБХ разкри втора незаконна кланица в Дебелец
Руднични води замърсиха река Маданска заради скъсана дига
Задържаха над 100 000 недекларирано евро на "Капитан Андреево"
Винисиус надъхва Реал Мадрид за реванша с Байерн Мюнхен
Огромно име поема Италия
НА ЖИВО: Монтана - ЦСКА (Съставите)
Футболна легенда и трофеите на УЕФА пристигат в София за ексклузивно събитие
Холанд обяви голямата цел на Манчестър Юнайтед
Нови проблеми за Кирил Десподов
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Спипаха стара познайница на полицията с дрога
Агент на DEA изнесе лекция за дрогата пред 80 ученици-доброволци във Варна
БАБХ установи втора незаконна кланица в Дебелец (СНИМКИ)
Клошарят, открил трупa в Пловдив: Имаше глава, беше млад мъж
След примирието: Първи кораби преминаха през Ормузкия проток
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?